Dijital Hayat’da Bu Hafta Beyaz Perde de Teknoloji Konuşuldu

ANS Prodüksiyon Yapımcısı Bülent Turgut Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

12 Haziran 2015

beyazperdede-teknoloji

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu, ANS Prodüksiyon Yapımcısı Bülent Turgut  oldu.

“Sinema demek teknoloji demek”

“Sinema her zaman çağın en ileri teknolojisini kullanmış bir endüstri yani 1890 larda fotoğraf makinalarının gelişiminden bu güne kadar sinema teknoloji ile hep iç içe oldu, bu şekilde teknoloji sinemayı büyüttü sinemada aynı şekilde doğan ihtiyaçlar ışığında teknolojinin gelişimine katkı sağladı. Bu yüzden sinema demek teknoloji demektir.” diyen Bülent Turgut,  ekonomik açıdan da, teknolojinin gelişmesi ile beraber sinema sektörünün gelir sağladığı alanların çoğaldığını belirtti.

Flimlerin daha önceden sadece sinema salonları ve televizyonda yayınlandığını ancak daha sonra kaset, dvd, internet ve son olarak akıllı telefonların çıkması ile beraber dağıtım mecralarının da geliştiğini ve dağıtımının kolaylaştığını belirten Turgut, öte yandan sosyal medya dediğimiz kavramın sinema ile televizyonculuk da  social tv diye bir kavram geliştidğini dünyada televizyonun artık sosyal medya ile entegre hale geldiğini ve bunun üzerinden pazarlama faliyetleri yapılmaya başlandığını söyledi.

“Social sinema ve social tv birbirini kapsıyor ? “

Hollywood’ın önemli stüdyolarının  bir film çıkmadan önce bunun fragmanını sosyal medyadan duyurarak onun etkisi üzerinden araştırmalara başladıklarını yani sosyal medyada yapılan  yorumlardan geri bildirim topladıklarını ve bunu kendilerini geliştirmek için kullandıklarını, sosyal medyanın böyle bir etkisinin var olması yanında sosyal medyada fragmana kaç kişinin baktığını ve nasıl baktığını , olumlu mu yorumluyor olumsuz mu yorumluyor gibi endüstriye kolaylıklar getirdiğini söyleyen Bülent Turgut, televizyonda 2,5 milyon kişi izliyorsa İnternet de 4 milyon kişinin izlediğini bu yüzden de social sinema ve social tv nin birbirini kapsadığını söyledi.

2004 de Türkiye de 800 sinema salonu varken günümüzde 1800 tane var bunun nedeni nedir?

İnsanlar ev, araba ve ofis konforunda İnternet den istediği filmi izleyebilecek iken sinema salonlarına da gitmeye devam ediyorlar, bunun nedeni aslında gittikleri salonda ileri teknolojilerin var olması. Artık bu sistemin durmadan gelişmek de olduğunu ve yeni versiyonların çıktığını söyleyen Turgut, 3 boyutlu filmleri izleyebileceğimiz dev ekranların sinema salonlarında olduğunu , büyük ekranın büyüsü ve bu nedenlerden dolayı sinemanın büyüsünün bitmeyeceğini belirti. Bazı sinema salonların da rüzgar ve ıslanma gibi faktörlerin seyirciye yaşatıldığını, izlenilen flim deki alanın kokusunun dahi salona verilerek izleyiciye harika bir seyir zevki sunduğunu söyledi.

4K yayını yapan tek kurumun şuan için sadece TRT olduğunu, kendilerinin de  4K çekim yapabilmek için gayret gösterdiklerini söyleyen Bülent Turgut, artık daha da ileri teknolojilerin konuşulduğunu ve bu teknolojilerin alt yapısının şimdiden oluşturularak hazırlıklı olunmasını gerektiğini sözlerine ekledi.

beyazperdede-teknoloji-01

“Türkler her konuda olduğu gibi sinema sektöründe de çok pratik” 

Sinema sektöründe Türk vatandaşlarının çok güzel işler başardığını hatta Mehmet Özkan’ın her ne kadar Amerika adına da olsa Emy ödüllerini kazandığını, bu ödülü  kazanan ilk ve tek Tük vatandaşı olduğunu söyleyen Turgut, Asmalı Konak filimini çektikleri sırada bir sahnede şimşek efekti yapmaları gerektiğini ancak o zamanın şartlarında bu cihazın kendi bünyelerinde bulunmadığını bir kaynakçı çağırarak kaynak makinesi kullanarak sahneyi o şekilde tamamladıklarını, ekipte bulunan bir Amerikalı kişinin bu pratik çözümü görerek çok hoşuna gittiğini ve bir kaç yıl sonra Amerika da ki bir film çekimi sırasında bu kişinin sahneyi kaynak makinesi kullanarak tamamladığını ve bunun fotoğrafını kendileri ile paylaştığını söyledi.

Devlet desteği ile sinema sektörümüz gelişmekte”

“Diğer devletlerin yaklaşık 100 yıllık birikimini biz son 10 yılda elde etmeye çalışıyoruz, çok film çekmemiz ve bu konuda ki ekonomiyi büyütmemiz lazım” diyen Turgut, devlet desteğinin bu konuda çok önemli bir faktör olduğunu ve devletimizin artık her türlü desteği vermekten kaçınmadığını, yapımcıların dünyada ki bütün fuarlara devlet desteği ile katılabildiğini belirtti. Bülent Turgut, Dizi ve flimlerimizin bölgemizde ki ülkelerde dahi izlenmesi ile birlikte ekonomimize 2.5-3 milyar dolarlık endirekt 200 milyon dolarlık da direkt katkı sağladığını söyledi.

Greenbox teknolojisi nedir?

Greenbox’ın doğada olmayan yeşil  bir renk anlamına geldiğini, bilgisayarlar da arka fon atmak ve temizlemek açısından kolaylık sağladığı için bu rengin kullanıldığını, orman çekimlerinde yeşil rengi değil  maviyi arka plan rengi olarak kullandıklarını söyleyen Turgut, orman çekimlerinde yeşil arka plan ile gerçek görüntünün birbirine karışma ihtimali olduğu için bu şekilde bir değişiklik yaptıklarını belirtti. Bülent Turgut, bilgisayar programı sayesinde arka planda ki rengi kaldırdıklarını ve oraya istedikleri görüntüyü koyduklarını belirtti.

 

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap