Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu TRT Radyo1’de Dijital Hayat’ın konuğu oldu

DijitalHayat.TV Genel Koordinatörü Bilal Eren'in sunduğu programa katılan Prof. Dr. Davut Kavranoğlu 'Digital Türkiye' hakkında açıklamalarda bulundu.

2 Ocak 2015

dijital-turkiye-01

Her cuma 15.30’da TRT Radyo 1 ‘de canlı yayınlanan DijitalHayat.TV Genel Koordinatörü Bilal Eren’in sunduğu  Dijital Hayat programında bu hafta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr .Davut Kavranoğlu ile “Digital Türkiye” konuşuldu.

Dijital Türkiye’nin ancak Yeni Türkiye anlayışı ile gerçekleştirilebileceğini belirten Kavranoğlu,”Yeni Türkiye den kastımız Coğrafi olarak aynı ancak artık 3.dünya ülkeleri ile ekonomik olarak arayı açmış ve kalkınmış ülkeler sınıfına girmiş bir Türkiye, yeni Türkiye’ye gitmek için de eski Türkiye’nin prangalarından kurtulmamız gerek” dedi.

Eski Türkiye zamanında tüm sektörlerde devletin tek söz sahibi olduğunu ve bu şekilde sadece devletin kazandığını, ancak şuan devletin ekonomide uygun ortamı hazırladığını ve girişimlerinin önünü açtığını belirten Kavranoğlu, “bilgi teknolojileri artık bütün sistemlerin sinir sistemini oluşturuyor” dedi.

 

dijital-turkiye-01-

“Teknolojiye para harcamayı çok seviyoruz”

Teknolojiye para harcamayı seven bir millet olduğumuzu ancak teknoloji üretiminde çağın çok gerisinde bulunduğumuzu,  bilgi teknolojilerinin bütün ekonominin alt yapısını oluşturduğunu ve ekonomiyi büyüten bir sektör olduğunu söyleyen Kavranoğlı, üniversitelerin bilgi teknolojileri reformundan en önem verilmesi gereken yerler olduğunu belirtti.

“İnsanlar görüşlerini belirtmek için artık seçimleri beklemiyor”

Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, “İnsanların görüşlerini bildirmek için artık sadece seçim dönemlerini beklemediğini, mail ve sosyal medya mecralarını kullanarak direk ulaşım sağlaması ve devlet kurumlarının bunları ölçüme tabi tutması sonucunda devlet yönetimi daha faydalı hale geldi” dedi.

Bilgi teknolojilerinin ülkemizde geliştirilmesi için gerekli ortamı oluşturmak gerektiğini ve ancak eski Türkiye sistemi ile bunun mümkün olmadığını söyleyen Kavranoğlu, yüksek öğretim reformunun bu gelişmenin öncüsü olacağını söyledi.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap