Dijital Hayat’da Türkiye’de Dijital Oyun Sektörü Konuşuldu

Imagine Codes Proje Yöneticisi Hilal Metin ve GOSBF Dijital Oyunlar AS Başkanı Huzeyfe Yılmaz Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

25 Mart 2016

turkiyede-dijital-oyun-sektoru

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu Imagine Codes Proje Yöneticisi Hilal Metin ve GOSBF
Dijital Oyunlar AS Başkanı Huzeyfe Yılmaz oldu.

Bilal Eren: Dijital oyunları konuşacağız. Gençlik ve Spor Bakanlığı bu konuda neler yapıyor. Sizin yaptığınız projeler var bunlardan bahsedeceğiz.

Huzeyfe Yılmaz: Ben Gençlik ve Spor Bakanlığı bilgi işlem dairesi başkanıyım. Bununla birlikte de dijital oyunlar as başkanıyım. Gelişmekte olan spor branşlarının altında bir as başkanlık bu. Bu gelişmekte olan spor branşları neler yapar onlarla başlayalım.

Gelişmekte olan spor branşları federasyonu, bakanlığımızın spor genel müdürlüğüne bağlı bir federasyondur. Toplam elli sekiz federasyon var. Bunlardan iki tanesi federasyon olarak bu kapsamda bulunmaktadır. Fakat daha sonra as başkanlığa dönüştürülmüş. Şimdi bunun federasyon olmasıyla ilgilide ciddi çalışmalar yapıyoruz.

Bilal Eren: Federasyon olmasıyla as başkanlık olmasının farkı nedir?

Huzeyfe Yılmaz: şimdi federasyon demek tamamen bağımsız olması demek. Biz bunu istiyoruz. Şu an itibariyle gelişmekte olan spor federasyonunun altında bir konumda. Dijital oyunlar as başkanlığı oyun konusunda devletimizin en önemli irtibat noktası. Özellikle çocukların ve gençlerin ilgilerini doğru yönlendirmek, sağlıklı yetişmeleri ve oyun sektörünün sağlıklı ve güvenli olarak büyümesi noktasında çalışmalarına devam ediyor.

Bilal Eren: Yani Türkiye’deki resmi kurum burası mı?

Huzeyfe Yılmaz: Evet, dijital oyun as başkanlığı yeri burası diyebiliriz.

Bilal Eren: Ne yapar peki dijital oyunları as başkanlığı?

Huzeyfe Yılmaz: Tabi bu anlamda birçok çalışması var. Kendisini teknik kurulu, hakem kurulu vs. gibi bir sürü kurulları var. Aslında ilgili bütün resmi şeyleri aslında bu dijital oyun federasyonu as başkanlığı yürütüyor. Özellikle oyunların elektronik spor haline gelmesiyle ilgili ciddi bir çalışmamız var. Şuanda as başkanlığımızın altında üç bin beş yüz lisanslı sporcumuz var. Biliyorsunuz oyunların derecelendirilmesi ve sınıflandırılması gerekiyor. Biz burada aileleri bilinçlendirme adına bu oyunların derecelendirilmesi ve sınıflandırılması ile ilgili ciddi bir çalışma yapıyoruz. Yine aileleri bilinçlendirme adına farklı çalıştaylarımız var. İnternet kafelerimizde gençlerimiz oyun oynuyorlar. Bunun da belli bir standarda kavuşması lazım. Hangi oyunların oynanacağına ilişkin internet kafelerinde standartlarının olması lazım. As başkanlık içerisinde yine bununla ilgilide çalışmalar yapıyoruz. Bununla birlikte biliyorsunuz unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlarımız var. Bunlarında dijital ortama aktarılmasıyla ilgilide misyonumuz var. Baktığınızda sosyal sorumluluk tarafı da var. Engelleri oyunlarla aşıyoruz. Engelli arkadaşlarımızı bu turnuvalara gözlemci, oyun yöneticisi gibi görevler verip bu camiaya aktif katılmalarını sağlamaya gayret ediyoruz. Netice olarak bu oyunda engelinin nasıl olduğu çok da önemli değil, yapabiliyorsa onlara moral motivasyon, özgüven katıyor.

Bilal Eren: Engelli olsun olmasın her yaştan oyun oynayan kişilerin galiba lisansı var. Yoksa size başvurarak lisansını mı alıyorlar? Nasıl oluyor bilgi verir misiniz?

Huzeyfe Yılmaz: şua n itibariyle bu lisanslar il müdürlükleri tarafından yapılıyor. İl müdürlüklerine başvuru yaptıklarında elektronik spor olan oyunlara lisansları veriliyor. Bununla ilgilide bir yazılım çalışması yapıyoruz. Nasip olursa kısa süre içerisinde de e lisans olarak da bu lisansların alınmasını sağlayacağız. Sadece dijital oyunların değil elli sekiz federasyonun tüm lisanslarını e lisans olarak almayı da, çok kısa bir sürede tanıtımını da yapıyor olacağız.

Bilal Eren: Lisanslı elektronik oyuncu olabilmek için hangi şartları ararsınız?

Huzeyfe Yılmaz: Şimdi bu ferdi ve kulüp lisansları olarak ikiye ayrılıyor. Bizde de şu an var. Mesela Beşiktaş elektronik spor kulübünü kurdu. Fenerbahçe’nin de elektronik spor kulübü hazırlıkları son aşmada. Tüm gençlerimiz bu anlamda ferdi lisansa başvuru yapabilir. On sekiz yaşından küçükse velilerin izni gerekiyor. Onun dışındakilerin hepsi gelip burada müracaat edebilirler. Zaten yakın zamanda herkes e devlet üzerinden müracaatlarını yapabilecekler.

Bilal Eren: Oyunları derecelendirdiğinizi söylediniz. Bu derecelendirmeden kasıt oyunların şiddet gibi bazı olumlu ve olumsuz yanları mı?

Huzeyfe Yılmaz: Kesinlikle öyle. Hangi yaş aralığına uygun olduklarına göre derecelendirilecek. Özellikle çocuklara zarar verip vermediğini, şiddet içerip içermediğini televizyonlardaki uygulamalar gibi bu uygulamayı da mobile yüklemeden kutu satımı yaparken diyecek ki şu yaş grubuna özel şiddet içeriyor ya da içermiyor gibi bir derecelendirme yapıyor olacak. Bu konuda da Türkiye’ye özel bir çalışma yaparak çalışıyor olacağız.

Bilal Eren: Yani siz oyunu almadan bu oyunun hangi yaş grubuna uygun olduğunu söylemiş olacaksınız? Bu konu çok önemli. Biz yaptığınız bu çalışmaları duyurmak isteriz.

Huzeyfe Yılmaz: Biz bu konuyla ilgili altyapı hazırlığı içerisindeyiz. Altyapı hazırlıklarımız tamamlandıktan sonra kamuoyunda bunlarla ilgili çok detaylı bilgi veriyor olacağız.

Bilal Eren: Bildiğim kadarıyla sizin bu as başkanlığınızın yanında ülkeye oyun yapıp bunları da kazandırmak içinde uğraşıyorsunuz. Benim bildiğim Çanakkale ile ilgili bir Nusrat oyunu var. Bunlarla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Huzeyfe Yılmaz: Aslında bu iş birazda buradan çıktı. Biz bunu geçen sene tasarladık. Gençlere Çanakkale ruhunu, bu vatan için canlarını feda eden insanları nasıl anlatırız denildiğinde dedik ki gençlerimiz mobilde zaman harcıyor. Bizde en azından mobille ilgili bir şey yapmalıyız.

Bilal Eren: Bu sizin kişisel gayretiniz sonucu oluşan bir şey mi?

Huzeyfe Yılmaz: Bu konuda gençlik ve spor bakanımız ve müsteşarımız olsun bize çok ciddi destek verdi. Kendilerine buradan teşekkür ediyorum. En azından bu hale gelmezdi. Geçen yılın 25 Nisanında bu oyunu devreye aldık. Bugün itibari ile indirme sayısı bir buçuk milyonu geçmiş durumda. Biliyorsunuz Android market er meydanı. Orada iyi bir oyun yüklememişseniz orada kimse bu tarihmiş Çanakkale’yi anlatıyormuş demez. Hem grafikleri hem özel çalışmamız olan sesleri tamamen kurgusu her şeyiyle bize aitti. Bu oyun hem boğaz harbinin anlatıldığı hem de kara savaşlarının anlatıldığı iki bölümden oluşuyor. Boğaz harbide mayın döşemeyle başlıyor. Nusrat’ta orada Nusret Mayın Gemisinin orijinal ismi. Orda esinlenerek ismi verildi. Nusrat ise Allah’ın yardımı demek. Kendi şahsım adına söylüyorum bu Çanakkale ile ilgili bir oyun yapmayı planladıktan sonra bütün kitapları ve filmleri bir çoğunu hem okuduk hem seyrettik. Çok az şey bildiğimi anladım.

Nusrat’ta bir gemi oyunuyla başlıyorlar. Düşman gemilerinin projektörlerine yakalanmadan yirmi altı tane mayını işaretli yerlere döşemeye çalışıyorlar. Belli bir süresi var. o süre içerisinde yirmi altı mayını bırakacaklar. Onun dışında top atışları yapılıyor. Burada da angry birds tarzı bir oyun var. Yani biz top atarak gemileri vurmaya gayret ediyoruz.

Bilal Eren: Bütün bu seslendirme, kurgu, yazılım sizin bünyenizde mi yapıldı?

Huzeyfe Yıldırım: Bütün bu proje yönetimi, kurgulanması, seslendirmesi hepsi özenle bizim bünyemizde yapıldı. Mesela seslendirmede özellikle topu atarken ‘aman dikkat et topun az’ diyor mesela, bunlar çok önemli.

Bilal Eren: Tamamen yerelleştirilmiş bir oyun aslında. Kişisel olarak oyunu indirmiş biriyim. Kalite olarak yabancı ülkelerden gelen oyunlardan hiçbir farkı yok. Elinize sağlık.

Huzeyfe Yıldırım: Bu bir tarafı, ondan sonrada kara savaşları diye bahsettiğimiz Arı Burnu’ndan çıkarma yapıyorlar ya da Anzak Koyu’ndan ya da Kirte Köyü’ne düşman geliyor bizde elimizde tüfek ve silahlarla onların çıkarma yapmalarını engellemeye çalışıyoruz. Bu oyun şu an da sadece android ve ıos da var. Geçen yıl düzenlenen giymix ödüllerinde iki dalda adaydık. Mobilde en iyi mobil oyun seçildik. Ve internet kullanıcıları tarafından oy verilerek seçildi. Çoğu gence de tarih anlamında birçok katkısı bulunduğu için iz asıl amacımıza ulaştık. Bizim gençlere milli manevi değerleri anlatabilecek onlara bu tür yol açabilecek oyunları yapabiliyor olmamız lazım. Sadece kamu olarak bahsetmiyorum. Özel sektörde de bu tür çalışmaların yapılabiliyor olması lazım. Gençlerin bu tür şeylere ilgi alakalarının olduğunu burada görüyoruz. Bu oyun olabilir ama aynı zamanda eğitsel bir çalışma. Bu oyun artık bizden çıkarak ülkenin bir oyunu oldu. Yakın zamanda dil seçeneği olarak İngilizce versiyonunu da çıkarıyoruz. İkinci bir husus da fatih projesi içerisinde bulunan EBA projesine bu nusrat oyununu koyduk.

Şu sıralar çevrimiçi oynanan bir oyun üzerinde de çalışıyoruz. Elektronik spor olabilecek bir oyun. İnşallah gençlerimize bu tür oyunları sunmaktan mutluluk duyacağız.

Bilal Eren: Sizde aslında bir yerli projesiniz.

Hilal Metin: Biz bir oyun firmasıyız. Beş kişilik bir oyun ekibim var. Hep birlikte güzel ve kaliteli ürünler çıkarmaya çalışıyoruz. Şu an hali hazır da ıos marketlerde indirilecek olan (25.36………) diye bir platform oyunumuz var. Amacımız orada daha Retro tarzı bir oyun yapmaktı. Hedef kitlemiz yirmi ve yirmi beş yaş üstü. Geri dönüşler çok olumlu. Severek oynanan bir oyun. Hedef kitlemize de ulaştığımızı düşünüyorum.

Bilal Eren: bu oyun sektörüne nasıl başladınız?

Hilal Metin: Aslında biz oyun sever bir ekibiz. Bunun dışında bu konuda nitelikli bir ekip olarak bir araya geldik. Belli bir araştırma sonunda birbirimizi bulduk. Amacımız nitelikli güzel oyunlar yapmak.

Bilal Eren: Bu oyunu çok önemsiyorum çünkü dünyada bu oyun üzerinden müthiş bir etkileşim var. Oyunun ekonomisi var. Sizde bu ekosistemin içine girip iş yapmak istiyorsunuz.

Hilal Metin: Evet bu bizim için bir girişim. Devlet bunu okullarda çok destekliyor ve önünü açıyor. Ama bireysel girişimlerde önemli. Bu konuda yetenekli insan çok ama önemli olan doğru işler yapmak. Bunun bir hobi kısmı var birde bunu iş olarak yapmak var. iş olarak yapmak istiyorsanız ekip şart, zaman planlaması şart. Böylelikle doğru hedeflere ulaşabilirsiniz.

Bilal Eren: Sizin şuan iki oyununuz mu var?

Hilal Metin: Biri çıktı, diğeri de haziran ayında çıkarmayı planladığımız ‘deli çeri’ isminde bir oyun. Bu oyun as başkanımızın da değindiği gibi daha yerel kültür ve tarihimize dayalı bir misyona bağlı oyun olacak. Sempatik bir karakter. Tasarım konusunda çok ince eledik sık dokuduk. İnanıyoruz ki başta toplumumuz ve tüm dünyada sevilecek bir karakter.

Bilal Eren: Şuan var olan oyunun kullanıla oranları nasıl?

Hilal Metin: Bu şuanda ıos tarafından daha çok ı. Yakın zamanda android marketlerde de yerini alacak.

Bilal Eren: Oyun ile ilgili büyük bir tecrübe edindiniz. Peki, oyun sektörüne girmek isteyen ve ya bu konuda yazılım yapmak isteyen, karakter üretmek isteyen, bu konuda çalışmak isteyenlere ne önerirsiniz?

Hilal Metin: Öncelikle her şey bir fikirle başlar. Ve eğer o fikri yapabilecek bir ekibiniz varsa hiç durmayın kollarınızı sıvayın. Hobi olarak kalmasını istemiyorsanız ciddi ve disiplinli bir çalışma gerekiyor. Bunu yapacak bir ekibiniz yoksa ve gerçekten o fikre inanıyorsanız bizim gibi başka firmalarda var onlarla paylaşabilirsiniz. Hukuki olarak her türlü hakkınız korunur.

 

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap