Dijital Hayat’da Milli İşletim Sistemi Dağıtımı Konusu “Pardus” Konuşuldu

Tübitak ULAKBİM Enstitüsü Müdürü Mehmet Mirat Satoğlu Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

21 Ağustos 2015

pardus

Bilal Eren: Pardus çalışması ne zaman başladı?

Mehmet Mirat Satoğlu:  Pardus ne demek ve bu isim nereden geliyor oradan başlamak istiyorum. Pardus’un kelime anlamı Anadolu kaplanı demektir. Pardus milli işletim sistemi dağıtım özelliği taşımakta. 2003 yılında şuan ki Cumhurbaşkanımız o zaman ki Başbakanımız olan Recep Tayyip Erdoğan döneminde bu görev Tübitak’a verildi daha sonra 2012 yılında Tübitak Bilim Kurulu kararı ile kamu kurumlarına ve üniversitelere daha yakın olmak amacı ile Gebze deki Bilgem kampüsünden  Ankarada ki Tübitak Ulak Enstitüsüne taşınmış oldu. Pardus’un çalışmalarının ilk başlangıç tarihide 2003 yılına dayanıyor.

Bilal Eren: Bu projenin arkasında tamamen UlakBim mi var?

Mehmet Mirat Satoğlu:  UlakBim katkı sağlıyor ancak hem geçmişte yapılan çalışmalardan istifade ettik, daha önce Tübitak bünyesinde Bilgem bünyesin de ki çalışmalardan istifade ettik hemde biz bir işletim sistemi dağıtımı sağladığımız için dünyada bu konuda çalışan bir çok yazılımcı tarafından destekleniyoruz.

Bilal Eren: Bu yazılımın açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olması herkesin katkı sağlamasını mı sağlar?

Mehmet Mirat Satoğlu: Evet. Pardus herkesin katkı sağlayacağı açık kaynak kodlu bir işletim sistemi. Belki de bu sistemi tercih etmemiz de ki  en önemli sebeplerimizden birisi oldu. Yazılımın güvenliğini sağlıyor, Linux tabanlı yazılımlarda özel de Pardus da  virüs bulunmaz ve çok güvenli bir işletim sistemidir. Herkesin katkı sağlayabileceği bir alt yapıya sahip olan bu sistemi biz Türkleştirip güvenliği sağlıyoruz. Dağıtımını da kendimiz sağlıyoruz.

Bilal Eren: Pardus tamamen milli mi?

Mehmet Mirat Satoğlu: Milli bir dağıtım yani milli olan ve milli olmayan kısımları var. İşletim sisteminin çekirdeği olan yapı bütün dünyada aynı olan ve tüm ülkelerin katkı verebildiği bir yapı özelliğine sahip. Biz o çekirdeği alıyoruz, Türkçeleştiriyoruz ve Türkiye deki kamu kurumlarının ihtiyacına göre binlerce satır yazılım yapıyoruz üzerine güvenlik ile ilgili paketler koyuyoruz ayrıca üzerine kendi kamu kurumlarımızın ve silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarına özel tedbirler aldıktan sonra dağıtımımızı kendimize özel yaptığımız için milli olma özelliği taşıyor.

Bilal Eren: Bireysel olarak hangi cihazlar bu özelliği kullanabilir?

Mehmet Mirat Satoğlu: Şuan da masaüstü cihazlarda kullanılan bir sürümümüz var. Dizüstü ve dokunmatik ekranlı dizüstü cihazlarda da çok rahat bir biçimde kullanılabiliyor. Tablet sürümü üzerine de çalışmamız devam ediyor ancak mobil cihazlar için şuan bir hizmetimiz bulunmamakta.

Bilal Eren: Bu sistemi yükleyeceğimiz bilgisayarın minimum özelliği ne olmalı ?

Mehmet Mirat Satoğlu: Genel olarak her bilgisayar da çalışabilir,  teknik anlamda biraz daha detaya girecek olursak 512 mb ana bellek ve 20 gb diski bulunan her bilgisayarda kullanılabilir. Eğer farklı sebepler ile kullanılmayan bilgisayarlar var ise dinleyicilerimiz pardus.org.tr den ücretsiz olarak Pardus’u indirebilirler .Pardus için 444 5 773 numaralı çağrı merkezinden destek alınabilir ve katkı verilebilir.

Bilal Eren: Pardus’u kurmadan deneyebileceğimiz bir platform var mı?

Mehmet Mirat Satoğlu: Kurmadan denemek şu şekilde mümkün, pardus.org.tr adresine giriş yapıldığında usb ve cd yazmanın yöntemleri tarif ediliyor. Oradaki yöntemleri yerine getirerek kurmadan usb veya cd den bilgisayarları çalıştırarak canlı olarak kullanma ve deneme imkanı oluyor. Daha sonra bilgisayarlarını kapattıkların da tekrardan bilgisayarları eski haline dönüşmüş olacaktır.

Bilal Eren : Pardus Ücretli mi?

Mehmet Mirat Satoğlu: Hayır ücretli değil. Bu konudaki çalışmalarımız Kalkınma Bakanlığımızın destekleri ile sürmekte ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Kurulumu, kullanımı ve işletim sistemi üzerinde bulunan binlerce yazılım ücretsiz olmak ile beraber güncelleme süreçlerinde dahi herhangi bir ücret talep edilmemekte. Kullanıcılarımızın ihtiyaçlarının tamamını karşılayacaklarını düşünüyorum . 25000 üzerinde yazılım mevcut.

Bilal Eren: Pardus tüm programları destekliyor mu ?

Mehmet Mirat Satoğlu: Yazılımdan yazılıma değişiyor bunlar tabiki. Pardus’un üzerinde 25000 yazılım mevcut. Eğer çok çok özel bir yazılım değil ise Pardus bunu muhakkak destekliyordur.

Bilal Eren: Pardus’u neden tercih etmeliyiz?

Mehmet Mirat Satoğlu: En öncelikli neden güvenlik. Açık kaynak kodlu olmasından dolayı yazılımı hem kendi istediğimiz şekilde özelleştirmek mümkün hemde ne yaptığını görmek mümkün. Virüs ve zararlı yazılımlardan koruma sağlıyor olması büyük avantaj. Pardus bir çok programı destekliyor ve hiçbir sorun oluşturmuyor. Artık dijital bir hayat var ve her şeyimiz dijital ortamlarda bulunuyor. Dolayısıyla güvenlik çok önemli bir hal almış durumda.

Bilal Eren: Kullanıcılar sizinle sosyal medyadan ve diğer mecralardan nasıl iletişime geçebilir?

Mehmet Mirat Satoğlu: Kullanıcılar bilgi@pardus.org.tr mail gönderebilir. Facebook ve Twitter adreslerimiz @PardusKurumsal , bu adreslerden bizlere ulaşabilir katkıda bulunabilirler.

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap