Dijital Hayat’da “Bir Girişimcinin Özellikleri Neler Olmalı” Konusu Konuşuldu

girisimhaber.com Kurucusu İdris Cin Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

28 Ağustos 2015

bir-girisimcinin-özellikleri

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu girisimhaber.com Kurucusu İdris Cin  oldu.

Bilal Eren: Girişimcinin ne gibi özellikleri olması gerekir?

İdris Cin: Eylül 2010 tarihinden bu yana girişimcilik üzerine 30 yakın kategoride girişimcilik alanında bilinçlendirmek adına  Türk insanına ve Türkiye’ye  haberler yayınlıyoruz.  Tabi bu haberleri yayınlarken bizimde paylaştığımız içeriklerde yaptığımız gözlemlerde girişimciliğin özellikleri nelerdir bunları hemen hemen gözlemleyerek kategorize ediyoruz ve haber olarak da yayınlıyoruz. Sıkça sorulan bir soru olan;”girişimci doğulur mu? girişimci olunur mu?” sorunu ben açıkçası pek doğru bulmuyorum çünkü girişimciliğin özelliklerinden bahsederken hem doğuştan gelen hemde sonradan kazanılabilen özellikler var. Bunları çok iyi analiz etmek ve kişinin kendisinde bunları gözlemlemesi gerekiyor. Eksik kısımları  doğuştan gelmeyen özellikleri varsa bunları geliştirebildiği özellikleri varsa bunlar ile beraber geliştirerek iş fikrine veya sosyal girişimci ise sosyal girişim fikrine dönüştürebilir. Siyasi olarak da girişimci olmak mümkün çünkü girişimcilik kavramı bilinenden çok daha geniş bir tanıma sahip. Bu iş yaş,cinsiyet ve statü farkı gözetmiyor kendini iyi tanıyan her bir birey girişimci olabilir.

Bilal Eren: İnsanlar bu özellikleri kazanır birazda doğuştan gelen yeteneği var ise sadece ticari anlamda değil toplumun her kademesinde yer alabilir değil mi?

İdris Cin: Kesinlikle. Örneğin doğuştan gelen yeteneklere bakalım yani kişi hangi özelliklere sahipse başaralı bir girişimci olabilir? Öncelikle cesaret, yani kişinin cesur birisi olması lazım, risk alabilmesi lazım tabi ki başka bir tabir daha vardır deli cesareti bahsetmek istediğim bu değil benim söylemek istediğim ayakları yere basan bir cesaret. Bir diğer etken kişinin iş motivasyonunun yüksek olması gerekiyor. Girişimcilik pembe bir tablo gibi dursa da dışarıdan arka tarafta çok ciddi çabalar ve gayretler söz konusu.  Bunların dışında girişimci sıradanlığı değiştiren buluşçu ve çığır açan biri olmalı.

Bilal Eren: Girişimcilik için eğitim kurumlarında veya aile içerisinde yapılabilecek bir şey söz konusu mu?

İdris Cin: Aslında bu doğuştan gelen bir yetenek, kişinin fıtratında olması gerekiyor ama bu yetenek olmasa bile daha sonradan geliştirilebilir. Ancak gözlemlerimize göre bu yeteneği en verimli kullanan kişiler doğuştan yeteneği olan bireyler. Açıkcasını söylemek gerekirse girişimci kişinin aykırı bir karaktere sahip olması ve aynı zamanda tabiri caizse 3.göze sahip olması gerekiyor. Girişimci insan her şey yolunda gittiği zaman bu kadar olumluluk normal olamaz diyerek düşünen kişidir. Girişimcinin sorumluluk alabilmesi de en önemli faktörlerden birisi çünkü girişimcilik öyle bir olgu ki sizin bir alanda uzman olmanız yetmiyor. Bir sürü alanda bilgili ve uzman olup aynı zamanda şirketin kuruluşundan A’dan Z’ye kadar her alanda sorumlu olmanız gerekiyor. Girişimci de ayrıca samimilik, fırsatçılık ve yardımseverlik gibi özelliklerin de  olması gerekiyor.

Bilal Eren: Bir girişimci de sonradan kazanılan özellikler nelerdir?

İdris Cin: Baktığımız zaman benim gözüme çarpan özellik “sadelik “. Yani hayatı sade ve kolay yaşayabiliyor mu? iş fikrini sadeleştirebiliyor mu? insanların rahatlıkla anlayabileceği  bu fikri modelleyip belli bir gelir modeline dönüştürebiliyor mu? Bunlar çok önemli çünkü dijital bir çağda yaşıyoruz ve her anlamda bombardıman altındayız. Bu yüzden bizim aldığımız ve kullandığımız hizmetler çok sade olmalı ki bizi yormasın. İşte bu sadelik fikrini girişimci iş fikrine ve modeline uygulayacak olursa çok ciddi sermayelere gerek kalmadan hızlı bir şekilde çıkış yakalayan bir şirkete sahip olabilir.

Bilal Eren: Avrupa da ve Amerika da yaygın bir kültür olarak projeye, şirkete inanan çalışanlara hisse verildiğini gözlemliyoruz.

İdris Cin: Kesinlikle. Silikon Vadisi kültürü dediğimiz aslında  %20 buna dayanmakta. Bu kültür sayesinde girişimleri ve yetenekli insanları şirketler kendi bünyesinde tutmayı başarabiliyorlar. Aslında bu çok ciddi bir kazanç, şirketler çalışanlarına 3-4 yıl emek veriyorlar daha sonra en verimli olacağı zaman çalışan işten ayrılıyor, bu kültür sayesinde ise bunun önüne geçilmekte.

Bilal Eren: Tüm şartlar sağlandı ancak yine olmadı diyelim o zaman ne yapmak gerekiyor?

İdris Cin:  Girişimcinin sahip olması gereken özellikleri sıraladık. Kişi bunların hepsine sahip olsa dahi önemli olan 2. kısım olan girişimcinin yatırım yaptığı odaklandığı fikrin ne kadar doğru olduğu çok önemli. Yani siz tüm özelliklere sahip olsanız dahi yanlış bir fikri ticaretleştirmeye çalıştığınız zaman bütün bunlar bir hiç uğruna olabilir. Sonlandıktan sonra ise bu süre kişinin hayatın da bir kayıp ama total da baktığımız zaman bir kazanç haline geliyor. Bizim burada kaybetmeyi de bir kazanç olarak görebilmemiz gerekiyor. Hem birey hem de devlet olarak. İşte bu da sonradan kazanılan bir özelliktir aslında , son zamanlara kadar başarısızlıklar çok büyük kayıp olarak görünüyordu ancak yavaş yavaş o trend değişmekte. Yatırımcı ve işveren tarafında artık hatalar göz ardı edilebiliyor. Buda çok güzel bir gelişme, son olarak başarı her şey demek değildir o süreçte kazandığınız her türlü maddi ve manevi her şey, topluma kazandırdığınız çalışanlarınıza kazandırdığınız tecrübe büyük bir kazanç olmakta.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap