Dijital Hayat’da İnternette Emlak Sektörü Konuşuldu

emlakpencerem.com Kurucusu ve Tüketici Sorunları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Kolçak Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

10 Nisan 2015

internette-emlak

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu, emlakpencerem.com Kurucusu ve Tüketici Sorunları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Kolçak oldu.

“İnternet kullanımının artması ile emlakçılık bitti mi?”

Emlak sektöründe, geçmiş olduğumuz on yıla kadar yüz yüze pazarlama dışında müteahhitlerin sadece gazetelere reklam verdiklerini ancak on yıldır İnternet’in ve teknolojinin gelişmesi ile insanların bu mecraları daha aktif kullandığını ve bilinçlendiği söyleyen Kolçak, inşaat ve emlakçılık sektörününde bu sebeplerle değişime uğradığını ancak emlakçılık sektörünün bitmediğini ve bitmeyeceğinin altını çizdi. Emlakçıların evler ile alakalı daha fazla bilgiye sahip olduğunu ve şuan İnternet sitelerinde ki ilanlarının da bir çoğunun yine emlakçılar tarafından paylaştığına değindi.

Şuan on kişiden dokuzunun ev araştırmalarını İnternet den yaptığını, dijitalin emlak sektöründe artık çok büyük bir paya sahip olduğunu söyleyen Hatice Kolçak, tüketicilerin artık konutları yapan kişilerden daha fazla bilgiye sahip olduğunu ve araştırmalarını daha iyi bir şekilde yaptığını bunun ise çok güzel bir gelişme olduğunu belirtti.

“İnternet den gayrimenkul satın alınırken nelere dikkat edilmeli?”

Öncelikle ev alınırken çok çabuk karar verilmemesi gerektiğini, iyi bir araştırma yapılması gerektiğini bazı kişilerin giyim alışverişleri yaparken  daha fazla düşündüğünü ancak ev alımında oldukça aceleci davrandıklarını söyleyen Kolçak, tüketicilerin bu konularda daha fazla bilinçlenmesi gerektiğini ve bu gelişmelerin yavaş yavaş gerçekleştiğine değindi. Emlak danışmalarına bu konuda çok fazla pay düştüğünü ve kendilerinin de üzerilerine düşen görevleri yerine getirdiklerini, teknolojiden faydalanarak sosyal medya mecralarında ve emlak haber portalların da bu konuyu dile getirdiklerinin altını çizdi.

Emlak sektöründe televizyonunda çok büyük bir etkisi olduğunu, yeni yapılmak da olan bir projenin reklamını gördüğünde insanların direk olarak firmayı aramaması gerektiğini öncelikle İnternet de firma ile alakalı araştırma yaparak bilgi sahibi olunmasını, projeyi yapan firmanın kimin olduğuna daha önceleri yapmış olduğu projeleri ve hakkında ki şikayetleri görerek fikir sahibi olmamız gerektiğini söyleyen Kolçak, projenin bölgesi ve gelecekteki yapacağı prim konularının da göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

internette-emlak-01“emlakpencerem.com” ne amaçlıyor?

Emlak sektöründe çok fazla şikayet olduğunu ve insanların doğru bilgi ve doğru insana ulaşmak da sıkıntı çektiğini ve bu sebeplerden dolayı 2008 yılında “emlakpencerem.com” kurduklarını ve bu site sayesin de insanlara doğru bilgiyi aktarmaya çalıştıklarını söyleyen emlak uzmanı, web sitelerinin bir haber portalı olduğunu gerçekleşen dev projeler ve oluşacak durumlar hakkında tüketicileri bilgilendirdiklerine değindi.

Sosyal medyadan ve haber siteleri üzerinden insanların kendilerine kolayca ulaşabileceğini sorularını sorarak doğru yönlendirilebileceklerini, insanların öncelikle acele karar vermemesi gerektiğinin de bir kez daha altını çizen Kolçak, insanların fiyat kavramı ile kolay bir şekilde kandırıldığını ve kendilerinin de bu mağduriyetlerin yaşanmasının önüne geçmek için gayret gösterdiklerini söyledi.

“Son 4 yılda İnternet den ev araştırmaları 3 kat arttı” 

Araştırmalara göre geçtiğim 4 yıl boyunca İnternet üzerinden ev araştırmalarının 3 kat arttığını ve bu araştırmayı yapanların %57 sinin erkek olduğunu erkeklerin bayanlardan daha fazla araştırma yaptığını, artık İnternet de yapılan aramalar sonucunda satın alınan evlerin sadece oturmak için değil aynı zamanda yatırım amacı olarak da değerlendirildiğini söyleyen Kolçak, inşaat sektöründe bulunan kişilerinde televizyonda ki reklamlardan ziyade artık İnternet’e yönelmesi gerektiğini çünkü televizyonda sadece bir görsel ile tüketicinin karşısına çıkarken tüketicinin aslında araştırma yapmak istediğini ve ayrıntıları ile gayrimenkulü görmek istediğine değindi.

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap