Dijital Hayat’da “Video Çek, Yükle Devri” Konuşuldu

sokakroportajlari.com kurucularından Kemal Gürel ve Jaki Baruh Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

15 Nisan 2016

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu sokakroportajlari.com kurucularından Kemal Gürel ve  Jaki Baruh oldu.

Bilal Eren: Bu, anı görüntüyle paylaşma kültürü yükseliyor. Bu konuda ne diyorsunuz?

Jaki Baruh: Biz aslında peşinden gidilen, yapılmayan bir şey üzerine gidelim dedik. Biz sokak röportajları kanalını dört arkadaş olarak kurduk. Kimsenin yapmadığı şeyleri yapalım birde eğlenceli bir şeyler olsun ve biz bize yapalım dan yola çıktık. Bunu yapmayı seçtiğimiz yer o tamda sizin dediğiniz notaya ilerleyen ve evrilen nokta oldu. Şimdi herkes içerik ve video üretmenin ne kadar önemli olduğunu anlamış durumda. Bu gemiye bayağı erken atlamışız aslında.

Kemal Gürel: Teknoloji aslında bu bahsettiğiniz cep telefonları olsun diğer cihazlar olsun bizim için araç oldular. Bizim beraber bir şey yapmak hayata geçirmek sevdamızı gerçeğe dönüştürmek için bize araç oldular aslında. O yüzden önce bir hayal ve istek olması lazım. Arkasından da bu bahsettiğimiz teknoloji şu aralar zaten herkese çok yardım ediyor. Bundan sonra daha da etmeye devam edecek. Video çekimleri kolaylaşacak, ses kayıtları daha da basitleşecek, montaj daha da hızlı olacak gibi. O yüzden bir malzemeniz bir hayaliniz bir umudunuz varsa o cihazları da yanınıza alarak günümüzde bunları çok kolay hayata geçirebiliyorsunuz.

Jaki Baruh: İnternetin hızlanmasıyla videonun izlenmesi ve hayatımızda kapladığı alanda arttı. Öncelikle biz teksti çok kullanıyorduk, şimdi ise bize video izleme şansıda veriyor. Artık insanlar okumakla uğraşmak yerine video ile her şeyi anlatabiliyorlar. Kendi kamerası, telefonuyla video çekip arkadaşlarıyla paylaşabiliyor. Ve bu hızda arttıkça insanlarda birbirleriyle bilgiyi, olanları, yaşadıklarını video ile anlatmaya başladılar. Buda videonun yükselişidir aslında.

Bilal Eren: Bunu yapabileceğimiz mecralarda var. Böyle başka mecralarda var mı?

Jaki Baruh: Bütün mecralar ilk başta tekst fotoğrafı desteklemeye aşladı, şimdi videoyu destekliyor. İnstagram sadece fotoğraf ve altındaki yorumlardı şimdi videoyu da destekliyor. Facebook youtube a rakip olmak istiyor. Oda artık video yatırımları yapıyor, video üzerine oynuyor. İnsanlar bir video oynatmaya başladığında otomatik olarak bir sonraki videoyuda oynatmaya başladı. Bu yüzden dört koldan herkes video üzerine oynuyor.

Kemal Gürel: Aslında önemli olan kontent. Belli zamanlarda babalarımız ellerine gazete alır okurlardı. Onlara sunulan kontent, içerik oydu. Ya da radyo dinlerdik. Şimdi insanlar üretemeye başladı. İnsanlara bu türlü imkanlar sunuldukça herkes kendince yayın yapmaya başladı. Youtube da belki yüz binden fazla yayıncı vardır. Ve artık kontentte fazla olduğu için izleyebileceğiniz seçebileceğiniz şeyde çok fazla. O yüzden burada birazda içerikten ve öneminden bahsetmek lazım. Eskiden üretilen içerik daha azdı. Ama daha çok olduğu zamanda daha fazla seçeneğiniz oluyor. Şimdi videonun yükselişiyle beraber içerik de çok önemli olmalı.

Jaki Baruh: Birde insanlar artık istedikleri anda istedikleri şeye ulaşabilmek istiyorlar. Eskiden sadece bir yayın akışı vardı herkes ona uygun gitmek zorundaydı. Şanda herkes istediği zaman istediği şeyi seyretme lüksüne sahip. Şimdi paylaşımda önemli. Herkes etkileşimde olduğu insanların paylaştığı şeyleri seyrediyor. Ve bu yüzden enteresan bir şekilde hepimiz aynı videoları izleyebiliyoruz. Sosyal medyada çalışan insanlar olarak kendi çevremizde insanların paylaştığı videoları hepimiz biliyoruz. Video artık enteresan bir şekilde hayatımızın bir parçası artık. Videolarda hep kısa içerikli olarak karşımıza çıkıyor. Uzun bir şey seyretmemiz için bizi yakalaması gerekiyor. Çok sevdiğimiz bir dizi vs. olmadığı sürece uzun videolara seyredemiyoruz. Günümüzde ülkemizdeki dizilerin süresi çok uzun. Yeni nesil bu kadar sabredip izleyemiyor. Çünkü hayatı daha hızlı yaşıyorlar. Daha kısa süreli dizileri takip ediyorlar.

Kemal Gürel: Mesela doksan dakikada ki olay hızı ve gelişimini insanlar youtube da bir iki dakikada izleyebiliyorlar. Zaten yotube daki içerik yöneticileri bunu veriyor. Birde videolar artık sadece eğlence amacıyla değil eğitim amacıyla da kullanılıyor. Bizim şu an montajlarımızı yapan arkadaşlar bile bazı program içeriklerini nasıl yapacaklarını  öğreniyorlar.

Bilal Eren: Youtube un yeni bir özelliğini öğrendim, diyelim ki otuz dakikalık bir parodi izliyorsunuz onun e çok seslerinin yükseldiği alkışın koptuğu anları seçebiliyorsunuz. Mesela Cem Yılmaz’ın bir kırk dakikalık bir gösterisi var. En çok alkışın esprinin olduğu anları seçip bunları dinleyebiliyorsunuz. Youtube bize böyle bir özellik getirecekmiş.

Jaki Baruh: Youtube size rakamlarla neyin ne zaman izlendiğini, neyin beğenildiğini, neyin beğenilmediğini gösteriyor. Diyelim ki bizim bir röportajımız var. Alttaki yorumlardan röportajın en favori anını insanlar yazıyor. ‘Abi 01.015 deki abiyi gördünüz mü?’ diye yazıyor mesela. Ve rakamlara baktığınızda video yüzde yüz izlenmeye başlamış. Sonra yüzde seksene iniyor. Bir kısım soruyu beğenmiyor veya verilen cevabı beğenmiyor. Sonraları tabi daha da iniyor. Çünkü video izlenmiş oluyor ve artık içerik biliniyor. Sonralardan bazen grafik de yükselmeler var. Oda yorumlara bakıp ‘aa 01.05 deki abiye bende bakayım‘ diyor. Youtubenin ölçümleme kapasitesi çok yüksek olduğu için size her detayı veriyor.

Kemal Gürel: Yeni bir rakamdan bahsedeceğim. Şu an Türkiye’deki ortalama bir kişinin youtube u açtığı an youtube da video izleme süresi otuz dakikaya çıkmış. Yani insanlar otuz dakika siteden çıkmıyormuş. Bunda mobil ve masa üstü dâhil.

Jaki Baruh: bizim yüzde altmış sekiz videolarımız önerilenlerden geliyor. Video sörfü diye bir şey var. Bir şeyi açıyor bakarken başka bir videoya geçiş yapıyor. Çünkü aramayı yapan kişinin neleri tercih edeceğini, onun daha önce yaptığı bütün aramalardan bildiği için ona önerdiği videolar sevdikleri üzerinden. Diyelim ki sokak röportajlarını seven birisi arama yaptı ve bizi buldu. İzlerken youtube bunu biliyor ve ben buna birkaç tane daha sokak röportajı göstereyim diyor. Sadece bizi göstermiyor başka röportajları da gösteriyor. Birde bizim sıkı takipçilerimiz dediklerimiz bir kitle var ki onlarda bizim yeni videolarımızı bekleyenler. Sokak röportajları Salı, Cuma ve Pazar günleri video yayına girecek. Onu bekleyenler var. Mesela bugün yayına girmediniz diyor.

Kemal Gürel: Mesela biz malum olaylardan dolayı video girmedik onlarda bize yazıyorlar. ‘Abi video girmediniz ama ben biliyorum niye girmediğinizi. Bundan sonra ne zaman gireceksiniz.’ Diye geri dönüşümler çok alıyoruz. Bunu duymak ve bilmek de güzel. Çünkü bizi gerçekten takip ediyorlar ve e zaman yayın yaptığımızı saatine kadar biliyorlar. Video ve içerik çok önemli ama youtube, facebook bunlar altındaki yorumlar olmadan, oradaki etkileşim olmadan aslında bir şey değil. Bence videonun kendisi yüzde elli, aşağısındaki yorumlarda yüzde elli etkiliyor. Biz o yorumların hepsini okuruz. Onlar bize çok şekil vermişlerdir. Mesela bizim kullandığımız intromuz vardı. Bize o introyu değiştirin kulağımızı rahatsız ediyor dediler. Bizde onu değiştirdik.  Videolarınız çok uzun dediler bizde biraz kısalttık.  Televizyon öyle bir şey değil. Televizyona çıkan adama seni beğenmiyorum, kravatının rengi ne kadar değişikmiş desende adam onu duymuyor. İnsanların istekleri uzun vadede o etkiyi gösteriyor. Kamuoyu oluşturması gerekiyor.

Jaki Baruh: televizyonda kanal sahibi beğendiği ve ya beğenmediği bir programı uzun vadede reytinglerden anlayabiliyor. Burada direk görüyorsun. Mesela canlı yayın yapsak beğenildi mi beğenilmedi mi hemen görebiliyoruz.

video-cek-yukle-devri-01

Bilal Eren: Youtube’dan canlı yayın yapıyor musunuz?

Jaki Baruh: Biz internet hızlanmadan önce bir kere denedik ama olmadı. Çünkü o 3G ile yapılmıştı. Şimdi yeni operatörleri test ederek yapacağız. Eğer iyi ise canlı yayın yapmaya başlayacağız. Çünkü canlı yayın bambaşka bir şey. Biz çünkü bir soruyla birilerine ulaşıyoruz. Orada mesaj veriliyor. Aldığımız cevaplarla geri dönüş sağlıyoruz.

Bilal Eren: Siz sokakta kamerayı alıp bir tema çerçevesinde sorular yöneltiyorsunuz. Bunu canlı yayında yapmak riskli bir şey.

Kemal Gürel: Evet televizyonda bile insanın başına her türlü şey gelebiliyor.

Jaki Baruh: Biz izleyicilerimizle temas halindeyiz. Biz sokakta da temas halindeyiz. Üç buçuk dört senede yirmi beş otuz bin kişiyle sokakta röportaj yapmışız.

Kemal Gürel: Herhangi bir youtube kanalının ve ya bir video içerik üreticisinin böyle bir şeyi yok. Çünkü ön planda olan aslında biz değiliz halktır. Biz onların youtube kanalıyız. Gündemde olan, twitteda olan, tab twitterde olan trend topik olmuş bir soruyu alıp halka soruyoruz. Bunu bu şekilde yapan yok. Biz halkın gözünde farklı bir yerdeyiz. Bu yüzden de bizim kanalı birazda kendilerinin gibi görüyorlar. Hani bir lafa vardır ya bir gün herkes on beş dakikalığına da olsa meşhur olacak. Bizde diyoruz ki bir gün herkesin sokak röportajları kanalında bir videosu olacak. Böyle bir arzumuz var. Biz sokakta insan ayırımı yapmadan her insanla konuşuyoruz. Bazen hiç beklemediğimiz şeylere karşılaşıyoruz. O adamdan böyle bir cevap nasıl çıktı diyoruz. Ve sokakta ne kadar fazla değer olduğunu anlayabiliyorsun.

Bilal Eren: Siz bir konunun keyifli taraflarını gündeme getirmek istiyorsunuz değil mi?

Jaki Baruh: Farklı bakış açılarına yer vermeye çalışıyoruz. Mesela şu an dört ilde, İstanbul’da üç noktada, Ankara’da, Ordu’da, Eskişehir’de röportajlar yapıyoruz. Ve toplamda yüz elli iki yüz kişiden malzeme çıkıyor. Ama biz onlardan da enerjisi en yüksek olanları seçiyoruz. Düz, enerjisi çok düşük cevapları kullanırsak biraz sıkılına bilir. Biz en eğlenceli en renklileri yayınlamaya çalışıyoruz. Ama skalada ki bütün cevapları da veriyoruz.            Mesela on kişi bir konuda olumsuz cevap verdiyse mutlaka o olumsuz cevabı da koyuyoruz. Ama onunu da koymuyoruz. Çünkü bütün röportajın atmosferini değiştiriyor. Bütün bakış açılarına yer vermeye çalışıyoruz.

Bilal Eren: Ben sizi takip ettiğim kadarıyla genelde olumlu bir tarafınız var.

Kemal Gürel: İnsanların gülmeye ihtiyacı var.

Bilal Eren: peki youtubedan başka facebook, periskop gibi mecraları kullanıyor musunuz? Ve ya kullanacak mısınız?

Jaki Baruh: Tabi ki biz mesela facebook u en iyi kullanan youtube kanallarından bir tanesiyiz. Facebook da üç yüz otuz, üç yüz elli bin beğenimiz var. Oradan da çok etkileşim alıyoruz. Oraya bazen kısa videolar koyuyoruz. Youtubedan da aynı şekilde takip edebilirler. Twitterdan da instagramdan da sokak röportajları olarak takip edebilirler. Her yerden de bekleriz. Periscopu düşündük ama şimdi internet hızlıysa youtube dan canlı yayın yapmayı düşünebiliriz.

Bilal Eren: Peki geleceğe dönük başka projeniz var mı? Mesela bir arkadaş youtube da kanal açmak istese ona ne önerirsiniz?

Kemal Gürel: Bizim bu türkiyedeki hem youtube kanalları hem markaların içerik ihtiyaçlarını görüp, hem markalara hem kanal sahiplerine yardımcı olmak için turkeyvideonetwork isimli youtube kanalını kurduk. Şu an da orada kendimizin olan bizzat prodüksiyon video çekim yaptığımız yedi tane kanal var. İçinde bir celebraty kanalı da var. Sokak müzisyenleri.com, doktor evinde gibi kanallar var. Kanal açmak isteyenler de yarımcı oluyoruz, fikir veriyoruz, danışmanlık yapıyoruz. Tabi herkesle birebir konuşma ihtimalimiz olmaya bilir. Önce hayal etsinler ve risk alsınlar. Bizde hiçbir şey bilmeden yola çıktık ve bugünlere geldik. Eğer hiçbir şey bilmiyoruz deyip kenara çekilseydik şu an da biz bu masada oturmuyorduk. Cesur olup kendilerine ve hayallerine güvensinler. Çünkü yarın onları iki kişi izleyebilir. Altı ay sonra bin kişi izleyebilir. Geçen gün bize konuk gelen Ömer arkadaşımız ağır mimar ve youtube da çok önemli bir kanalı var. Altı ay boyunca doksan video koymuş ve sadece beş yüz abonesi varmış. Şu an da üç yüz elli bin abonesi var.

Bilal Eren: Bu patlamayı nasıl yapmış acaba?

Jaki Baruh: Bir anda konseptini değiştirmiş. Bakmış izlenmiyor demek ki başka bir şey yapmam gerek diyor ve yeni bir şeyler denemeye başlamış. Bu da bir anda onu fırlatmış. Denemekten ve hata yapmaktan korkmasınlar. Başka kanalları taklit etmeye çalışmasınlar. Sen ne isen onu paylaş.

Bilal Eren:  O zaman videoların yükselişi devam edecek. 4.5 G nin gelmesiyle bu trend yükselecek.

Jaki Baruh: Biz daha başındayız. Canlı yayınlar artacak. Yalında üç yüz altmış videolar başlayacak. Üç yüz altmış video özel kameralarla çekiliyor. Yakında onların küçükleri de yapılacak. Videonun içeriğinde gezebilme diyebiliriz. Nereye bakarsan orayı görebileceğin, gerçekten bir ortamın içindeymişsin gibi o atmosferi yaratacak. Ve bu cep telefonlarıyla olacak. Bir gözlük takacağız. O gözlüğün ucuna telefonlarımızı takacağız. Biz bir anda bambaşka bir dünya da olacağız. Bu tabi daha emekleme aşamasında oraya doğru gidecek.

 

 

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap