Dijital Hayat’da Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi Konuşuldu

Blippar Türkiye Genel Müdürü Zehra Öney Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

11 Mart 2016

artirilmis-gerceklik-teknolojisi

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu Blippar Türkiye Genel Müdürü Zehra Öney oldu.

Bilal Eren: Nedir artırılmış gerçeklik?

Zehra Öney:  Biz artık çok dijitalleştik herkesin elinde akıllı telefon var daha çok dijital içerik almak istiyoruz, bir şeyler seyretmek istiyoruz, sosyal hesaplarda oynuyoruz. Şu anda ki genç nesle sadece bir şeyi fiziksel olarak görmek yetmiyor. İçinden bir dijital almak istiyoruz. İşte artırılmış gerçeklik aslında gerçeklikte yola çıkarsak gözümüzün gördüğü fiziksel olan her türlü obje ve nesnenin üzerinden dijital içerik alma aksiyonu aslında. Mesela bir ortamdasınız ve bir elbise görüyorsunuz o elbiseyi Google nin içindeki kutuya yazdığınızda size ona muadil binlerce görüntü çıkartıyor. Hâlbuki siz sadece o elbiseden bilgi almak istiyorsunuz, o elbisenin web sitesine gitmek istiyorsunuz, onu satın almak için bir yeri kliklemek istiyorsunuz ve ya başka renklerini görmek istiyorsunuz, fiyatlarını, avantajlarını hangi mağazalarda satıldığını, bunları görmek istiyorsunuz. İşte artırılmış gerçeklik teknolojisiyle aslında elbiseye artırılmış gerçeklik teknolojisi tutarak anında telefonunuzdan hiç vakit kaybetmeden artırılmış dijital içeriklerde görme imkânınız oluyor.

Bilal Eren: Bu aslında insanın ufkunu çok açan bir şey. Çok çeşitli sahalarda eğitimden hukuka kadar kullanılabilir belki de kullanılıyor.

Zehra Öney: Sektör bağımsız bir iş. Kurumların kendi içlerinde iş geliştirmelerinde uçak firmalarının içerdeki bir koltuğun tamirinde bile o koltuğun üzerine artırılmış gerçeklik koyup koltuğu nasıl tamir edeceğini videolarını bile izlettirebileceği, ya da sağlık sektöründe bir çok ameliyatın bir çok faklı komplikasyonu artırılmış gerçeklikle eğitimsel bazda verilebileceği. Bir kere eğitimde dünyamız değişecek. Önceden dedelere babalara sorardık bu ne diye, daha sonra kupon biriktirip ansiklopediler aldık. Şimdi ise bu dijital dünyada buna ihtiyaç yok. Fiziksel bir şey hakkında bilgi almak itiyorsak sadece onunla artırılmış gerçeklik de telefonumuzu tutmamız yetecek.

Bilal Eren: Bizi dinleyen çok genç dinleyiciler var. Eğitim denince gözlerinizde parlıyor. Eğitim konusunda çığır açabilir kullanılabilir. Belki de kullanılmaya başladı bile.

Zehra Öney: Dünyada kullanılmaya çok başlandı. Am ben iki senedir Türkiye’de artırılmış gerçeklik anlatıyorum. Ve ne kadar işin ticari boyutu gerekli olsa da bir taraftan da eğitimin bundan alacağı payda çok yüksek olduğu için zamanımın dörtte ikisini de eğitim kurumlarında geçiriyorum ve onlara anlatıyorum. Bilhassa eğitimciler yani öğretmenlerimizin bu teknolojiyi kavraması gerekiyor. Çünkü nesil nesil ilerliyoruz. Her şey genç nesil e yüklenmemeli. Bizlerinde vazifeleri var. Ben baby bower ım mesela çok genç nesil değilim. Ama ben teleksle başladığım çalışma hayatımda nesne üstü internet konuşuyorum. Yani bütün o levellerden geçmiş durumdayım. Öğretmenlerimizin de eğitimde bu değerli teknolojiyi anlamaları hissetmeleri için çok emek veriyorum. Ben bu işi öğrenerek gittim ve bunun faydalarını aldım. Bunu yük olarak görmedim. Eyvah ben teknolojiyle yapamam çünkü yaşım kırkı geçti böyle bir bariyere de inanmıyorum. Bugün bakın birçok emekli olmuş güzel insanlarımızın elinde telefonlar ve tabletler var. Dolaysıyla ben bu kısıtların ortadan kalkmasına inanıyorum. Hepimiz bunu kullanabiliriz, hepimizin artırıılmış bilgiye dijitale ihtiyacı var.

Bilal Eren: Bu teknolojiyi illa bir firmadan destek alarak mı yapmak lazım ve ya bir eğitim kurumu bunu hangi bileşenlerle yapabilir?

Zehra Öney: Aslında bu teknik bir altyapı. Bunu herkes kendi içerisinde oluşturabilir. Bir yazılımcının oturup artırılmış gerçeklik yapması mümkün. Bende yaparken hep düşündüğüm şey benim yapacağım bir artırılmış gerçeklik uygulamasını kaç kişi indirebilir, kaç kişi ondan faydalanabilir, hep gözüm dünyada bunu yapıp tek bir uygulama üzerinden bütün dünyaya servis verme gücüne gelebilecek firmalardaydı. İşte bunlardan bir tanesini de bulunca koşa koşa Türkiye’ye getirdim. Çünkü bir facebook’umuz bir twitter’ımız bir googlemiz var dolayısıyla baktığınızda bunu kullanım kolaylığı açısından öyle bir uygulama olmalı ki neye hangi fiziksel objeyi tutsak içinden bir şey alabilmeliyiz.

Bunlar çok milyon dolarlık argelerle büyüyen işler bunlar.  Eğitim kurumlarınında önceliği teknolojik araştırma geliştirme değil eğitimin bundan nasıl faydalanacağının alt yapısı. Zaten kurumların bakış açısıda böyle. Türkiyede teknolojiye karşı çok pozitif açıklık var. gittiğimiz eğitim kurumları üniversitelerde öyle. Bundan çok mutluyum çünkü bu bizi dünya standartlarında üst noktalara çıkartıyor. Mesela türkiye de yaptığım birkaç proje dünyadaki uygulamalar içerisindeki projeler içerisinde ilgi alaka ve katılım açısından birinci konuma geldi.

Bilal Eren: Birazda önekler üzerinden gitmek istiyorum. Birinci olan örnek neydi?

Zehra Öney: ben biraz şirketi anlatayım. Türkiyeye getirdiğim şirket Bilpar (10.52…….). yeni bir şirket bende yeni keşfettim. Benim dikkatimi çekmesinin sebebi bir dünya stratejisi olması ve dünyanın her tarafında aslında fiziksel dünya ve dijital dünyayı birleştirecek bir köprü vazifesi için yatırım yapıyor olması. Ve bu anlamda da birçok kurum ve yayıncı birçok markayla da yan yana durmaya da çok açık olması. Hatta en fazla dikkatimi çeken noktası çok yeni kurulması ve parasal olarak kendisini toparlamamasına rağmen yirmi kişilik bir eğitim ekibiyle Londra’da karşılık beklemeden eğitime yatırım yapacağız mantığında harekete geçmesi oldu. Bu eğitim için çok faydalı ama sektör bağımsız. İnsanın olduğu her yerde daha fazla ileri gitmek lazım. Daha fazla gelişme yapmak ve buluş yapmak için öğrenmeniz gerekir. Bunu hep yaptığımız şey internetti ama şimdi fiziksel dünyada öğrenmenin büyümenin gelişmenin hizmetinde.

artirilmis-gerceklik-teknolojisi-01

Bilal Eren: Bir eğitim kurumu sizinle işbirliği yaptığı zaman ona alt yapı sağlıyorsunuz. Öğrenciler ve ya eğitmenler bu konuda bir donanım yatırımı ayrı bir cihaz almak zorunda mı? Yoksa o içerikleri kendileri mi üretecekler?

Zehra Öney: artırılmış gerçekliğin kullanımı da sadece bir taşınabilir cihaz yetiyor. İçine Blippar(13.20…..) uygulamasını ücretsiz olarak indiriyorsunuz. Uygulamanın kullanımı çok basit ve rahat. Müfredat neyi gerektiriyorsa onu hazırlayabileceği şeyi hazırlayıp çıkartabiliyor. Biz altyapı veriyoruz hiçbir yatırım yapmasına gerek kalmıyor. Blippar eğitime ve öğretime bu altyapısını ücretsiz veriyor. İçerik tarafını ise okul kendisi üstlenip geliştiriyor. Daha çok görsel materyallerle ağır bir yüke girmeden bu işi yapabilirler.

Peki, bu konuda markalar ne yapar? Dünyada birçok marka var. Birçok paralar ödüyorlar. Sokaklara panolar koyuyorlar. Fakat hiç istedikleri kadar tüketiciyle etkileşim bulamıyorlar. Blipparı kullanan markalar ürünlerini bir televizyon kanalı gibi kullanabiliyorlar. Mesela bir içecek markası kutusunu blippabel (16. 15….?) yaptı. Üstüne üç aşama call to action dediğimiz beni blippara indir kutuma tut keşfet dedi. Ve kullanıcı onu okudu, hemen ücretsiz olan blipparı indirdi. Kutuya tuttuğu an itibariyle birleşme başlıyor. İçinden güzel bir animasyon, dijital içerikler, selfie butonları, sosyal medya paylaşımları, oyun, radyo kanalları, web de ne yapabiliyorsanız karşınıza çıkıyor ve kutu bir anda bir mecra haline geliyor. Mesela şu anlarda müzeler blipplenmeye başlandı. Mesela bir tablo görüyoruz, tabloya tuttuğumuz zaman sanatçısı çıkıyor ve greenbox da hangi duyguyla onu yapmış anlatıyor. Belki resmin dijital ortamda birkaç versiyonunu görüyorsunuz. Belki siz içine bir yorum katarak sosyal medyada paylaşıyorsunuz. İşte bu birleşmenin etkisini artıran dijitali fiziksel ortamda zenginleştiren bir altyapıdır. Her türlü poster her türlü fiziksel madde blipplendiğinde içinden canlı mesaj veren unsurlar çıkabilir. Bir kişi konuşabilir, reklam gösterebiliriz. Ve fiziksel dünyada o kamu spotunu hele ki kurumsal sosyal sorumluluğu varsa taşıyabilir. Sağlıkla ilgili olan kamu spotları benim dikkatimi çok çekiyor.

Blippar ın 2015 de önemli bir özelliği açıldı. Bu bizim hayatımızda da büyük bir değişim yaratacak. Zaten bunu açınca blippar dünyayı değiştirecek on dokuzuncu şirket seçildi. Amerika’da cnbc e ve (19.00…..?) açıkladı. Ellilik bir liste var. Bunun içinde facebook, über, snapchat var. O listede on dokuzuncu sıraya oturdu. Açtığı özellik görsel arama. İnternette yaptığımız aramayı artık fiziksel dünyada rahatlıkla yapabileceğiz. Mesela ben bir sandalye beğendim ama sandalyede blippar yok. Onun fotosunu çekip onunla eşleştirme yapacak. Size internetten onunla ilgili bir arama yapma hakkı verecek. Ve size bir tıkla arama motoru özelliği gösterecek. O sandalye hakkında her türlü artırılmış bilgiyi gösterecek.

Bilal Eren: Anlattığınız şeyler o kadar güzel ki kamu yararına çok iyi şeyler yapılır. Hatta buradan belediyelere duyurmakta fayda var. Belediyelerle işbirliğiniz var mı?

Zehra Öney: bir belediyeyle başlıyoruz. Onlarda bunun farkındalar. Biz bunu Türkiye’ye getirince önce kendi ajansım var onu orada satarım diye getirdim. Sonra baktım ki bu uygulama hayatımızın her noktasına değecek. Türkiye bu tip bir şirketi içinde barındırmalı diye düşündüm. Aş. sini kurup burada Türk arkadaşlarla işi kurarak onlarla değer yaratmalıyız.

Bilal Eren: Hatta şirketi de Türkleştirmeliyiz, millileştirmeliyiz.

Zehra Öney: biz bunu yaptık, AŞ’yi kurduk. Türkiye’deki ofisini dünyada on ikinci olarak açtık. Bunu gururla söylüyorum. On beş kişilik bir Türk ekibimiz oldu. Hatta bir sene içerisinde onlarla yaptığımız işlerle İngiltere’de ödül aldık. Tamamen Türk mühendislerle yaptığımız işlerle aldık. Şu anda bütün önceliğimiz markalarımızı ve eğitim kurumlarımızı bilinçlendiriyoruz, birleştiriyoruz. 1600 kişilik bir katılımla çok yeni eğitim teknolojileri zirvesi yaptık. Burada öğretmenlerimiz muazzam şekilde etkilendi. Şimdi bir belediyemizle çalışmaya başlıyoruz. Orada bir sosyal market çalışması var. en büyük önceliğimiz sosyal marketi insanlara duyurmak. İşin ticari tarafında değil sorumluluk tarafında da varız.

Bilal Eren: Fatih projesi gibi proje var. Böyle bir projede kullanımı nasıl olur?

Zehra Öney: Biz çok memnun oluruz. Hatta bunun kullanımı da onlara veririz. Böyle milyon dolarlık bir çalışmada onlara servis yapmak ve onlarla işbirliği yapmaktan da gurur duyarız.

Bilal Eren: Türkiye’de bu şekilde gençlerde girişimler var mı?

Zehra Öney: Evet var. Bir şeye emek verdiğiniz zaman onun kullanışlı olmasına dikkat etmeniz lazım. Artırılmış gerçeklik evet yazılabilir ve uygulanabilir ama çoklamadığınız hiçbir şey size bu girişimden bir değer getirmez. Blipparın kuruluşu aslında çok komik. İki girişimci poundun üzerindeki kraliçe resmini konuşturmakla ilgili fikirlerinden çıkıyor. Önce eğlenerek başlamışlar fakat daha sonra bunu dünya standardına çıkarma stratejisi koymuşlar. Türkiye de de böyle girişimler var ama daha lokal yapılıyor. Eğer böyle bir girişim yapacaksanız sadece Türkiye sınırlarında değil dünyada kullanılacak bir şeyler üretmek gerekiyor. O noktada da ben çok destek veriyorum. İTÜ çekirdekte de küçük bir mentörlüğüm oldu. Orada da arkadaşlarıma anlattım. Üniversitelerden davet alıyorum ve programım ne olursa olsun gidiyorum. Benim bir felsefem var. Gençlere asla vazgeçmeyin diyorum. Kendinizin farkında olun ve yapabilirliğinizi ortaya koyun diyorum. Çünkü global yapıyorsa biz daha iyisini yapabiliriz. Kopyala ve taklit et usulünü sevmiyorum çünkü Türkiye çok yetenekli. Biz kendi kapasitemizi kullanırsak dünya standardında çok şeyler çıkartacağız.

Bu arada blippar kamuyla çok yakın çünkü aş si var. Burada tanımlı. Vergisini ödeyen ve hakikaten blipparın globali, yatırımcılarımız Türkiye’ye çok pozitif bakıyorlar. Türkiye çok potansiyeli olan bir yer. Burada yaptığımız işler globalde çok değer görüyor. Mesela çok yeni olarak Amerika’da iki büyük markaya buradan blipp yapıp hizmet ettik. Bu konuda gençlere duyuruda yapacak olursak bizden destek alabilirler.

Bilal Eren: Bu konuda hakkınızda bir site ve ya bir fuarınız var m? Örneklerini nerede görebiliriz?

Zehra Öney: Blippar Türkiye’nin çok güzel internet sitesi var. Facebook ve twitter gibi sosyal medya hesapları var. Blippar Turkey ve ya Blippar Türkiye olarak yazmaları yeterli olur. Orada Türk örneklerini daha çok görürler. Ama blipparın genel sayfasına da girerlerse de dünyada neler yapılmış onu görürler. Mükemmel bir youtube sayfamız var. Orada hem bu teknolojinin örnekleri var hem de vidoları var. bu konuda banda ulaşabilirler. Benim twitter adresimde Zehrao, beni de buradan takip edebilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap