Dijital Hayat’da Bu Hafta 3D Yazıcıların Hayatımıza Etkileri Konuşuldu

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üni. Müh. Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Dç .Dr. Ebubekir Koç Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

17 Nisan 2015

3d-yazicilarin

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üni. Müh. Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Dç .Dr. Ebubekir Koç  oldu.

3D Yazıcı nedir?

“3D boyutlu yazıcıya aslında biz eklemeli imalat diyoruz, bu bir üretim teknolojisi yani aklınızda olan bir şeyi bilgisayar ortamına aktarıyorsunuz ve 3 boyutlu bir tasarıma dönüştürüyorsunuz, bu tasarım eklemeli imalat yöntemlerinden herhangi bir tanesi ile üretilerek 3 boyutlu forma ulaştırılıyor” diyerek 3D yazıcıyı açıklayan Ebubekir Koç, bu teknolojinin aslında yaklaşık otuz yıldır etrafımızda olduğunu ancak bizim bunu son on beş yıl içerisinde fark ettiğimizi belirtti.

Bu teknolojisin 3 farklı çeşidi bulunduğunu ve sırası ile “eksirüzyon”, “toz teknolojisi” ve “ışıkla kürleme” olduğunu söyleyen Koç;

İlk başlayan teknoloji olan “ışıkla kürlemenin” 1980 lerin başında başladığını ve yeni gelişmelerin yürütüleceği teknolojilerin de liderliğini bu tekniğin yapacağını,  “eksirüzyon” tekniğinin günlük kullanıma elverişliği olduğunu ve “toz teknolojisi” tekniğinin ise daha çok endüstriyel amaçlı olduğunu belirtti.

“Telefonunuzun şekline siz karar verip sipariş verebileceksiniz”

“Gelişen teknolojiler ışığında 3D teknolojisi de gelişme gösteriyor ve ilerleyen zamanlar da insanlar telefon sipariş ederken telefon şekline kendileri karar verebilecek, özel bir kalem tasarımı yaparak yine aynı şekilde yapmış oldukları tasarımın şekline kişiler kendileri karar verebilecek” diyen Koç, artık ev aletlerinden birinin  parçası arızalandığı zaman bu teknoloji ile insanların bu parçayı tasarlayarak üretimini evden yapabileceğini ve parçayı yerine takarak arızanın giderilebileceğini söyledi. Jet motoru ve insansız hava araçlarının şuan hali hazırda bu teknoloji ile üretildiğinin altını çizen Ebubekir Koç, parça üretimi yapan şirketlerin bundan sonraki süreçte parça üretimi yapıp stok yapmak yerine müşterilere parçaların tasarımını satacaklarını belirtti.

3d-yazicilarin01

3D yazıcılar pahalı mı?

Evde kullanılmak üzere alınacak 3D yazıcıların ortalama olarak şuan 400-500 dolar aralığında olduğunu ve ilerleyen zamanlarda bu fiyatın daha da düşeceğini söyleyen Koç, endüstriyel amaçlı yazıcıların ham madde ve bileşenlerinden dolayı daha pahalı olduğunu, patent faktörünün de etkisi ile fiyat belirlemesinin bu teknolojiyi üreten kurumlar tarafından yapıldığını söyledi.

Her alanda olduğu gibi bu sistemlerinde istenildiği takdirde kötü amaçlı kullanılabileceğini ve silah üretiminin kolaylıkla yapılacağını, Amerika Birleşik Devletlerinde bu konu ile yasal bir düzenlemenin gerçekleştirildiğini belirten Koç, ülkemizde bu konu hakkında herhangi bir yasal düzenlemenin olmadığını ancak en kısa sürede bu şekilde bir düzenlemenin getirilmesi gerektiğini söyledi. Genel imalat sektöründe olan firmaların bu teknolojiye geçmek de zorlandığını ve bununda kolay bir süreç olmadığını anladıklarını söyleyen Koç, haliyle bunun bir süreç olduğunu ve zamanla gerçekleştirileceğini belirtti.

Bu tür teknolojilerin Türkiye de gelişmesi gerektiğine inandıklarını çünkü yapılacak bir sonraki adımda dev projelerin gerçekleştirilebilmesi için ekosistemin şimdiden bir şekilde oluşturulması gerektiğini söyleyen Ebubekir Koç, “Otomotiv sektörü veya savunma sanayi de ilerleyecek isek ve tüm parçaların üretimini ülkemizde gerçekleştirmek istiyorsak bu teknoloji ekosistemi içinde yer almalıyız” dedi.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap