Dijital Hayat’ta Bu Hafta “Herşey Ücretsiz Eğitim Mümkün mü?” Konuşuldu

Khan Academy Türkiye Direktörü Alp Köksal Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

1 Ocak 2016

hersey-ücretsiz-egitim-mümkünmü

Bilal Eren:İnternet üzerinden eğitimler  ne kadar efektif?

Alp Köksal;” İnternet üzerinden eğitim hayatımızın yeni bir parçası olan teknolojinin eğitimle buluşmasını sağlıyor. Bugün tüm dünyada eğitim alanında reform var. Dünyanın herhangi bir yerinde ders anlatan bir öğretmeni evimizde oturduğumuz yerden dinleyebiliyoruz veya cep telefonumuzdan takip edebiliyoruz. Benzer bir şekilde bir öğretmen olarak bilgimizi milyonlarca kişiyle paylaşma imkanı buluyoruz. Kişiselleştirilmiş öğrenme yöntemleri hızla yaygınlaşıyor. Eğitim veriye dayalı ve kişiye özel bir deneyime dönüşüyor. Artık bilgiye zamandan ve mekandan uzak bağımsız olarak ulaşabiliyoruz. Tabi internet ve iletişim teknoloji önemli bir fırsat sunuyor. Öğrenmenin birçok yolu var fakat önemli olan doğru bilgiye en kısa yoldan ulaşabilmek. Kısacası eğitim internetten veya yeni teknolojilerin kullanımı ile çok daha ulaşılabilir oluyor buda bize dünya geleninde eğitim eşitliğini gerçekleştirmek için önemli bir şans sunuyor.”

Bilal Eren: İnternet üzerinden eğitimin böyle bir avantajı var fırsat eşitliği anlamında.

Alp Köksal: Evet birçok avantajı var ama altını çizmek istediğim ve vurgulamak istediğim eğitimin ulaşılabilir olmasıydı. Temsil ettiğim kurum akademiden yola çıkarsak bugüne kadar 700 e kadar eğitim verme fırsatı buldu. Bu önemli bir sayı. İki noktanın altını çizmek istiyorum Bilal bey birincisi teknoloji çağındayız ama aynı zamanda iletişim çağındayız. Yani dijital içerik üretirken online içerik hazırlarken kullanılan iletişim türü de en az kullanılan teknoloji kadar örneğin üç boyutlu grafikler kadar önemli. Sonuçta burda amaç bir öğrenciye en kolay, en kısa yoldan doğru bilgiyi iletebilmek. Söz konusu teknoloji olduğunda görsellik, yazılım tabi ki çok güzel sonuçlar çıkartıyor ama eğitimde de işin amacından sapmamasına dikkat etmemiz gerektiğini içeriğin kalitesinin en önemli şey olduğunu düşünüyorum. İkinci konu ise biraz daha önemli diye düşünüyorum.  Eğitim ve teknoloji kelimeleri yan yana gelince çoğumuz sanki artık insanoğlu makinalardan öğrenecek gibi endişeye kapılabiliyoruz. Önemli olan yeni teknolojileri kullanarak insan faktörünü ön plana çıkarabilmek. Eğitim veriye dayanan ve kişiye özel bir deneyime dönüşüyor demiştim. Bir örnek olarak açıklamaya çaılışıyım bugün khan akademi olduğu gibi birçok program öğrenciler için olduğu gibi öğretmenler içinde veya veliler içinde fırsatlar sunuyor. Dijital kaynaklardan yararlanan öğretmenler sınıfların da hangi öğrenci, hangi konuya nekadar hakim hangi soruya doğru cevap verdi, hangi konuyu daha iyi anladı bunların hepsini görme şansına sahip oluyorlar. Bu sayede bu bilgiye, bu verilere sahip öğretmen sınıfa geldiğinde öğrencilerinin bireysel ihtiyaçları doğrultusunda onlara kişiselleştirilmiş bir eğitim verme fırsatı bulmuş oluyor. Yani başka bir deyişle sınıfın ortalamasına göre ders anlatmak yerine her bireyin kendi ihtiyaçlarına yönelik ders anlatma fırsatı buluyor.

Bilal Eren: İnternet’in böyle bir avantajı var, dijitalin yani.

Alp Köksal: Evet, çünkü eğitimi biraz daha bireysel hale getirebiliyor ama bunu iyi anlamda kullanabiliyorum çünkü öğretmen her bireyin ihtiyacını gördüğünde dersler daha interaktif , daha verimli hale geliyor çünkü bu sayede kişilerin geçirdiği vakit öğretmen ve öğrencinin birebir geçirdiği vakit artmış oluyor. Bir örnek daha veriyim. Örneğin ters düz edilmiş sınıf.

Bilal Eren: Ters düz edilmiş sınıf ne anlama geliyor?

Alp Köksal: Ters düz edilmiş sınıf aslındaki sınıftaki işleyişin tersine çevrilmesi anlamına geliyor. Öğretmen derste uzun uzun konuyu anlatmak yerine dijital kaynaklardan konuyu öğrenmeleri için yönlendirmeler yapıyor. Başka bir deyişle evinde vido izleyen yada makale okuyan, interaktif alıştırma çözen öğrenciler konuyla ilgili bir bilgiye sahip olarak sınıfa geliyorlar bu sayede öğretmen zaman kazanmış oluyor ve sınıfta belki 30 dk anlatıcağı bir konuyu 15 dk anlatıyor. Sonrasında ise geri kalan bu zamanda öğrencilerin birebir ihtiyaçlarına cevap veriyor, öğrencilerle daha çok birlikte vakit geçirebilme fırsatı buluyor. Sınıfta grup çalışmaları yapılıyor, örnekler çözülüyor, alıştırmalar yapılıyor.

Bilal Eren: Pratiğe yönelik daha çok şey yapılıyor sanırım.

Alp Köksal: Evet. Biz insanlar sosyal canlılarız ve sosyal bir ortamda paylaşarak öğreniyoruz. Bunun için sorunun cevabını şu şekilde cevaplamaya çalışıcam teknoloji yada internetten öğrenmenin bu anlamda hiçbir zaman sınıflardaki eğitimin yerini tutmıyıcaktır. Sonuçta işinizi kolaylaştıran bilgiyi, eğitimi erişilebilir ypan bir araçtan bahsediyoruz ama insan faktörü herzaman eğitimin temelini oluşturur.

hersey-ücretsiz-egitim-mümkünmü-01

Bilal Eren: Aslında çok güzel bir sürü avantajından bahsedip son cümlesinde şey dediniz internetten eğitimin birsürü avantajı var ama hiçbir zaman yerini tutmıcaktır. O dengeyi iyi tutturdunuz bence iyi oldu. Peki şimdi khan akademiye giralim biraz. Nedir bu khan akademi?

Alp köksal: Khan akademi eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için herkese heryerde  dünya sıtandartlarındaki öğrenme imkanını ücretsiz olarak sunmayı amaçlıyor ve kar amacı gütmeyen bir eğitim kurumu.internet üzerinden videolar, interaktif alıştırmalar, erişmiş yönlendirme, raporlama özellikleri sayesinde bugüne kadar verdiği 700 milyon civarında online dersi dünyanın en üyük ücretsiz öğrenim platformu olduğunu söyleyim. Matematikten finansa, sanattan uzay bilimlerine ve ilk okul seviyesinden üniversite seviyesine pek çok farklı alanda farklı yaş grupları için dijital online içerikler mevcut.

Bilal Eren: Binlerce konu yapar söylediğiniz o kadar büyük bir skalaki

Alp Köksal: Evet binlerce ders var ama tabi ki dediğiniz gibi sonsuz bir içerik den bahsediyoruz ve khan akademide her geçen gün büyüyor. Hiçbir zaman her konuyu kapsaması mümkün olmayacak ama elimizden geldiğince fazla sayıda ders üretmeye, hazırlamaya ve ücretsiz olarak sunmaya gayret ediyoruz. Bugün 40 dile çeviriliyor khan akademi platformu yani birçok dilde yayın yapıyor. Tüm dünyada ve ülkemizde de eğitim konusunda bir paydaş konumunda.  Türkiye ofisi khan akademinin ilk uluslararası ofisi olarak açıldı. Bunun fırsat buldukça vurgulamayı da seviyorum çünkü bende kendi adıma ve ekibim adına bu durumdan gurur duyuyorum. İngilizceden sonra dersler ilk defa Türkçe olarak yayınlanmaya başlandı. Ders içeriklerini türkiye üzerine adapte ediyor ve yayınlıyoruz, türkiyede kullanımını artırmak için çalışıyoruz, 300 den fazla gönüllü ile birlikte çalışıyoruz, bir vakıf olarak hiçbir kar amacı gütmeden çalışıyoruz.

Bilal Eren: Peki her şey ücretsizse  bu işten nasıl para kazanıyorsunuz?

Alp Köksal: Bir kere eğitimin herkese ulaşılabilir olması için ücretsiz olması gerektiğine inanıyoruz. Aslında khan akademinin ilginç de bir hikayesi var. Çok kısa bie şekilde anlatıyım. Salman Khan adında bir Amerikalı tarafından kuruluyor. Khan göçmen bir ailenin oğlu ve amerika da çok iyi üniversitelerde okuma imkanı bulmuş. Son derece zeki ve başarılı birisi. Finans sektöründe çalışırken bir taraftan da kendi bilgisini paylaşmak için internette ders videolarını hazırlıyor paylaşıyor  ve böyle bir girişimde bulunuyor. Bugün bu girişimi sebebiyle araların da Amerikan başkanı da olan birçok kurumdan kişiden hatta yayından ödül alsa da Khan’ ı asıl başarılı yapan yapan farklı bir özelliği var oda farkındalığı herkesin kendi okuduğu okullarda eğitim alacak kadar şanslı olmadığının bilincinde ve aldığı eğitimi bilgiyi daha çok kariyerinde ileri gitmek için değil diğer insanlara anlatmak için kullanmayı amaçlıyor ve bu sayede bir kişinin idealleri için başlayan khan akademi bugün 40 dilde yayın yapan bir platform haline geliyor.

Bilal Eren: Nasıl bir yapınınız var?

Alp Köksal: Khan akademinin dünyadaki modeli bağışlarla işliyor. Birçok kişi kurum yaptıkları bağışlarla khan akademinin her zaman ücretsiz olmasını garanti altına alıyorlar. Sitemizde reklam bile yok. Biz ürettiğimiz içeriği ücretsiz olarak sunuyoruz  ve sadece teknolojiyle barışık okulların değil Türkiye’deki bütün okulların kullanmasını amaçlıyoruz. Amacımız internet erişimi olan bütün okullarda kullanmalarını sağlamak. Bunun için milli eğitim bakanlığıyla işbirliği yapıyoruz. EBA adıyla bütün okullara ulaşıyoruz.

Bilal Eren: Peki bunun mobil uygulaması var mı ?

Alp Köksal: Geçtiğimiz ay khan akademinin Türkçe mobil uygulaması yayınlandı ve artık cep telefonlarından da çok rahat kullanılabildiği için mutluyuz.

Bilal Eren: Bundan sonraki projeleriniz neler? Daha çok yaygınlaşması için neler yapmayı düşünüyorsunuz? Mesela sosyal medyayı iyi kullanıyor mu khan akademi ?

Alp Köksal: Kullanmaya çalışıyoruz. Sonuçta biz bir vakıfız ve reklam bütçemiz yok. Biz elimizden geldiğince gönüllülerin desteğiyle tanıtmaya çalışıyoruz. Bir taraftan sivil toplum kurumlarıyla iletişimle geçmeye çalışıyoruz diğer taraftan okulları gezmeye çalışıyoruz. Oralarda khan akademinin nasıl kullanıldığını ne işe yaradığını anlatmaya çalışıyoruz. Plot okullarımız var ve geri dönüşler alıyoruz.

Bilal Eren: Bizde dijital hayat olarak bu gönüllülüğe destek vermek isteriz. Burdan söyleyelim size nasıl ulaşbilirler?

Alp Köksal: Khanakademi.org dan bize ücretsiz olarak ulaşabilirler.

Bilal Eren: Son olarak ne söylemek istersiniz?

Alp Köksal: Tek bir şey öğrenebilirsin her şeyi öğrenebilirsin diyerek gençlerimize seslenerek bitirmek istiyorum.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap