Dijital Hayat’da Bu Hafta “Kadına Yönelik Siber Zorbalık” Konuşuldu

Kadem Hukuk Komisyonu Başkanı Av. Betül Altınsoy Yanılmaz, Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

19 Haziran 2015

kadina-yonelik-siber-zorbalik

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu, Kadem Hukuk Komisyonu Başkanı Av. Betül Altınsoy Yanılmaz oldu.

Siber alem dışında başka açılardan tanımlanan zorbalığa, çevrim içi dünyanın kendi tanımını getirdiğini söyleyen Yanılmaz, siber zorbalığın kitle iletişim araçları kullanılarak bir birey veya grup aleyhine yada bir kimsenin özel ve tüzel kişiliğine yönelik saldırgan eylemler olduğunu, bu zorbalığın fiziksel dünyada gerçekleşen zorbalıktan çok başka bir görünüme sahip zorbalık olduğunu belirtti.

Av. Betül Altınsoy Yanılmaz; “Genelde anonim kişiliklerce gerçekleştirilen siber zorbalık, devamlı surette ve çok az efor sarf edilerek gerçekleştiriliyor” dedi.

“Hukuk zorbalığı yeniden tanımlamak zorunda kaldı”

Siber zorbalığın dijital şiddetin bir türü olduğunu söyleyen Kadem Hukuk Komisyonu Başkanı, siber zorbalığın günlük hayatta yakın olduğumuz kişilerce şahsımıza yapılabileceği gibi, anonim kişilerce de gerçekleştirilebileceğini söyledi.

“Eşler arası konum bildirme, takip edilme, beğenilerinin izlenmesi gibi olaylar günümüzde meşru olarak görülse aslında bir şiddet türüdür ve boşanmalara sebep olabilmektedir” 

Hukukumuzda siber zorbalık diye bir  suç tanımının olmadığını, hukuk düzeninin diğer suçlar bünyesinden dolaylı tanım getirdiğini belirten Yanılmaz, siber zorbalıkla ilgili dünyada ilk defa hukuki metinlere konu olan davanın, Amerika Birleşik Devletlerin de siber zorbalık sonucu on dört yaşındaki bir genç kızın intiharı sonucunda gerçekleştiğini, Türkiye de bu tür olaylar henüz konuşulmasa da bu oranın 2007 itibari ile %30, günümüzde ise bu orandan çok daha fazla olduğunu söyledi.

Derneğinize bu tür olaylar geliyor mu?

Her geçen gün gelişen siber alemin öncelikle bireyin kendisine, ailesine, küçük yaşta ise okuluna bir takım yükümlülükler getirdiğini söyleyen Av. Betül Altınsoy Yanılmaz, derneklerine bu tip vakaların çokça sayıda geldiğini, birebir yardım sağlayamasalar da bilgilendirerek ilgili yerlere yönlendirdiklerini belirtti.

kadina-yonelik-siber-zorbalik-01

Siber zorbalık karşısında neler yapılmalı?

Siber alemde en önemli sorunun ispat sorunu olduğunu belirten Yanılmaz, delillerin derhal elde edilmesi gerektiğini, iletişim araçlarını kullanma becerimiz yoksa ve anında elde edemiyorsak konu ile ilgili mahkemelere giderek mahkemelerce delil tespitinin yapılmasının gerektiğini söyledi.

“Siber alemde hiç bir şey kaybolmaz”

Siber alemde hiç bir verinin kaybolmadığını, silinse dahi ulaşılarak içeriğin tespit edildiğini söyleyen Kadem Hukuk Komisyonu Başkanı, Siber zorbalık ve mobbing’e maruz kalındığında en iyi yolun en yakın bilişim suçları ile ilgili birimlere başvurmak ve doğrudan savcılığa da gidilebileceğini sözlerine ekledi.

Artık günümüzde hemen hemen her ilde her polis şubesinde bilişim suçları ile ilgilenen birimlerin olduğunu söyleyen Yanılmaz, bu yollardan birini seçerek sürecin başlatılabileceğini belirtti. Konuşmasına bir örnek vererek devam eden Av. Yanılmaz, Bir hemşirenin eski erkek arkadaşı tarafından elinde ki görüntülerle tehdit edilmesinde Yargıtayın, failin “sırf bana dönsün diye tehdit ettim” açıklamasına rağmen şantajın varlığını kabul ettiğini söyleyerek , hukukumuzda iyi gelişmelerin varlığına da işaret etti.

“Sosyal Medya kendi mahalle kültürünü oluşturdu” 

Şerif Martinin mahalle için göz metaforunu kullandığını belirten Yanılmaz, her bir sosyal medya kullanıcısının farkında olmadan röntgenci olduğunu belirtti. Ayrıca mağdur olmak şöyle dursun her bir birey için siber zorbalık faili riskinin mevcut olduğunu söyledi.

Kadem Hukuk Komisyonu Başkanı; “Bizim açımızdan şaka dahi olsa karşımızda ki kişilerin özgürlüklerini ihlal edip sınırları aşmamızın nedeni, kişilere uygulanacak bir yaptırım olmamasından kaynaklanması, hukuk düzenimizde dijital şiddet ve siber zorbalık ile ilgili ciddi düzenlemeler yapılmasını gerekli kılmıştır” dedi.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap