Dijital Hayat’da Geleceğin Öğretmenleri Konusu Konuşuldu

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu

20 Mart 2015

Gelecegin-ögretmenleri

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız oldu.

“Z kuşağı bizden ilerde”

Şuan orta öğretim kurumlarda eğitim gören nesil olan ve “Z” kuşağı olarak adlandırılan öğrencilerin İnternet ve Sosyal Medya kullanımı olarak eğitmenlerden ve Yöneticilerden daha ileri bir seviyede olduğunu belirten Yıldız, Dijital bir çağda yaşamakta bulunduğumuzu, öğretmenlerin eğitim fakültelerinde bilgisayar ve İnternet ile ilgili eğitim aldıklarını ancak bunun yeterli olmadığını öğretmenlerin bunların dışında kendi kişisel gelişimleri için İnternet ve teknoloji alanında sürekli bir gayret içinde olduklarını söyledi.

Eğitilmesi gerekilen bir neslin dünya da ilk kez bir konuda eğitmenlerden daha ileri bir seviye de olduğu söyleyen Muammer Yıldız, bu sebeplerden dolayı artık eğitimin gerçekleştiği sınıf ortamının, ders içeriğinin ve müfredatın değiştiğini ve böylelikle öğrenci merkezli bir eğitim anlayışının gerçekleştiğini söyledi. Ancak en iyi müfredatın ve teknolojik aletlerin kullanılması durumunda ise eğitimin en iyi faydayı sağlaması için en büyük payın öğretmenlere düştüğünü belirtti.

Muammer Yıldız: “Geçtiğimiz dönemlerde eğitim sisteminde temel rol öğretmenin idi. Öğretmen her şeyi bilir ve her şeyi öğrenciye aktaran konumunda idi, bu yöntemle alakalı  ve o dönemin şartları gereği doğan bir durumdu. Günümüzde ise artık öğretmenler mentör, lider ve yol gösterici olmak zorundadır” dedi.

gelecegin-ogretmenler-01

“Her bilgi doğru değil”

Yaşadığımız dönem itibari ile arama motorları sayesinde bilgiye çok kolay bir şekilde erişim sağlanabildiğini ancak ulaşılan bir bilginin doğruluğu konusunda çelişkiler olduğunu ve eğitimcilere bu konuda rol düştüğünü, öğrencilerin bu şekilde kısa bir şürede bilgilere ulaşabildiği zaman diliminde doğru bilgiye en kısa sürede ne şekilde ulaşabileceklerini öğretmesi  ve rol modeli olmalarının gerektiğinin sözlerine ekledi.

İnternet de kullanıcı konumunda sabit kalınmaması gerektiğini vurgulayan Yıldız, dünyanın her yerinden ulaşımın sağlanabildiği bu platforma artık bilgi girişleri yaparak üretici konumunda yer alınması gerektiğini söyledi. Dünyada teknolojinin hangi sürece gelirse gelsin asıl olanın insan olduğunu ve eğitimin vicdanının öğretmenler olduğunu, öğretmenlerin merhametli, şevkatli, demokratik kültüre sahip olması gerektiğini ve asıl olanın bunların öğrencilere aktarılması gerektiğini söyleyen Muammer Yıldız, Medya-Okur Yazarlığı dersi ile öğrencilerin pasif bir nesne olmaktan aktif bir özneye, alıcı konumundan katkı sunan ve üreten bir konuma geldiğini söyledi.

Sosyal Medyanın bir olgu olduğunu ve öğrencilere bu platformlarda da ulaşılması için çaba sarf ettiklerini söyleyen Yıldız, aynı zamanda Fatih Projesi ile öğrencileri bu çağa uygun eğitim alabilme imkanı sağladıklarını ve bu çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

“Ygs Manya” uygulaması ile oyun tarzında sınava çalışma uygulaması da geliştirildiğini belirten Yıldız, Sosyal Medya platformlarında kendilerine gelen tüm sorulara 7/24 cevap vermekte olduklarını belirten Muammer Yıldız, bu mecraları tamamı ile kendisinin kullandığını ve kendisine gelen  soruları kendisinin yanıtladığını söyledi.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap