Dijital Hayat’ta “Dijital İstanbul” Konuşuldu

İBB Medya A.Ş Genel Müdürü Bekir Kaplan Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

23 Ekim 2015

dijital-istanbul

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu İBB Medya A.Ş Genel Müdürü Bekir Kaplan oldu.

Bilal Eren: İBB Medya A.Ş Nedir?

Bekir Kaplan: 2001 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ufku ile kurulmuş bir şirket İBB Medya A.Ş. İstanbul da ki bütün dijital alanları, İstanbul da ki kirliliği önleyebilecek ve bütün alanları dijitale çevirebilmek kaydı ile kurulmuş bir sistem aslında Medya A.Ş. Yapmış olduğumuz yayınları İstanbul da ki dijital alanlara aktararak İstanbulluların bilgilenmesini sağlamayı hedefliyoruz. İstanbul’un çok farklı mekanlarında farklı meydanlarında olan ekranlardan bahsediyorum. AVM lerin önünde ki ekranlar, metro ve metrobüs de ki ekranlarda bunlara dahil. Bugün İstanbul’un en çok kullanılan hatlarından birisi olan Hacıosman-Yenikapı metro hattının tamamında seyahat eden konuklar metro hattında bu dev ekranları izliyor. Amacımız İstanbulluların görebileceği alanlarda onlara  doğru bilgi ve İstanbul ile ilgili neler konuşuluyor bunun bilgisini vermek.Çünkü bir çok yayın organı var ve birçok şey yazılabiliyor ama bunun doğrusunu en taze bilgiyi İstanbulluların almak hakkı düşüncesindeyiz. Sayın Kadir Topbaş bu ufuk ile bu sistemin kurulmasını istedi ve müsahade etti. Şu anda 800  adet ekran ve 4500 İETT otobüsünün her birinde bu ekranlar  mevcut. Bu ekranlar da ki haberlerin her biri Medya A.Ş tarafından yapılmakta.

Bilal Eren: Bir ajans gibi çalışıyorsunuz, bunu nasıl yapıyorsunuz?

Bekir Kaplan: Evet dediğiniz gibi tıpkı bir ajans gibi çalışıyoruz. Çok yetenekli ve teknolojik anlamda yetişmiş bir ekibimiz var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir çok ferdi  İstanbul dışında ki belediyelerde üst düzey yöneticilik yapabiliyor. Burası bir okul, buradan Sayın Cumhurbaşkanı ve bir çok bakan çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi az öncede belirttiğim gibi bir okul, bizde İstanbullulara hizmet etme noktasında en iyi verimi verebilecek kişilerle çalışıyoruz. Tören ve etkinliklerin olduğu zamanlarda hangi yolların kapatılacağını çoğu insan bilmemekte bu sistem ile beraber bunu doğru ve yetişmiş arkadaşlar ile halkımıza gösteriyoruz. “istanbulajansi.com” adresi ile biz günlük İstanbul’u ilgilendiren 120-200 arası haber paylaşımı yapıyoruz. Web sitemiz bizim için bir lokomotif görevi görmekte. İstanbul’a ait her türlü güzelliği ve insanları memnun edecek her şey web sitemizde bulunabilir.

dijital-istanbul 01

Bilal Eren: Burası bir okul gibi dediniz, vatandaş gazeteci tabiri ile vatandaşların bilgilerinin de bu havuzda yer alması adına çalışmanız var mı?

Bekir Kaplan: Yakın zaman da tamamlanacak bununla ilgili bir çalışmamız mevcut. “istanbulajansi.com” adresimizin içerisinde genç muhabirler dediğimiz bir grup var. Bu genç muhabirlerin ayrı bir sayfası var  burada istedikleri haberi getiriyorlar, editörler haberi toparlıyor ve siteye ekleniyor. Yani liseli bir genç okulunda bir faaliyet var ise o haberi bu grup sayesinde haberleştirilebiliyor. Geçtiğimiz yıl Medya okulu isimli bir eğitim düzenledik ve şu an 150 tane öğrenci farklı farklı yerlerde çalışmakta. Bütün gençlere de buradan seslenmek istiyorum. Radyo ve Televizyonculuk yapmak isteyen gençlere İbb Medya A.Ş’nin kapıları her zaman sonuna kadar açık.

Bilal Eren: “istanbuluseyret.com” web adresi de size ait sanırım. Bu adresi tanıtım için mi kullanıyorsunuz?

Bekir Kaplan: Evet bu adresten Büyükşehir Belediyesinin kontrolünde olan bir çalışma “istanbuluseyret.com” bu da İstanbulluların, İstanbul da ki güzellikleri görmesi için hazırlanmış bir proje. Farklı farklı yerler de 58 tane kameramız var. Yurt dışında ki vatandaşlarımızın da İstanbul özlemlerini giderecek bir çalışma aynı zamanda “istanbuluseyret.com” ve bu konuya çok fazla önem vermekteyiz.

Bilal Eren: Toplumsal olaylar da karşılaştığımız bir durum olan farklı kaynaklardan farklı haberler gelmesi kafamızı karıştırıyor ancak İstanbulluların direk sizden doğru haberi alması çok önemli.

Bekir Kaplan: Yerel medya ya her zaman için söylediğimiz bu aslında. Doğru haberin kaynağı biz olduğumuz ve size hizmet ettiğimiz için buyurun haberi gelin bizden alın diyoruz. Büyükşehir Belediyesi her alanda hizmet ediyor .

Bilal Eren: Vatandaşların en çok hoşuna giden İBB Trafik uygulaması. Bunun yönetimini de siz yapıyorsunuz?

Bekir Kaplan: Evet bu uygulamada İBB Medya A.Ş kontrolünde ve 3 milyon kişinin kullandığı çok önemli bir uygulama özelliği taşımakta çünkü bugün arabaya bindiğiniz zaman hangi yolları kullanmanız gerektiğini gösteren bir uygulama ve beraberinde yeni bir eklenmiş bir özellik ile İBB Cep Trafik uygulamasına radyo butonu eklendi. Bundan böyle kullanıcılar radyo dinlemeyi de bu uygulama üzerinden gerçekleştirebilecek.

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap