Dijital Hayat’ta Bu Hafta 4.5G İle Hayatımızda Neler Değişecek Konusu Masaya Yatırıldı

Bağımsız Teknoloji Yazarı Özgür Çetin , Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

4 Eylül 2015

4-5g-ile-hayatimizda-ne-degisecek

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu, Bağımsız Teknoloji Yazarı Özgür Çetin oldu.

4.5G Nedir?

Özgür Çetin; “4.5G Dünyada yaklaşık 5 yıldır kullanılan 4G’nin geliştirilmiş versiyonu olarak tanımlayabileceğimiz bir mobil iletişim teknolojisi, dünyada şuan için 4.5G olarak bir tabir yok bize özgü bir tabir. Aslında bu şekilde bir şey ifade edilmek isteniyor, 3G’ yi 2009 yılında kullanmaya başlamıştık o dönemde geç geldi diyerek çok eleştirilmişti, ancak biz 3G’nin en hızlı sürümünü kullanmıştık o zamanlar da kullandığımız mobil teknoloji 3.5G olarak adlandırılmaya başlanmıştı. Şuan da 4.5G olarak adlandırılma sebebi yüksek hızlı 4G olması” diyerek sorumuzu yanıtladı.

4.5G Ne Şekilde Avantajlar Sağlayacak?

“Öncelikle Simkart üzerinden kullandığımız  İnternet daha da hızlanacak, temel olarak oluşacak ilk gelişme bu şekilde, 4.5G hem hız anlamında hemde standartlar anlamında tamamı ile oturmuş bir 4G hizmeti.”

4.5G İhalesi Ne Şekilde Gerçekleşti?

“İhalede 20 farklı paket satışa sunuldu. Her operatör kendi alt yapısına uygun ve ilerde kullanabileceği  megahezler de frekans paketlerini aldı. Günümüzde bütün operatörlerin kullandığı altyapı sistemi var. 3G-4G arasındaki en önemli fark ;  4G ip yani veri tabanlı bu şekilde alt yapısı güçlü olan operatör kullanıcıları daha iyi faydalanıyor, 3G yi ise ses üzerinden iletiyorduk. İhale süreci operatör ve Türkiye açısından güzel geçti” diyen Özgür Çetin 1 Nisan 2016 ile beraber 4.5G’nin kullanıcıları hizmetine sunulacağını söyledi.

4-5g-ile-hayatimizda-ne-degisecek

“124 Ülkede 60 Operatör Bu Teknolojiyi Kullanıyor”

Türkiye de 100.000 e yakın baz istasyonu olduğunu ve baz istasyonlarının sayılarının artması gerektiğini, dünyada 124 ülkede 60 operatörün  bu teknolojiyi kullandığını söyleyen Çetin, 4.5G teknolojisi kullanılabilmesi için ilk şartın telefonların,tablet ve modem gibi mobil cihazların donanım desteğinin  olması gerektiğini ve 4G’ye uyumlu olmasını zorunluluğu olduğunu donanımsal destek yok ise kullanılamacağının altını çizdi.

Özgür Çetin; “Sim kartların da 4.5G uyumlu olması gerekiyor, son 1.5 yılda satılan birçok akıllı telefonda bu özellik var ve teorik olarak 4G, 3G’den yaklaşık 10 kat daha hızlı” dedi.

4.5G İle Paket Fiyatları Değişecek Mi?

“Şu an için ortalama olarak ülkemizde yüksek paketler kullanılmıyor, ancak 4.5G ile daha fazla yüksek paketler kullanılmaya başlanacaktır” diyen teknoloji uzmanı, paketler yükselirken fiyatların fazla değişmeyeceğini bu şekilde kişilerin belki de artık evlerinde dahi sadece mobil cihazlarında ki İnternet paketleri ile yetinebileceğini düşündüğünü söyledi.

4G ile birlikte dolaylı olarak sağlanacak bir diğer faydasının bekleme süresini azaltacağını söyleyen Çetin,  Kurumsal için gecikme süresi çok önemli olduğunu belirtti.

Bu Kadar Teknoloji Bize Zarar Verir Mi?

Özgür Çetin; “2009 yılından itibaren daha mobil olmaya başladık, dünyanın her yerinde işimi daha rahat yapabiliyorum, biz başlagıcın tam ortasındayız, bu daha da gelişecek. İnsanlar hayatlarını kolaylaştırmak için daha çok teknolojiyi kullanacaklar. Bu bizi daha bağımlı yapacak fakat bu dengeyi kurabiliriz. Türkiye de ki sorun bilmediğimiz konular hakkında çok yorum yapıyoruz, ihale süresinde de bu oldu. 3G çok eleştirildi fakat çok şey değiştirdi. 3G ihalesinde çok tartışmalar oldu, ertelendi ve 1 operatör katılmadı.” dedi.

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap