Dijital Hayat’da Bu Hafta Z Kuşağına Kitap Önerileri Konusu Konuşuldu

Erdem Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Dr. Melike Günyüz Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

3 Temmuz 2015

z-kusagi

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu, Erdem Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Dr. Melike Günyüz   oldu.

Z kuşağı hangi kitapları okumalı?

Günümüzde Tv, Facebook ve Twitter gibi bir çok okumanın gerçekleştiğini söyleyen Dr. Melike Günyüz okumayı çok yönlü düşünmek gerektiğini, çocukların daha dikkat çekici ve merak uyandıran eserleri okumak istediğini, bu durumun yayıncıların işini zorlaştırırken aynı zamanda yayıncılara çocuk eserleri hakkında ipucu verdiğini belirtti.

“Bir çocuk kitabın ilk sayfasında hatta ilk paragrafında eseri okuyup okumayacağına karar veriyor”

Betimlerin uzun uzadıya ilk sayfalarda değilde satır aralarına yerleştirilmesi gerektiğini belirten çocuk kitabı yazarı, kitabın maceralı, heyecan verici, çocukların diline ve espri anlayışına uygun olması ayrıca çocukların eserlerde kendilerinde bir şey bulması gerektiğinin altını çizdi. Günümüzde artık bir çocuğun eserin ilk sayfasında hatta ilk paragrafını okuduktan sonra eseri okuyup okumayacağına karar verdiğini bu konuda çocuk kitabı yazarlarına da büyük iş düştüğünü belirtti. Çocukların okul öncesi dönemden önce dijital dünya ile tanışıp ilkokula çok yukarıdan başladığını ilkokul ise basit bir metin karşısında  hayal kırıklığına uğradığını söyleyen Melike Günyüz, yazarların zeki olması gerektiğini hem metin hem de kurgu olarak çocukların kendi dünyası ile buluştuğu kitapların yazılması gerektiğini belirtti ve okumanın bir serüven haline getirilmesini istediğini söyledi.

Kırılma noktası : “HARRY POTTER”

Dijital dünyanın da etkisi ile çocukların kitap okurken en yüksek hazzı alma peşinde olduğunu söyleyen Günyüz, fantastik dizilerin popüler olmasıyla ve bilhassa Harry Potter ile kırılma noktasına gelindiğini artık çocukların duru, soyut ve romantik eserleri okumaktan kaçındığını belirtti.

z-kusagi-01

“Çocuk kitapları bir nevi turnusol kağıdı görevinde “

Kitap kahramanlarının daha önceleri yetim çocukları olduğunu, ancak günümüzde ki kitaplarda bunun yerini boşanmış aile çocuklarının oluşturduğunu söyleyen Günyüz, toplumun değişiminin en güzel gözlemlendiğini alanlardan birtanesinin çocuk kitapları olduğunu belirtti.

“Kitap okuma davranışı değiştiren süreç değildir, kitap okuma zihinsel olarak davranış değişikliğine zihinsel hazırlığı sağlayan süreçtir” diyen çocuk kitabı yazarı, bir şeyin edinim haline gelmesinin kitap okuma ile gerçekleşeceğini kendisinin kitap okuyarak ile çocuklar empati kurmayı öğrendiğini ve kitap okuma ile beklenilenin anlama, yorumlama ile tefekkür etme olduğunu söyledi.

Ne okumalı ?

Esprili yaklaşımı ile kendi yayın evinin tüm kitaplarını öneren Günyüz,  piyasada 2 türlü kitap tüketiminin yapıldığını bunların ilk olarak çocukların kendilerinin aldıkları kitaplar ve ikinci olarak öğretmenlerin ve anne-babaların tavsiyeleri ile alınan kitaplar olduğunu böylelikle çocukların 2 türlü okuma yaptığını belirtti. Dr. Melike Günyüz,  Nevin Soysal’ın “Cenneti Arzulayan Fil” isimli eserinin başarılı bir eser olduğunu, yeni ve genç kalem olarak Figen Yaman Coşar’ı önerdiğini söyledi.

Trendleri yakalayarak çocukları yakalayabileceğimizi ancak bunu söylerken sadece popüler olan okunmalı demek istemediğinin altını özellikle çizen Günyüz, Kitapları eleştirme ve seçme tercihinin çocuklara verilmesi gerektiğini bu özgürlüğün ise mutlak olmadığını anne-babanın çizdiği sınırlar içerisinde olduğunu belirterek konuşmasını sonlandırdı.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap