Dijital Hayat’da Bu Hafta Dijital Avrupa’ya Yön Veren Kurum “CEPIS” Konuşuldu

CEPIS Başkan Yardımcısı Dr. R. Erdem Erkul Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

9 Ekim 2015

dijital-avrupaya-yön-veren-kurum

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu, CEPIS Başkan Yardımcısı Dr. R. Erdem Erkul oldu.

CEPIS Nedir?

“CEPIS 1989 yılında 9 Avrupa Birliği üyesi devlet tarafından kurulan bir organizasyon, Avrupa Bilişim Dernekleri Konseyi olarak geçiyor ve merkezi Brüksel de bulunuyor, 400.000’e yakın bir üyesi bulunmakla beraber 32 ülkeden 35 sivil toplum kuruluşunun da bağlı olduğu bir organizasyon özelliği taşımakta” diyerek CEPIS’i açıklayan Erkul, Türkiye den de Türkiye Bilişim Derneğinin  bu organizasyona üye olduğunu belirtti.

CEPIS’in Amacı Nedir?

2009 yılında CEPIS bünyesinde çalışmaya başladığını ve 2014 yılında Başkan Yardımcısı olarak seçildiğini belirten Erdem Erkul, CEPIS’in öncelikli amacının Avrupa da bilişim ve iletişim teknolojilerinin gelişmesi için çaba harcamak olduğunu söyledi.

“İnternet Bir Devrim”

“90’lı yıllarda hayatımıza giren İnternet bugün karşımıza sosyal medya olarak çıkmakta, 10 yıl önce kullanmadığımız kavramlar var şuan hayatımızda mesela Facebook, Twitter ve instagram gibi kavramlar bundan 10 yıl önce hayatımızda yer almamakta idi bunların her biri iletişim ile ilgili, iletişim bir dönüşüme başladı ve teknikleri değişmeye başladı. Eğer iletişim kanallarımız açık olursa ve aktif bir şekilde kullanmaya başlarsak gerek sosyal medyada olsun iyi bir şekilde kullanırsak herhangi bir Türk vatandaşının yapamayacağı bir şey kalmayacağını düşünüyorum” diyen Erkul, bu sebeplerden dolayıda İnternet’in hayatımızda yapılan bir devrim niteliği taşıdığını belirtti.

“Avrupa da Sayısal Tek Pazar” Ne Anlama Geliyor?

“28 Avrupa ülkesinin pazarında tek bir pazar oluşturmak isteniyor bu şekilde, nasıl Avrupa ülkeleri arasında sınırlar kalkıyor ise bilgi ve teknoloji teknoloji anlamında da sınırların kalkması anlamına gelmekte. Bu şekilde Avrupa Birliği ekonomisine 415 milyar Euro katkı ve 3.8 milyon istihdam sağlanacak.

Türkiye Olarak Biz Bu Oluşumun Neresindeyiz?

Artık Türkiye’nin de Avrupa Birliğinin çalışmalarına katkı sağladığı ve Türkiye’nin görüşlerine de önem verildiğini ve bugün Türkiye Bilişim Derneğinin 10.000 üyesi olduğunu belirten Erkul, bu sayısal pazarda neler yapılabilir diyerek çalışma grupları kurduklarını ve şuan 1000’in üzerinde gönüllünün Avrupa Birliği sayısal pazarında hangi kavramlar önemli neler yapılabilir diye raporlar hazırladığını söyledi.

dijital-avrupaya-yön-veren-kurum 01

Avrupa’nın Dijital Ajandası Nedir?

Avrupa her yerde İnternet, geniş bant veya telekom altyapısı olmadığını ve her gün kendini yenilemesi gerektiğini, dijital okur&yazarlık için bunların zorunluğu olduğunu belirten Erkul, bu konular da çalışmalar yapıldığını Avrupa da köylerde dahi dijital okur&yazarlık için çalışmalar gerçekleştiğini ve Avrupa Komisyonun bu şekilde tek pazar hedefine ulaşmak için gayret gösterdiğini ve hızlı, açık, veriye dayalı bir İnternet paylaşımı da sayısal tek pazarın içinde yer aldığını söyledi. Erkul, bunların hepsinin Avrupa Birliğinin 2020 de tamamlamak istediği Dijital Ajandası içinde yer aldığını da sözlerine ekledi.

CEPIS Bu Oluşumda Nasıl Bir Rol Üstleniyor ? 

CEPIS’in bu sayısal pazarın Avrupa Bilişiminde ki diğer ülkelerinin dernekleri ile beraber devamlı görüş verme ve yapılan çalışmaları takip ederek analiz ettiğini söyleyen CEPIS Başkan Yardımcısı, ülkelerin tüm bilişim ve teknoloji adına olan icraatlarını tek bir rapor halinde toplayarak Avrupa Komisyonuna sunduklarını belirtti.

CEPIS’e Katkı Vermek İsteyenler Nasıl Bir Yol İzleyebilir ? 

Öncelikle CEPIS’in sosyal medya hesaplarını takip edebileceklerini ayrıca “cepis.org” sayfasından da takip edebileceklerini belirten Erkul, katkı vermek isteyen kişilerin kendisinin kişisel hesaplarının sürekli açık olduğunu ve sosyal medya dan kolaylık la ulaşabileceklerini ayrıca Türkiye Bilişim Derneği üzerinden de kolaylıkla iletişim sağlanabileceğini söyledi.

Erdem Erkul, katkı vermek isteyen herkesin görüşüne saygı duyduğunu ve bireysel anlamda da fikirlerin paylaştıkça çok daha iyi sonuçlar alacağını düşündüğünü ve bu fikirleri Avrupa da ki komisyonlara sunmaktan gurur duyacağının altını çizdi.

 

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap