Dijital Hayat’ta “Geleceğin Meslekleri” Konuşuldu

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tahsu Yeğen Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

2 Ekim 2015

gelecegin-melekleri

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tahsu Yeğen oldu.

Bilal Eren: Sizin apple, hp ve microsoft gibi büyük şirketlerde geçmişiniz bulunmakta şimdide Samsung firmasınızdasınız. Siz nasıl görüyorsunuz profesyonel geçmişi olan birisi olarak geleceğe çalışan profili ve bunun yanında hangi özellikleri arıyorsunuz?

Tansu Yeğen:  Geleceğin çalışanı, geleceğin teknolojileri o kadar enteresan bir konu ki, bahsetmiş olduğunuz gibi yaklaşık 25 yıldır bu sektörde çalışıyorum ve bir çok önemli şirkette de üst düzey yöneticilik yaptım. İtiraf etmek gerekirse kimi zaman özellikle son 5 yıla kadar teknoloji artık durdu diye düşünmeye başlamıştım. Durduğunu düşünürken bir anda dünyada çok büyük değişim başladı. Tabiri caizse bir anda tüketiciler bütün şirketleri ele geçirdiler. Biz buna tüketicileştirme demeye başladık. Bununla kast etmek istediğim, 90lı yıllarda bilgisayarla uğraşanlar bilgi işlem müdürleri bilgisayarlarıyla övünürdü biz en iyiyiz derlerdi ve kimse müşteriyi düşünmezdi. İnternet çıktı web siteleriyle övünmeye başladılar, taki sosyal medya gerçeği hayatımıza girdiğinde akıllı cep telefonları bizim yıllarca önce kullanmış olduğumuz büyük bilgisayarlardan çok daha yüksek hızlarda çalışmaya başlayınca tüketiciler bir anda kendilerini Whatsapp, Twitter, facebook snapchat vs uygulamalara bağlanmaya ve bu uygulamalar içinde bütün vakitlerini geçirmeye başladılar. Bu şekilde şirketlerin hepsini bir panik aldı, tüketicelere ulaşmak için bu uygulamaların içine girmeleri gerektiğini anladılar. Bunun yanın da çalışanlar bir anda şirketlerine son model telefonlarıyla gelmeye başladılar. Şirketler 2 yönden panik oldu;

1- Tüketicinin her gün baktığı ekranda nasıl yer alabiliriz ?

2-Biz çalışanlara tablet verelim dediler. Çünkü tabletler üzerinde uygulamalar daha geniş ekran çalışıyor özellikle saha elemanı varsa bu kişiler tabletleri saha da kullansınlar diye.

Bu seferde güvenlik problemi ortaya çıktı, şirketler çalışanların getirdiği cep telefonlarını güvenlik açısından sınırlamak istediler. Çalışan kişiler buna karşı çıktığı için çalışmakta olduğum şirket Samsung telefonları ikiye ayırdı ve çalışanlar iş ile ilgili uygulamarı farklı alanda kişisel uygulamalarını farklı alanda kullanmaya başladı. Böyle olunca teknoloji sosyal medya ile başladı ancak bir anda daha başka ürünler çıkmaya başladı örneğin sanal gözlük çıktı ve kullanım alanı git gide artış gösteriyor. Şimdide haptic teknolojiler üzerine çalışılmaya başlandı.

Yıllarca anlatmaya çalıştığımız big data(büyük veri) çok önemlidir dedik ama büyük verinin kullanılması çok önemlidir dedik. Bu datayı çok iyi kullanabilecek araçlar ve programlar çıkmaya başladı. Tamamen şirketlerin daha iyi karar verebilmesi için bu datayı kullanabilecek araçlar programlar çıkmaya başladı. Giyilebilir teknolojiler çıkmaya başladı, giyilebilir teknolojiler de önce saatlerle tanıştık ama öyle bir yere doğru gidiyor ki vücudumuzun duruşunun nasıl olduğunu anlatan, uykumuzun kalitesinin nasıl ölçeceğini anlatan teknolojilerden bahsediyoruz.

Bilal Eren: Geleceğin meslekleri adına okullar açılıyor. Onlara vizyon kazandırmak adına nasıl seçimler yapılmalı?

Tansu Yeğen: Geleceğin meslekleri adına konuşacak olursak illa teknolojiye dair meslekler seçilmek zorunda değil. Ancak teknoloji dalına yönelmek isteyenler, büyük şirketler de çalışmak yada kendi şirketlerini kurmak istiyorlarsa muhakkak teknolojiyle iç içe çalışmalılar.Bugün ben herhangi bir adayla görüştüğümde 3 şeye bakıyorum, %85 iletişim, %10 tecrübe, %5 okuduğu okula bakıyorum. Öncelikli baktığım durum dediğim gibi iletişim daha sonra tecrübeyede bakıyorum çünkü çağımızda artık üniversiteyi bitireyim sonra iş başvursu yapayım diye bir durum söz konusu değil muhakkak okuma süresi boyunca bir tecrübe kazanmış olmak gerekiyor.

Bilal Eren: İletişim’e bakıyorum dediniz. Bu iletişim sadece sizinle görüşmede ki iletişimi mi?

Tansu Yeğen: Belli noktalara görüşme içerisinde baktıktan sonra, adayın Twitter takipçisine, Facebook’ta nasıl bir profil fotosu var , ne kadar özen göstermiş paylaşımda yapmış olduğu imla hatalarına, Linkedin deki profiline ne kadar özen göstermiş bunların hepsi bizim için çok önemli ve iletişimden kastım hem benimle hemde tüm sosyal medya mecraların daki iletişimi. Aldığımız çalışanların sosyal medyayı çok iyi anlamasını istiyoruz, çünkü gelecekte ki iş tarifleri şöyle olacak Twitter da şirketimize her gün 100 takipçi kazandıran, Facebook da her gün koymuş olduğu duyurularla 200 beğeni alan, Linkedin profilinde her gün x kadar bağlantı kurabilen kişi gibi insanların hedefleri olacak. Yeni yapılan araştırmaya göre şirketlerin çalışanlarının sosyal medya da paylaşımları şirketin kendi hesabından paylaştıklarından çok daha önemli ve tüketiciler bundan etkileniyorlar. Benim Twitter da paylaşmanın nedenlerinden biri insanların benim okuduklarım konusunda ki tepkilerinide merak ediyorum.Twitter da bu yüzden beğendiğim şeyleri sürekli paylaşıyorum ve paylaşımlarım hep geleceğe yönelik .

Konumuzun başına gelecek olursak 5 yıl önce bu kadar paylaşabileceğiniz birşey yoktu. Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki paylaşabileceğiniz çok şey var. Bill Gates& Steve Jobs herkesin bildiği isimler. Elon Musk diye biri isim var. Bütün genç arkadaşlarımın takip etmesi gerekiyor.

gelecegin-melekleri-01

Bilal Eren: Elon Musk Kimdir?

Tansu Yeğen: Elon Musk Tesla’nın sahibi. Tesla elektrikli araba yapan bir şirket ve aynı zamanda SpaceX diye bir şirket kurdu. Elon Musk 2017 de bizi marsa götürme üzerine çalışmalar yapıyor ve geçen gün bizi hangi uzay gemisiyle götüreceğinin protiplerini  açıkladı. Gerçekten Elon Musk enteresan bir insan, tamamen çok büyük düşünen, buda uçuk tabiri ile insanların yatırım yapmayacağı şeyleri kendisi bizzat yapıyor ve şirketi kat be kat değer kazanıyor.

Geçtiğmiz günler de Wolfswogen krizinden sonra Elon Musk’ın verdiği demeç var; “Yakıt kullanan arabaların en son geleceği nokta  budur bundan daha fazla gidemez  bundan sonrası elektrikli arabalardır” dedi. Elektrikli arabalar gerçekten gelecek adına çok önemli. Korede 12 km lik yolda otobüsler giderken aynı zamanda şarj oluyorlar. Bugün elektrikli arabalar yaklaşık 200 mil gidebiliyor.  Elon Musk bunu 600 mile çıkaracağını söylüyor.

Yenilenebilir teknolojiler doğayı kirletmeyen koruyan teknolojiler çocuklarımıza iyi bir teknoloji bırakmak için doğadan gelen enerjileri kullanıyor olmamız lazım.

Bilal Eren: Gençler ilerde hangi mesleği seçerse seçsin yolları teknoloji ile kesişecek gibi duruyor siz ne düşünüyorsunuz?

Tansu Yeğen: Kesinlikle öyle olacak. Mesela PWC  dünya çapında 1700 CEO ‘ ya en çok uykunuzu kaçıran nedir diye sormuşlar ve ortak söyledikleri teknolojik bir yeniliği kaçırıyormuyuz olmuş. İkinciside her farklı sektörden söylediği şey; “bizim şirketimizi yok edebilecek bir tehlike tamamen teknoloji şirketlerinden gelecek” bu ne demek diye düşündüğünüzde Uber diye bir şirket var ve taksicilerin işini elinden aldı. Airbnb turizmi alt üst etti . Bu tarz şirketler üst üste geliyor şirketleri ilerde çok büyük tehlikeler bekliyor . Şirketler 2 şekilde tehdit altında olacak;

1- Kendi sektöründen

2- Tamamen girişimcilerden

Ülkemizde 4300 girişimci var ve fikirleri muhteşem.  Önümüzdeki pazartesi de “Start-up Türkiye” diye bir oluşum var . Dünyadan bir çok startup şirketi gelip Türkiye’den yatırımcılara sunumlarını yapacaklar. Samsung’un Koredeki üst düzey yöneticileri bunun demecini verdiler. Samsung’un ileriye gitmesinde start-up şirketlerin çok önemli olduğunu düşünüyorlar.  Gençlere vereceğim ilk tavsiye de  sosyal medyada kendilerini geliştirsinler, düzenli olarak gelecek teknolojileri takip etsinler aynı zamanda biz ne yapmak istiyoruz sorusunuda bilsinler. İlla bir şirkette çalışmak zorunda değiller kendi start-uplarınıda kurup rahatlıkla yapabilirler.

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap