Dijital Hayat Programında Bu Hafta Siber Suçlar Konuşuldu

İEM Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden Mehmet İnce Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

27 Mart 2015

Siber-suclar

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu İEM Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden Mehmet İnce oldu.

Siber Suçlar kavram olarak nedir ?

Mehmet İnce “Genel tabiri ile siber suçlar bir bilgisayar veya bilgisayar yazılı yardımı ile  işlenen her türlü suçlardır. Serverlerin hacklenmesi, sunucuların hacklenmesi, hesapların ele geçirilmesi bunların içinde sosyal medya hesapları, banka hesapları dahil olmak üzere kredi kartı dolandırıcılığı ve çocuk istismarı video kayıtları ve yayımlanması siber suçları içerisindedir” dedi.

Dijital de ki güvenliğimiz ile ilgili tüm sorunlarda size mi başvurulmalı?  

Sanal ortamda ki hakaret ve şantaj gibi durumlarda siber suçlar birimine başvurulamayacağını belirten İnce, bu tip konuların Asayiş bürolarını ilgilendirdiğini belirtti. Siber Suçlar Büro Amirliğinin sistem hacklenmeleri ve bir siber saldırı ile gerçekleştirilmiş suçlarla ilgilendiğini söyledi. Bireysel ve Kurumsal fark etmeksizin herhangi bir sunucu hacklenmesi durumda olaya müdahale ettiklerinin altını çizdi.

Yapılanmanız ne şekilde?

“1-İdari işlerimizi yapmakta olduğumuz bir İdari Büromuz,

2-Bütün siber soruşturmalarını yöneten bir Soruşturma Büromuz,

3- Soruşturma büromuza yardımcı olan Sanal Devriye Büro Amirliği adında önleyici hizmet hedefli yapılanmamız,

4- Suçlulardan ve müştekilerden  temin etmiş olduğumuz deliller üzerinde inceleme yapan Adli Bilişim Laboratuvarımız var.

Genel anlamda yapılanmamız bu şekilde, profesyonel bir şekilde çalışma disiplinimiz olmak zorunda ve sürekli kendimizi yenilemek, misyon ve vizyon sahibi olmak zorundayız” diye konuşan İnce, bu şekilde olmak zorunda olma sebeplerinin ise siber suçların sürekli kendini yenilemesine bağlıyor.

En çok hangi siber suçlara karşı dikkatli olmalıyız?

Son dönemler de sıkça karşılaştıkları durumlardan birinin hackerların Türkiye de ki bir şirket ile yurt dışında ki bir şirket arasında gerçekleşen maillere sızarak karşı tarafta ki şirket ile mailleşmeye devam ederek hesap numaralarında şuan için bir sıkıntı yaşadıklarını yeni hesabımız bu şekilde diyerek kendine ait hesaba para akışını sağlaması örneğini veren İnce, Şu an anda en çok rastlanan siber suçun e-ticaret olduğunu belirtti.

Bunun yanında şuan dünyada da en çok baş ağrıtan olayın “Crypto Locker” adlı bir virüsün var olması olduğunu söyleyen Mehmet İnce, bu virüsün bilgisayara bulaştığı anda dosyaları şifrelediğini ve virüsü yollayan kişinin dosyaların sahibinden dosyalara tekrardan erişim sağlayabilmesi için gerekli olan şifre karşılığında para talep etmesi durumu olduğunu belirtti. Facebook üzerinden de çok fazla dolandırma olduğunu belirten İnce, kullanıcıların hesaplarının hacklenerek arkadaşlarından yazışma yolu ile para istenmesi durumununda sıkça karşılaştıkları durumlardan olduğunu söyledi.

Sosyal medyada güvenliğimizi neler tehdit eder?

“Sosyal medya suçların kolaylıkla işlenebildiği bir platform haline geldi örnek olarak; hakaret, tehdit, şantaj kolaylıkla yaşanabilmektedir” diyen İnce, “bana bir şey olmaz” anlayışı ile hareket etmemizin çok yanlış olduğunu ve yer bildirimini rahatlıkla yapmakta olduğumuzu bunun ise çok yanlış bir hareket olduğunun altını çizen İnce, geçtiğimiz günlerde insanların yer bildirimlerini takip ederek tatile giden ailelerin evlerine giren bir hırsızlık çetesinin çökertildiğini ve sosyal medya mecralarını kullananların çok dikkatli olması gerektiğini ve gizlilik ayarlarını düzenlemeleri gerektiğini belirtti.

Çocuk istismarı konusunda Türkiye ne durumda?

Çocuk istismarı ile alakalı Türkiye de 2014 yılında 361 tespit yapılmış bulunmakta ve %90’ının tespit edildiğini söyleyen İnce, “Çocukların hayranı olduğu bir ünlünün fotoğrafı kullanılarak sahte bir sosyal medya hesabı oluşturularak  çocuklara arkadaşlık isteği gönderildiğini ve çocuklarımızın çok savunması olduğundan dolayı bu isteği hayranı olduğu kişi zannederek kabul etmesi durumu olduğunu ve devamından olaylar yazışmalara daha sonrasında ise cinsel içerikli yazışma ile paylaşımlara dönüştüğünü” söyledi. Sosyal Medyanın çok büyük riskler barındırdığını ve ailelerin bu konuda çok dikkatli olması gerektiğini onlara çok fazla sorumluluk düştüğünün önemle altını çizdi.

 

 

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap