Dijital Hayat’ta Karar Açıklandı; “Sosyal Medya Profilim Kimin?” Konusu Konuşuldu

4 Aralık 2015

sosyal-medya-profilim-kimin

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer oldu.

Bilal Eren: Yargıtay da gerçekleşen bir olay sonrasında bu şekilde bir karar alındı. İsterseniz olayı bir kez daha hatırlayalım

Adem Sözüer: Öncelikle olayın doğru anlaşılması gerekiyor. Bazı haberlerde ben yanlış olduğunu düşünüyorum . Yargıtayın kararında söylenen; “bir kişi başka birinin hesabında fotoğrafını alarak paylaşıyor acaba bu durum hukuka aykırı mı?” Fakat yanlış anlaşılan taraf şu bu paylaşım diğer kişinin profili olarak mı paylaşılıyor? Ancak karar da bu şekilde bir şey yok. İki ihtimal üzerinden konuşmamız gerekiyor. İlk olarak başkasının hesabında ki fotoğrafı diğer bir insan kullanırken hangi sınırlamalar var? Bu sınırsız değil. Siz şayet bütün fotoğraflarını kamuoyuna açık şekilde Facebook ve benzeri mecralarda paylaşırsanız bunun anlamı ben bu fotoğrafın paylaşımına izin veriyorumdur. Nitekim bu sosyal medya hesaplarını açarken biz bazı antlaşmalar imzalıyoruz. Bu antlaşmalar da şu şekilde bir ibare yer alıyor; “Buraya koyduğunuz fotoğraflar önlem alınmaz ise başkaları tarafından kullanılmasına izin verilir” şeklinde bir madde yer alıyor. Dolayısı ile bu paylaşma bu rıza şeklinde oluyorsa yapacak birşey yok. Ancak bu şekilde dahi bazı sınırlamalar mevcut. Başkasının fotoğrafını alarak kendi fotonuz gibi profilinize koyarsanız bu kişilik haklarının ihlali olur buda yasak ve hukuka aykırıdır. Sadece paylaşıp başkası için yorum yapmasında hiçbir sorun yoktur. Başkalarının fotoğraflarını ticari ve reklam amacıyla da kullanamazsınız. Yargıtay burada sınırsız kullanmadan söz etmiyor. Mesela eski eşinin fotoğrafını kullanan var bu şekilde hesap açımı da özel hayata aykırı bir durum ve ciddi yaptırımlar uygulanıyor. Diğerinin rızasını almadan sınırsız bir şekilde paylaşamaz. Yargıtayın bu şekilde birçok sınırlandırması var.

Bilal Eren: Bir fotoğrafçı büyük emekler vererek bir fotoğraf çekiyor ve bunu hesabına yüklüyor. Sonrasında bir kişi bu fotoğrafı izin alırsa ne şekilde bir durum söz konusu oluyor?

Adem Sözüer: Burada da yine izin meselesi var. Siz eğer belirtiyorsanız izin verilmeden kullanamazsın diyerek kullanılması telif hakları ihlaline girer. Herkesin kendi fotoğrafı üzerinde hakkı vardır. Kendi rızası olmadan kullanılamaz. Herkes bu sınırları bilmeli. Sosyal medyada kuralı aslında biz koyuyoruz, ayarlardan sınırlandırmalar yapabiliyoruz. Kimin neyi görmesini istediğimize biz karar veriyoruz. Rıza verilen sınırlar içerisinde olmalıdır.  Hesabı ele geçirilip savcıya gidenler var. Ele geçiriliş biçimine göre suçları olur. Kişisel verileri ele geçirmiş oluyorsunuz.

sosyal-medya-profilim-kimin-01

Bilal Eren: Hukuk Kurallarını bilmemek mazeret teşkil etmezden yola çıkarak, sosyal medya hesaplarında ki sorunlar da güvenlik ayarlarını bilmemek ve sözleşmeyi okumamakta aynı durum olmakta diyebilir miyiz?

Adem Sözüer: Bir kişiyi belirlemeye yarayan her bilgiye “Kişisel Veri” denir. Hesap ele geçirmede ciddi suçlar olabilir. Geçtiğimiz günlerde bir kişinin hesabı ele geçirilmiş ancak savcı bu hesap kimsenin mülkü değil bir zarar da yok diyerek takipsizlik kararı vermiş. Bu çok yanlış bir karar ve üstüne düşülmesi gerekiyor çünkü burada bir maddi zarar söz konusu değil, benim bir hesabım var ve kişisel verilerim var. Burada o kadar ağır suçlar ortaya çıkar. Teknoloji hızla geliştiği için kuralları sürekli geliştiriyoruz. Hukukun çok geride kaldığını söyleyemeyiz. Teknoloji ortaya çıkmadan önce de kişilik hakları ihlali vardı. En büyük yaptırımı kendiniz uygulayabilirsiniz. Kişiyi engelleyebilirsiniz. Sosyal medyada şimdiye kadar eleştirilere cevap vermediğim gibi uğraşmadım da ama bunu her insan dan bekleyemeyiz.

Bilal Eren: Kişilik haklarına bir müdahale de neler yapmalıyız? Bu bir suç mudur?

Adem Sözüer: Her sosyal medyada kişilik hakları ihlali suç olmayabilir.  1-suç , 2- tazminat olabilir. Vatandaşlarımız hukukçulara danışabilirler. Çok ağırsa Cumhuriyet Başsavcılığına Şikayet dilekçesi verebilir.Sosyal medyada eğer çok yazıp söylüyorsanız eleştirileri de kabul edeceksiniz.  Sosyal medya vahşi bir ortam değil ciddi ve önemli bir alandır. iyi kullanılırsa güzel sonuçlar verebilir. Çocuklar içinde yetişkinler içinde geçerlidir. Dünya sadece sosyal medyadan ibaret değil, zamanımızı buna göre kullanmalıyız. Güvenlik ayarlarını iyi bilmeliyiz.

Bilal Eren: Sosyal medya hesapları açarken bize sunulan sözleşmeleri okumak ufuk açıcı olabilir bizim açımızdan

Adem Sözüer: Kesinlikle okumadan evet dediğimiz taktirde bir çok şeye izin vermiş oluyoruz.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap