Dijital Hayat’ta Dijital Çağın Yazarlarının Mekanı “Wattpad” Konuşuldu

Epsilon Yayınları Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yenici ve Karanlık Lise Kitabının Yazarı Alya Öztanyel Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

18 Aralık 2015

wattpad-dijital-cagin-yazarlarinin-mekani

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konukları Epsilon Yayınları Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yenici ve Karanlık Lise Kitabının Yazarı Alya Öztanyel  oldu.

Bilal Eren: Wattpad Amatör yazarların yazı yazabildiği ve telefonlar içinde mobil uygulaması olan bir uygulama sanırım. Nedir tam anlamı ile Wattpad?

Fırat Yenici: Wattpad”; İnternete erişimi olan herkes kitap yazabiliyor. Uygulamayı indirmeseniz bile kitapları tarayıcıdan okuyabiliyorsunuz. Amatör yazarların yazabildikleri bir mecra. Türkiye olarak dünyada 3.yüz

Bilal Eren: Wattpad’ı daha önce kullandınız mı?

Fırat Yenici: Mecranın farkına varabilmemiz “Alya öztanyel” sayesinde oldu. Teknoloji trendleri iyi ve hızlı gelişiyor. “Alya Öztanyel’in kitabı yayınlandı. Genç kitlesi olduğunu anlayınca mecrayı anladık.

Bilal Eren: Alya kitabın yayınlanmadan önce kaç defa tıklanmıştı?

Alya Öztanyel: Kitabım yayınlanmadan önce 12 milyon kere tıklanmıştı ancak bu 12 milyon kişinin kitabımı okuduğu anlamına gelmiyor. 12 milyon tıklanma kitabın tanıtım sayfasında ki tıklanma sayısı anlamına geliyor burada önemli olan sonuna kadar kaç kişinin okuduğu benim için. Wattpad’de kitaplar bölüm bölüm ve bu bölümleri ayrı ayrı kaç kişinin okuduğunu görebiliyorsunuz. Benim için önemli olan kısım son bölümü kaç kişinin okuduğu. Bunun sonucunda da son e-kitabımı 350,000 kişi okudu. 17 milyon tıklanması var. İşte bu 17 milyon bir kitapçıya gidersiniz ve bir kitabı elinize alır arkasını okur sonra bırakırsınız işte bu 17 milyon tıklanma aynen o şekilde bir rakam.

Bilal Eren: Bu mecrayı nasıl fark ettin de içinde ki yazarlık yeteneğini ortaya çıkardın?

Alya Öztanyel: Yazma isteğim ne başta yoktu. Wattpad ile Lise 2 deyken arkadaşımın tavsiyesi üzerine tanıştım. Wattpad’e eğlenmek ve hayallerimi sindirmek için başladım, sonradan insanlar ilgiyle karşıladı adıma hesaplar açıldı. Hiçbir beklentim olmadığı için ilgiye çok şaşırdım. Annem babam öğrenmesin diye anonim yazıyordum, zamanla ilgi ve tıklamalar arttı. Yayın evlerinden teklifler gelince aileme açıkladım. “epsilon yayın evi” ile anlaştım.

Bilal Eren: Fırat Bey sizin ve Epsilon Yayınevinin’in bu konuya müdahil olması ve destek vermesi çok güzel.

Fırat Yenici :Wattpad de yayıncılıkta ilk değiliz fakat Türkiye de uzun vadeli vizyonla yatırım yapan ve köklü bir yayınevi olarak ilkiz. Wattpad zamanla yayıncılık dünyasının kalıcı bir parçası haline gelecek. 20 yaş altı kitle ağırlıklı olarak bulunuyor. Başlarda bizde düşündük acaba bu mecra ile biz bir yere gelebilir miyiz ama son tahlilde buradan çok güzel yazarlar çıkacağını düşündük ve destek vermeye karar verdik.

wattpad-dijital-cagin-yazarlarinin-mekani-01

Bilal Eren: Wattpad Ceo’su Türkiye’ye geldi sanırım.

Fırat Yenici:  Evet hatta Wattpad Türkiyede ilk defa stand açtı, 2 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor ve Wattpad bu ilgiden çok memnun.

Bilal Eren: Wattpad Ceo’su Türkiye’ye geldiği zaman Alya ile bir konuşma gerçekleşmiş sanırım

Alya Öztanyel: Evet, kendisi ile kitap fuarında görüştük ve okurlarımın kitaplarını imzaladıktan sonrada kendisi ile görüşmek istediğimi söyledim. Bu arada ben okurlarıma gölge ailesi diyorum, Karanlık lise kitabımda adı geçen lise var. Lisede bir takım karakterler bulunuyor ve bunlar kitaplarımın yapı taşları. Okurlarım kitaplar da olmasalar bile orada gölgeler oluşturuyorlar.

Fırat Yenici: Wattpad’ın CEO’su büyük yabancı yazarlardan Wattpad’da sayfa açmalarını istiyorlarmış. Büyük yazarların sayfaları bulunuyor. Wattpad’ın  yazmak isteyenler için çok iyi bir yöntem olduğunu söyleyebilirim, tek tek bölümler yayınlayabilirsiniz. Bir yerden başlayabilir eğlence amaçlıda kullanabilirsiziniz. Geleneksel yollarla yazmayı denemiş ama ciddiye alınmamış yazarlarımız var, Wattpad daha doğrudan etkileşim imkanı sunuyor

Bilal Eren: Burada yer almak isteyenlere neler önerirsiniz?

Alya Öztanyel: Okuyan kişiler için öneriö bir bölüm yazmaları ne kadar sürelerini alıyor ise okul saatlerine göre bunu ayarlamaları gerekmekte. İlerde bir kitap çıkarmak isteyen kişiler bir yerden başlamak adına Wattpad de yazmaya başlamalı. Bu sitede cinsiyet yaş gibi bir ayrım yok bu yüzden çok avantajlı bir platform. Fakat dediğim gibi benim bu şekilde bir düşüncem yoktu eğlence içinde kullanılabilir.

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap