Dijital Hayat’da İnternet ve Turizm Konuşuldu

İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Necdet Apaydın Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

25 Aralık 2015

internet-ve-turizm

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Necdet Apaydın oldu.

Bilal Eren: 180 ülkeyi kapsayan bir habere göre turizm kategorisinde Türkiye 3. sırada. İspanya ve İtalya’dan sonra Türkiye 3. sırada. 1 milyar online arama içinde yapılmış bir araştırmada Türkiye 3. olmuş. Neler söyleyebilirsiniz, İstanbul hakkında böyle bilgiler var mı?

Nedret Apaydın:  Evet, İstanbul şu anda 5. sıradayız. Tüm dünyada tercih edilen şehirler arasında en çok turist gelen sıralamada 5. sıradayız. Bu bizim için önemli başarı fakat önemli olan devam etmesi ve turist memnuniyeti. İnşallah bunu arttırma gayretindeyiz. Gelen turistin memnuniyeti 2 açıdan belli oluyor. 1.si harcadığı para 2.si ise gittiği ülkede bizim tanıtımımızı yapmasıyla ilgili.

Bilal Eren: Bu da işte anlık olarak çektiği fotoğrafı Instagram da paylaşmasıyla oluyor. Facebook, twitter veya blogunda yazması çevresine arkadaşlarına ulaşması ile oluyor.

Nedret Apaydın:  Evet. Dijital Platform çok önemli biz bile bir yere giderken yemeği nerede yeriz nerede gezebiliriz nerede kalabiliriz diye bakıyoruz. Dijital Platformda Bakanlık olarak 2023 hedeflerinde yayınlanmış durumda yani sanal alana yatırım yapılsın diye bunu da gerçekleştirdik. Şu anda Türkiye olarak Avusturya’dan sonra dünyada 2. sıradayız. Dijital Platformu kullanan ülke olarak 5.5 milyon takipçimiz var.

Bilal Eren: 5.5 milyon takipçi ne demek?

Nedret Apaydın: Bu şu demek biliyorsunuz dünyada 1.3 milyar facebook kullanıcısı var. Sadece bizim bakanlık olarak 4 milyon takipçimiz var. Twitterda yeni bir hesap oluşturuldu “Türkiye Evinizdir” “Türkiye Sizin Yurdunuzdur” gibi sıcak bir temayla insanları davet eden bir slogan geliştirildi. Bu şuanda sosyal medyanın her mecrasında kullanılıyor.

Bilal Eren: Onu ısrarla tavsiye edelim buradan dinleyicilerimize türkiye.com çok güzel paylaşımlar yapıyor.

Nedret Apaydın: Mutlaka edelim. Yabancı misafirlere dende öte kendi ülkemizin kendi şehrimizin güzelliklerini görmek için bizim takip etmemiz lazım. Bizim 5,5 milyon takipçimiz var. Biz bu anlamda son dönem gelen turistlerden de bunu anlayabiliyoruz.  Bizim en çok üzerinde durduğumuz konu Türkiye, İstanbul algısı ile gerçek Türkiye, İstanbul algısı. Olumsuz taraf varsa dönüştürmeye çalışıyoruz. Biz Fatih Sultan Mehmet üniversitesi ile yeni bir mecra oluşturduk: duygu atlası. Burada insanlar İstanbul’da gittiği yerleri check-in yapsınlar mutluyum, az mutluyum gibi vs. bir duygu atlası oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun bir şehir haritasını oluşturuyoruz. Bu konuda da iyi geri dönüşler alıyoruz.

internet-ve-turizm-01

Bilal Eren: yani şunu anlıyorum ben aslında sadece sizlerin değil vatandaşların da içerik üretip ülkemizle alakalı o içerikleri kullandıkları mecralara yüklemesi tüm dünyanın onu görmesi anlamına geliyor. Biz bir araştırma yapmıştık hocam Marmara üniversitesinde etli ekmek ile pizzayı karşılaştırmıştık. Yani buda bir katkıdır dimi yemek kültürü için orada pizza ile 300 bin içerik varken etli ekmekle ilgili 140 bin içerik vardı. Yani içerik ve paylaşım önemli sonuçta etli ekmekte yemesi en az pizza kadar lezzetli. Yani içeriğin sosyal medyaya yüklenmesi ne kadar önemli ve bu konuda bize de ne kadar görev düşüyor.

Nedret Apaydın: Evet şahıs olarak hepimize görevler düşüyor yani bizim kendimize ait değerleri sadece kendimiz için tüketmeyelim sizin söylediğiniz gibi paylaşalım. Mesela yerel bir istatistiğe göre İstanbul da 126 bin öğretmenimiz var. Öğretmenlerimizin yaklaşık %40 ı bizim saraylarımızı ziyaret etmemiş, Topkapı sarayımıza gelmemiş. Yani bunun gibi bize ait olan yeme yani gastronomi turizmi bizim için çok önemli. Buradan tüm turizmcilere tavsiyem bize özgün olanları ikram edilim. İstanbul üzerinde kamunun dijital alanda üç tane projesi var. Birincisi İstanbuluseyret.com  büyükşehir belediyesinin bir projesi. Bura da canlı kameralar var, şehri anlatan tanıtan çok güzel bir içerik. İkincisi howtoistanbul.com buda çok güzel bir içerik. İstanbul kalkınma ajansının desteği ile kurgulanan ve hayata geçen bir proje. 5 dilde kullanılıyor. Üçüncüsü oneistanbul bir ınstagram hesabı. Orada 13 bin 500 takipçisi var şuanda ve 64 bin fotoğraf paylaşıldı. İstanbul yarışmaları yapılıyor. Okullarda resim, hikaye gibi İstanbul hakkında özellikler gençlerde İstanbul algısını değiştirmek için ve paylaşımlar da bu yollarla oluyor.

Bilal Eren: Hep algıdan bahsediyorsunuz özellikle fark ettim tüm cümlelerinizde algı var. Bundan dolayı bir müzdariplik var sanki.

Nedret Apaydın: Evet, doğru. Çünkü biz var olanı anlatamama sıkıntısı çektik. Şükür şuan anlatıyoruz. Turistler geldiğinde hiç bir şeyin anlatıldığı gibi olmadığını söylüyorlar bizde algıyı değiştirmeye çalışıyoruz. Bizim için en önemli nokta gelen misafirlere davranışımız tavrımız çok önemli. Turist ülkeye geldiğinde birçok kişiyle karşılaşıyor. Mesela taksi şoförü, otelde karşılayanlar bunlardan birinin olumsuz davranışı kişinin bütün keyfini kaçırabiliyor, seyahat süresini kısaltabiliyor ve en önemlisi döndüğünde bizim ülkemizle alakalı çok olumsuz  şeyler söyleyebiliyor. Bu konu çok hassas her bir turist bizim için çok önemli. Turiste sadece para gözüyle bakılmasın turist bizim şehri dönüştürmemize insan kalitemizi artırmamıza olumlu anlamda etkisi olan bir unsur. Bizim Türkler olarak elimizden geldiğince olumlu videolar olumlu yorum ve resimler koymamız lazım yada böyle olumsuz yorumlar gördüğümüzde olumlu şeyler yazmamız lazım. Bizim karşılaştığımız en önemli problemlerden biri taksi hepsi olmasa da taksici arkadaşlarımız kendinden sorumlu ve diğer taksici arkadaşlarını uyarla mı. Biz turistlerden en büyük şikayeti taksicilerden alıyoruz. Biz İstanbul emniyet müdürlüğü ile yeni bir proje geliştirdik bizim ekiplerimiz ile emniyet memurları ile çalışarak bunları bulup en yüksek cezayı almalarını sağlıyoruz. İşleri çok zor ama kendi isimlerine sahip çıksınlar.

Bilal Eren: Bizde de bir şey var hep kötüyü görüyoruz. Mesela iyi taksi diye bir video çekip örnek olarak paylaşabiliriz.

Nedret Apaydın: Evet olabilir. Bunu projelendirelim ve uygulamaya geçelim.

 

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap