Dijital Hayat’da Sosyal Medya Mizah Dergiciliğine Nasıl Katkı Sağlıyor Konusu Masaya Yatırıldı

Cafcaf Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Asım Gültiken, Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

26 Haziran 2015

sosyal-medyada-mizah (2)

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu, Cafcaf Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Asım Gültiken oldu.

Hangi Kitapları Okumalıyız?

Hangi kitapların okunması gerektiği konusunun reçetesinin olmadığını ve okumayı çok yönlü olarak düşünmek gerektiğini söyleyen Asım Gültiken, çocukların artık Facebook okuduğunu belirtti.

Asım Gültiken, çocukların biraz daha kısa sürede biraz daha hap bilgi istediğini, yayıncıların işini zorlaştırmakla birlikte bu durumun ipucu da verdiğini söyledi.

Sosyal medya yazılı kaynakları bitiriyormu?

Sosyal medyanın dergileri ve kitapları bitirmeye gücünün yetmeyeceğini belirten Gültiken, Sosyal medyacıya üreten mi ? üretileni yayan mı? diye bakılması gerektiğini, sosyal medyaya içerik üreten çok az kişi olduğunu söyledi.

Sosyal Medya İle Mizah Dergiciliği Rekabet Halinde mi?

Sosyal medya ile mizah dergiciliğinin farklı kanallarda çalıştığını, sosyal medya ve mizahçılığın rekabetten çok birbirini tamamlayan ögeler olarak görülebileceğini söyleyen Gültiken, mizah dergilerinin sosyal medyayı pek kullanmadığını, çünkü buna  ihtiyaç duymayacaklarını belirti.

Mizah Dergilerini İnternet’den Takip Edemez miyiz?

Mizah dergilerinin kendi içeriklerine, esprilerine güvendiğini ve bir dergiyi takip etmek yerine sitesini takip etmenin yanlış bir hareket olacağını, mizah dergilerinin bütün içeriklerini İnternet ortamında paylaşmadığını söyleyen Cafcaf Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Asım Gültiken,

“İnsanın Ruhuna İyi Gelecek Paylaşımlar Yapmak Taraftarıyım”

Mizahçılık da asıl olanın içerik  üretmek olduğunu, çizerlerin kendi  arşivlerini yapmak da eksik olduklarını söyleyebileceğini ve isteyen, ilgili olan gençlerin gelip kendilerini bulduğunu belirtti.

İnsanın ruhuna iyi gelecek paylaşımlar yapmak taraftarı olduğunu ve bunun içinde çaba sarf ettiğini,  ekip arkadaşlarına da “içinizden gelen çizimleri yapın” dediklerini söyleyen Gültiken, Mizah dergilerinin oklarının ucuna her zaman siyasi liderleri koymakta olduğunu ve Dünyada liderlere savaş açmayan bir mizah dergisi olmadığını ancak kendilerinin kesinlikle böyle bir duruş sarf etmediklerinin altını çizdi.

Asım Gültiken, bu saygılı duruşlarından dolayı dünyanın her yerindeki mizahçılar ile işbirliği yapabildiklerini ve  Dünyadaki değerlere ve dinlere saygılı tek mizah dergisi olduklarını söyledi.

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap