Dijital Hayat’da Bu Hafta İnternet’in Karanlık Yüzü: “DeepWeb” Konuşuldu

Sosyal Medya ve Bilgi Teknolojileri Strateji Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

16 Ekim 2015

internetin-karanlık-yüzü

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu, Sosyal Medya ve Bilgi Teknolojileri Strateji Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi oldu.

Deepweb İnternet Değil mi?

Abdullah Çiftçi; “Deepweb İnternettir ancak google, yahoo, yandex gibi listelenemeyen içerikleri kapsayan veri oluşumudur,  listelenememe sebebi Deepweb’in  illegal olmasıdır. Deepweb başka internet değildir ancak örnek vermek gerekirse; bir İstanbul var, birde İstanbul’un illegal işler dönen sokakları var. İşte DeepWeb İnternet içinde illegal işlerin dönmekte olduğu yer” diyerek DeepWeb’in aslında kullanmakta olduğumuz İnternetten farkı olmadığını ancak illegal işlerin döndüğü bir ortam olduğunu belirtti.

DeepWeb de Ne Tür İllegal İşler Var?

DeepWeb de illegal olarak uyuşturucu ticareti, kiralık katil, silah satıcılığı ve buna benzer bir çok illegal işleyişin olduğunu ancak medyada DeepWeb ile ilgili çıkan haberlerin herhangi bir istatistiğe dayanmadığını bunların sadece şehir efsanesi sayılabileceğini söyleyen Sosyal Medya Uzmanı, bu haberlerin istatistiğe dayanmama sebebini, dünyada İnternet’e giriş yapan kişi sayısının 3 milyar olduğunu ve bunlarını arama motorlarına ki listeleme sayesinde herhangi bir istatistik rapor şeklinde çıkarılabileceğini ancak DeepWeb de bunun mümkün olmadığını belirtti.

“DeepWeb Büyük Bir Bilgi Paylaşımı Değil”

Siber dünyada birbirine şantaj yapmak isteyen kişilerin DeepWeb’i kullandığını, Wikileaks’in DeepWeb den doğduğunu ve bu şekilde dünyada ki değişik liderlerin ve istihbarat örgütlerinin sırlarının ortaya çıktığını belirten Abdullah Çiftçi, şirketlerin, şahısların ve istihbarat örgütlerinin DeepWeb’i kullanarak birbirini ifşa ettiğini ve DeepWeb de büyük bir bilgi paylaşımının olmadığını söyledi.

DeepWeb’e Nasıl Giriş Yapılır?

DeepWeb’e ancak “Tor Browser” ile giriş yapılacağını,  var olan tarayıcılar ile DeepWeb’in içerisine giriş yapılamayacağını söyleyen Çiftçi, Tor Browser’ın Pentagon ve MTI tarafından askeri amaçlı olarak askeri çalışanların yakalanmaması için icat edildiğini belirtti.

internetin-karanlık-yüzü 01

DeepWeb de ki “Silk Road” Nedir? 

DeepWeb de bir kişinin kendi bilgisayarından  yayın yaparken başka birisinin bu yayını bulmasının kolay bir iş olmadığını ancak Amerika Birleşik Devletlerinde ki birisinin tek tek tüm illegal faaliyetleri bir site içinde topladığını bu şekilde avm şeklinde sanal mağaza açarak ismini de İpek Yolu anlamına gelen “Silk Road” koyduğunu belirten Çiftçi, bu sanal mağaza içinde kiralık katil, uyuşturucu, organ ticareti ve silah ticareti gibi satışlar yaparak milyonlarca dolar kazandığını ancak daha sonra başka bir kişinin bu sanal mağazayı hackleyerek sahibi olan kişiye şantaj yaptığını söyledi. Abdullah Çiftçi, Amerika Birleşik Devletinde yaşanan bu olay ile ilgili anlamız gerekenin DeepWeb de herkesin bilgilerinin ortaya çıkabileceği olduğunun altını çizdi.

Deepweb’i kim icat etti?

“Satoshi Nakatomo 2008 yılında tasarımını duyurdu ve açık kaynaklı yazılımı 2009 yılında piyasaya sürdü” diyen Çiftçi ancak böyle bir kişinin var olup olmadığının da belli olmadığını söyledi.

“Bitcoin nedir?”

“Bitcoin’in Deepweb’in resmi para birimi olduğunu ve Bitcoinde herkesin sanal cüzdanı bulunduğunu söyleyen Çiftçi, bir firmanın Deep web için bankamatik ürettiğini aynı zamanda borsa kurma çalışmaları yürüttüğümü belirtti. Bitcoin ile birlikte 21. yy. da dünyada tek para biçimine geçilmesinin istendiğini ancak bunun lokal bir para birimi olmadığını cep telefonu veya koldaki biyometrik çipler ile ödeme yapılabilecek bir sistemin oluşturulmak istendiğini Sosyal Medya ve Bilgi Teknolojileri Strateji Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi, Amerika da DeepWeb mağdurları için hukuki sürecin başladığını söyledi.

DeepWeb’e Karşı Ne Yapılmalı?

Deepweb’in  çok üzerinde durulmaması gerekildiğini ancak bununla ilgili eğitimlerinde verilmesinin gerekli olduğunu, çünkü DeepWeb’e  girildiği anda otomatik olarak bilgisayarınızın güvensiz saldırıya hazır olduğunu söyleyen Çiftçi, DeepWeb ortamına girildiği zaman bilgisayarda ki  tüm çerezlerini silinmesi gerektiğini DeepWeb’in korumasız bir ortam olduğunu  kamera varsa kullanılabildiğini ve kameranın sökülmesi gerektiğini belirtti.

DeepWeb ortamında bilgisayara hiçbir şey indirilmemesini aksi taktirde kullanıcının tüm şifrelerinin ele geçirilebileceğinin de altını çizen Abdullah Çiftci, DeepWeb ortamında ki izlerin bulunmama ihtimali yok diye bir algı olduğunu ancak bunun gerçeği yansıtmayıp İnternet ortamında tüm izlerin bulunduğunun altını çizdi.

“Dünya Sanal Para Birimine Hazırlanıyor”

Bitcoin’i bir Japon’un tek başına yaptığı bir şey olmadığını, dünyanın sanal para birimine hazırlanmak istendiğini ve bu problemlerinde DeepWeb içerisinde denendiğini belirten Çiftçi, “Trans Hümanizm” ile tanımlanan insanı değiştirme çabasının olduğunu ve yine bu teknolojik alt yapının da DeepWeb içerisin de denendiğini söyledi.

 

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap