Dijital Hayat’da Sosyal Medyada Mizah Konuşuldu

Youtube Fenomeni Hayrettin Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

13 Mart 2015

sosyal-medyada-mizah

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu “Hayrettin” oldu.

Üniversite çağında arkadaşları ile beraber çektiği bir videoyu Youtube’a yüklediğini ve bir kaç gün sonra gazete de haber olması ile bu platform da yer almaya başladığını söyleyen Hayrettin, o dönemler de yüklemiş olduğu bir videoya yorum gelmesi halinde büyük sevinç yaşadığını çünkü kendi sahnesinin Youtube sayfasında ki videolar olduğunu söyledi. 2005 yılında insanları görebilecekleri ve iletişim kurabilecekleri tek yerin o zaman zarfında sadece Youtube olduğunu belirten Hayrettin, 2009 yılında Viralite olan videoyu yüklediklerinde asıl olarak fark edildiğini söyledi.

“Hayrettin isimli kanal için sahip olduğum diğer kanalın izlenme sayılarını feda ettim”

Daha önceleri farklı bir isme sahip video kanalına sahip olduğunu ancak “Hayrettin” isimli kanal ile devam etmek için geçmişteki kanalını kapattığını ve o kanaldaki videoların milyonlarca izlenme sayısını feda ettiğini belirten Youtube Fenomeni, insanların karşısına “Hayrettin” adlı kanal ile çıktık dedi.

Youtube para kazandırıyor mu ?

Bu sorunun kendisine çokça sorulduğunu belirten Hayrettin, Youtube da para kazanıldığını ancak bunun büyük bir mebla olmadığını cüzi miktarda olduğunu asıl para kazanma şeklinin ise Youtube’a içerik ürettiğiniz için o video markaların radarına giriyor ve markalar sizinle reklam yapmak istiyor bu şekilde para kazanma imkanınız doğuyor dedi. Bu işe 2 kişi ve bir el kamerası ile başladıklarını ancak şuan tam zamanlı olmak üzere 10 kişilik bir ekibe ve yeterli ekipmana sahip olduğunu söyleyen Fenomen, video çekme adına artık tüm imkanların mevcut olduğunu belirtti.

Türkiye de %75 komedi videolarının izlendiğini söyleyen Hayrettin, Üniversiteler de söyleşilere gittiği zaman büyük bir ilgi ile karşılaştığını ve bunun nasıl olduğunu merak ettiğini katılımcılara sorduğunda cep telefonları ve diğer teknolojik aletlerini göstererek kendisinin Youtube kanalı ile sürekli onlarla birlikte olduğunu söylediklerini belirtiyor.

sosyal-medyada-mizah-01 Youtube videolarında özellikle dakikalara çok önem verdiklerinin altını çizen Hayrettin, videolarının 3.05 dakika olduğu zaman bunu 2.59’a düşürdüklerini söylüyor. Günümüz kullanıcılarının videoları hemen izleyip geçmek istediğini söyleyen Fenomen, kullanıcıların izledikten sonra yorum yaptıklarını ve bazı zamanlarda arda arda yorumlarla izleyicilerin geyik bile yaptıklarını belirtiyor.

Haftada 3 paylaşım yaptıklarını ve bunu düzenli olarak gerçekleştirdiklerini söyleyen Hayrettin, 1 Nisan tarihinden itibaren Youtube üzerinden 45 dakikalık canlı yayın yapacaklarını takipçilerine duyurdu.

“Caps, karikatürün yerini aldı mı?”

Caps’in yükselişte olduğunu ancak karikatüründe televizyon gibi bitmeyecek bir şey olduğunu söyleyen Hayrettin, kendisi ile ilgili yapılan capslerin ise çok hoşuna gittiğini, capslerin artık kitap hatta video haline getirildiğini belirtti.

“Biz Youtube’a içerik üretiyoruz”

Televizyon programın da ki komedi programlarının program içinden bir kesit yaparak Youtube’a yüklediklerini ancak kendilerinin sadece Youtube için içerik ürettiklerini belirten Hayrettin, komedi dalında direk Youtube’a içerik üretme konusunda Türkiye de tek olduğunu söyledi. Diğer sosyal medya mecraların da aktif olduğunu ve bu hesapları  kendisinin kullandığını ve soruları kendisinin cevapladığını belirtti.

“Türkiye de Gitmedik Üniversite Bırakmadım”

Türkiyede ki hemen hemen tüm Üniversitelere gittiğini söyleyen Hayrettin, Üniversitelerin çok kıymetli yerler olduğunu ve gençlerle irtibat halinde olmayı sevdiğini söyledi. Her gitti Üniversitede çıkışta tek tek fotoğraf çekmeyi de ihmal etmediğini söyleyen Fenomen, 1.5 saat söyleşi sonrasında bir o kadar da fotoğraf çekilme süresinin olduğunu sözlerine ekledi.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap