Dijital Hayat’ta “Haydi çocuklar kod yazmayı öğrenelim” konusu konuşuldu

İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş ve Bilişim Muhabirleri Derneği Başkanı, Para Dergisi Köşe Yazarı Musa Savaş Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

29 Ocak 2016

haydi-cocuklar-kod-yazmayi-ogrenelim

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konukları İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş ve Bilişim Muhabirleri Derneği Başkanı, Para Dergisi Köşe Yazarı Musa Savaş oldu.

Bilal Eren: Coding İstanbul nedir?

Samed Ağırbaş: İbb gençlik meclisi olarak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın vizyon ve talimatları doğrultusunda İstanbul da ki 7-12 yaş aralığında ki çocuklara kod yazmayı öğreten bir proje. Bu projedeki amacımız 39 ilçede ki çocuklara kod yazmayı öğreterek gelecekte yazılım uzmanları oluşturmak. Şu an için Taksimde 1 lokasyon da eğitim veriyoruz ve 2.5-3 ay içerisinde farklı yerlerde de eğitim merkezleri açmayı planlıyoruz.

Bilal Eren: Musa Savaş’a sormak istediğim bir soru var. Kod yazma ile alakalı bir çok haber yazı vs. görüyoruz. Çocuklara bu eğitimi vermenin ne gibi faydası var?

Musa Savaş: Tabi ki. Siber dünya hayatımıza girdiğinden beri artık vazgeçilmezimiz haline geldi. Bugün İnternet’e ödediğimiz fatura hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Dolayısı ile bu siber dünyada artık birilerinin bir şeyler üretmesi gerekiyor. Siber dünyada üretimde koda dayanıyor bu yüzden gelecek nesillerimize kod yazmayı öğretmek çok önemli. Her ne kadar grafik tabanlı kodlamalar olsa da neticede bu da bir kodlama. İnsanların cevherlerini fark edebilmek için önce onlara imkan vermeniz gerekiyor. 100 öğrenciden belki 3 tanesi kod yazmada uzman olacak ama onlara bu imkanı vermezseniz keşfedemezsiniz.

Bilal Eren: 7 yaş biraz erken değil mi kod yazmayı öğretmek için?

Musa Savaş: Kesinlikle değil. Artık günümüzde çocuklar 3-4 yaşlarında tabletleri kullanmayı öğrenmekte. Çok basit bir örnek ile 8 yaşındaki çocuğum güzel bir şekilde telefon kullanabiliyor. Bu aletler bizim hayatımıza girdiğin de zordu ama onlar bunun içinde doğdular. Artık sadece kullanmıyor aynı zaman da içerikte üretiyorlar. Mesela benim 14 yaşında ki kızım youtube fenomeni haline geliyor ve video çekerek ekleme yapıyor.

Bilal Eren: Kod yazmak insanın hayalini geliştiren bir durum gibi gözüküyor.

Samed Ağırbaş:  Evet hem o şekilde söylenebilir hemde 7 yaşın neden uygun olduğunu şöyle anlatayım. Bilgisayarın temel sistemi makine dili yani 2 li sayı sistemi. 1-0 dediğimiz sisteme dayanıyor. Şimdi çocukların kafasının işleyiş tarzı evet veya hayır başka bir alternatif söz konusu değil ancak bizde öyle değil yani onlarda gri yok. Bu yüzden 7 yaş çok önemli diyoruz. Tamamen yalın olan bu çocuklar bu yaşta aldığı kod eğitimi ile çok önemli safhalara gelebilecek.

haydi-cocuklar-kod-yazmayi-ogrenelim-01

Bilal Eren: Çocuklar ilerde hangi mesleği seçerse seçsin bu yalınlığa sahip olacak diyorsunuz yani.

Samed Ağırbaş: Aynen öyle. Çocuklara öncelikle bahsettiğim ikili sayı sistemi ile isimlerini yazmayı öğretmek ile başlıyoruz çocuk aslında arkadaki matematiksel olayı da kavramış oluyor. Bununla alakalı sayın Başkanımızın yardımı ile diğer şehirlere yayma şeklinde bir isteğimiz var. Artık tüm çocuklar bilgisayar kullanmayı bildiği için onlara temel kod konularının öğretilmesini istiyoruz.

Bilal Eren: Geçtiğimiz günlerde Fikri Işık Milli Eğitim Bakanlığı ile görüştüklerini ve kod yazmanın müfredata ekleneceğini söyledi bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Musa Savaş: Bu tür çalışmalar var ancak ete kemiğe bürünerek mevzuata girerek işler hale gelmesi biraz zaman alacaktır. Önümüzde ki eğitim dönemine yetişir mi bilmiyorum ama yetişirse harika olacaktır. Bir kaç tane seçmeli ders haline getirilebilir kod yazmak ve ilgiye göre şekillendirilebilir.

Bilal Eren: Bu kod yazma kurslarına veliler çocuklarını nasıl kayıt ettirebilirler ? 

Samed Ağırbaş: Bu programa katılmak isteyen çocukların velileri gençlik meclisi web sitemizden etkinliğe başvuru yapıyorlar. Teknik ekipteki arkadaşlarımız veliler ile bir oryantasyon gerçekleştiriyorlar. Bu oryantasyondan sonra kayıt olmak isteyen velilerimize başvuru yaptırıyoruz. Bu konuda hepimiz gönüllüyüz şahsen ben öğrenciyim ve bununla ilgili çalışmalara özen göstermeye çalışıyoruz.

Bilal Eren: 7 yaşında bu eğitimin verilmeye başlanmış olması aynı zaman da girişimcilik ruhuna da katkı sağlamakta olabilir değil mi? Şikayet ettiğimiz bizden neden büyük sosyal medya mecraları çıkmıyor şeklinde ki itirazlara da son verebilir.

Samed Ağırbaş: İstanbullu gençler olarak bizim derdimiz 2023-2071 vizyonu ile Türkiye’nin geleceğine hizmet edecek olan projeleri geliştirmek istiyoruz. İnovatif yaklaşımlar ile halkımıza faydalı olmak istiyoruz ve bunları da velilerimize anlatıyoruz. Bizim bu eğitimlerimiz tamamen ücretsiz ve derdimiz gençlerimizi geleceğe daha vizyoner bakması. Bu eğitime her kesimden ailelerin çocukları geliyor. Ben meslek lisesi mezunuyum ve bu okulda okuyan öğrencilerin çoğunun ailesinin durumu iyi değil ve bu okullarda pek vizyonu açık öğrenciler yok. Bu göreve geldikten sonra meslek liselerine çok önem vermek istedim ve onlara bir vizyon katmayı planladık.

Musa Savaş:  Bu çocuklara birde kaynak sağlamamız gerektiğini düşüyorum. Ülkemizde bu şekilde kaynak olarak ben sadece iki tane sayabiliyorum

Samed Ağırbaş: Kullandığımız şuan da kaynaklar var. Yurt dışında da bununla ilgili bir içerik sıkıntısı bulunmamakta. İngilizce olarak kaynakları satın aldık ve 10 kişilik ekip kurduk ve bunların hali hazırda sadece görevi bizlere içerik üretmek. Kendi kültürümüze uygun içerikler üretmek istiyoruz ama buda bir anda ortaya çıkan birşey değil. Biz eğitimi zaten veriyoruz ancak eğitimlerden sonrada faydalanılacak kaynaklar oluşturmak istiyoruz.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap