Dijital Hayat’da İnternet’te İçeriğin Önemi Konuşuldu

Yalı Spor E-Tİcaret Müdürü Işıl Yılmaz Sümer Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

10 Temmuz 2015

internette-icerigin-onemi

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu Yalı Spor E-Tİcaret Müdürü Işıl Yılmaz Sümer oldu.

Bilal Eren: İçerik Kraldır sözünden yola çıkarak, içerik nedir?

Işıl Yılmaz Sümer: Bilginin görsel, dokunsal ve işitsel halinin yayılması diyebiliriz içerik için. İçerik kraldır sözü çok eski bir söz, İnternet’in bu kadar önemli olma sebebi ise içeriğe ulaşmak biraz zor olmuş durumda, özellikle Türkiye sınırları içerisinde doğru içeriğe ulaşmak bir hayli zorlaşmış olmakta. Hem markalar hemde kişisel olarak ön plana çıkmak istiyorsanız bunu içerik ile sağlayabilirsiniz, araştırmalara göre kullanıcılar bir içeriğe ulaşmak için arama motorlarını kullanıyorlar ve özellikle alışveriş yapacak kullanıcıların %70 i alışveriş sitelerini arama motorlarına yazıyor ve hakkında araştırma yapıyor. Ayrıca sosyal ağlarda araştırmaya devam ediyor ve arkadaşlarına soruyorlar, bu yüzden markalar ve bireyler içerik üretmediği taktirde arama motorunda yer alamaz bu şekil de kimse sizi görmez dolayısıyla da kullanıcılar sizi tanıyamaz.  İçerik kraldır sözü de bu yüzden doğruluğunu ispatlamış oluyor.

Bilal Eren: Youtube da yaptığım bir araştırma sonucu pizza ile ilgili 158.000 video varken Konya etli ekmeği hakkında sadece 108 video var. Sizce dünyada pizzanın bu kadar bilinip Konya etli ekmeğinin sadece kısıtlı bir alan içinde bilinme sebebi de bu içerik azlığı ile bağdaştırılabilir mi?

Işıl Yılmaz Sümer: Genel olarak Türk insanına İnternet’in ve içeriğin yeterli olarak anlatılmadığı düşüncesindeyim, Türk insanı İnternet’i genelde eşi ve dostu ile muhabbet etmek için kullanıyor, içerik üretmek gibi bir amacımız maalesef pek yok ve ülkemizdeki insanların bir çoğu İnternet’i sadece Facebook dan ibaret sanıyor. Dolayısı ile bu insanımıza İnternet’in ve içerik konusunun yeterli seviye de anlatılmadığının göstergesi. Vikipedia da şuana kadar girilen içeriklerin %55’i İngilizce olarak görülmekte biz ise Türkiye ve Türkçe olarak hemen hemen son sıralardayız ve %1.5 luk bir payımız söz konusu. Pizza bakıldığı zaman global bir marka, etli ekmek ise lokal bir marka. Daha global bir marka haline getirilebilir ama burada Türk kullanıcısının bu konunun elinde tutup içerik üretip İnternet’e giriş yapması gerekiyor.

Bilal Eren:  Nasıl İçerik Üretilir?

Işıl Yılmaz Sümer:  İçerik üretmeden önce hangi kanalları sevdiğimize karar  vermemiz gerekiyor. Yazı yazmayı mı seviyoruz yoksa video çekmeyi mi seviyoruz öncelikle bu konuda karar kılmamız lazım. Yazı sevmeyi seven kişiler bir blog oluşturarak bunun üzerinden ilerleyebilir. Yeni nesile özellikle önerdiğim konulardan birisi bir blog sayfalarının olması gerektiği sadece anılarını bile paylaşıyor olsalar buraya içerik girmelerinin önemine değiniyorum. Çünkü içerik ürettikten sonra blog sayfasına eklenen içeriğin son kullanma tarihi yok, 20 sene sonrada o içerik yine orada olacak. Blog sayfalarının arama motorlarından ulaşılabilir olması da çok önemli, çünkü sosyal medya da üretilmiş olan içerik mesela yazı bir kaç dakika içerisinde kayboluyor ve alt sıralara inerek insanlar için ulaşılamaz hale geliyor, ancak blog sayfasında bu şekilde olmuyor. Periscope ile birlikte video blogları çok büyük rağbet görmekte, video çekmeyi seven kişiler de muhakkak kendilerine bir video blog açmalı. İçerik üretmeye nerden başlamalı diyecek olursak, bir yerden başlamalı ancak sürekli bir şekilde özgün içerik üreterek yapmamız gerekmekte.

Bilal Eren: Özgün İçerik Nedir?

Işıl Yılmaz Sümer:  Başkası tarafından daha önce paylaşılmamış veya yazılmamış olan kopya olmayan, kullanıcıyı sıkmayan, duygulara hitap eden biraz daha nostaljik, biraz daha konuştuğumuz gibi yazdığımız içerik  anlamına geliyor. Dolayısı ile bu şekilde oluşturulan içerikler karşı taraftaki insanın duygularına hitap ediyor. Hikaye anlatıcılığı olarak dünyada çok popüler olan bir şey var, aslında yüzyıllardır insanların kullandığı bir durum bu, en basit ve etkili iletişim kurma yöntemi hikaye anlatma. Çünkü bir marka veya bireyde olsanız bir hikayeniz muhakkak ki var dolayısı ile hikaye anlatıcılığı kullanılabilir çünkü deneyimlerimiz hikaye anlatan kişi ile bizi bağlıyor. Bu şekilde kendinize özgün içerik ürettiğiniz zaman  google da üst sıralara çıkmanız da mümkün oluyor. Google’ın sürekli algoritma çalışmaları değişiyor ve şu anda google sadece özgün içerikler istiyor.

Bilal Eren: Tanınmayan bir birey veya marka olarak Google da nasıl üst sıralara çıkabiliriz?

Işıl Yılmaz Sümer:  Aslında nasıl bir bilgi paylaştığınız önemli. Son dönemde en popüler konulardan birisi 80’lerde ve 90’larda çocuk olmak mesela bu şekilde konularda özgün içerik ürettiğiniz taktirde Google da üst sıralara çıkmanız mümkün. Google da en çok aranan kelimeleri görebiliyorsunuz, Google Trend denilen bir araç var  zaman içinde hangi paylaşımın ne kadar arttığını, hangi anahtar kelimenin ne kadar arttığını görmemizi sağlıyor. Örnek vermek gerekirse; damatlık ve gelinlik bütün bir yıl boyu artan anahtar kelimelerden ancak damatlık gelinliğe göre daha az artış göstermekte çünkü bayanlar daha çok arama yapmakta gelinlik hakkında bu yüzden de yıl içinde sürekli artış gösteren bir anahtar kelime özelliği taşıyor.

Bilal Eren: Uzmanlıklar ile ilgili içerik üretmek gerekiyor sanırım. Arama motoruna dijital antropoloji yazınca mesela sizin isminiz ile karşılaşıyorum.

Işıl Yılmaz Sümer:  Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki 1993 te 5.5 milyar dünya nüfusunun sadece 14 milyonu internet ortamı içerisindeydi, bugün ise 7.5 milyar insanın nüfusunun 3 milyarı İnternet ortamına dahil olmuş bulunmakta. Dijital antropoloji ve dijital mutluluk kavramları ile ilgili uzmanlık alanım olarak içerik üretmekteyim ve bunu sürekli bir şekilde devam ettiriyorum bende haliyle arama motorlarında yazıldıkları taktirde üst sıralarda yer almış oluyorum. Mobil teknoloji ile beraber ve bu kadar artış göstermesi ile 5 yıl sonraki online kişi sayısı çok daha fazla büyük rakamlara ulaşacak belki de insan nüfusunun %90’ı İnternet ortamında yer almaya başlayacak. Dünyada her şey dijitalleşiyor, perakende den tutunda yemek sektörüne kadar her şey dijitalleşme sürecinin içinde yer alıyor. Dolayısı ile uzmanlık alanınız ne ise kendinizi ne konuda iyi hissediyorsanız  bununla ilgili mutlaka içerik üreterek İnternet ortamına dahil olmanız gerekmekte.

Bilal Eren : Vatandaşa en çok değen kurumlar olan Belediyeler özgün içerik üretmede sıkıntı yaşıyor bu konuda ne gibi tavsiyeleriniz olabilir?

Işıl Yılmaz Sümer:  Her şey bir marka haline geldi, kişiler ve belediyelerde bir marka dolayısı ile bir marka için nasıl bir pazarlama stratejisi geliştiriyorsak aslında belediyeler içinde aynı stratejiyi geliştirmek gerekiyor. İnternet’te gördüğüm belli başlı belediyeler var onlar nasıl iletişim kuruyorsa diğer belediyelerde aynı şekilde yol izlemeli. Belediye soğuk bir duvar gibi insanların aklında olmamalı, daha sıcak olmalı veya espri yapabilmeliler. Anlık durumlar oluştuğu zaman belediyeler ve diğer kurumlar o bilgi yi paylaşmalı. Mesela Ovacık Belediyesi 1 saat kitap okuyan vatandaşlarına 1 saat bisiklet turu hediye ediyor, bu benim çok hoşuma gitmişti çünkü belediye ile vatandaş birlikte hareket etmekte ve etkinlikler düzenleyebilmekte bu şekilde. Belediyeler böyle aktiviteler ve iletişimler ile vatandaşına kendilerininde normal insanlar olduğunu ve ulaşılabilir olduklarını göstermeli.

Bilal Eren :Son olarak İçerik Kral ise Kraliçe nedir?

Işıl Yılmaz Sümer: Bu durumda kraliçe arama motorları oluyor. Çünkü İnternet ve Arama motorları ayrılmaz bir bütün halini almış durumda.

 

 

 

 

 

 

 

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap