Dijital Hayat’ta “Sosyal medyanın en iyi kentleri ve başkanları” konusu konuşuldu

Dijital Araştırmalar Derneği Başkanı Gökhan Yücel ve Dijital Araştırmalar Derneği YK Üyesi Mustafa Özcan Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

12 Şubat 2016

sosyal-medyanin-en-iyi-kentleri

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konukları Dijital Araştırmalar Derneği Başkanı Gökhan Yücel ve Dijital Araştırmalar Derneği YK Üyesi Mustafa Özcan oldu.

Bilal Eren: Hızlıca konumuza girmek istiyorum. Bir araştırma yapıldı ve Türkiye de ilk defa oluyor sanırım?
Gökhan Yücel: Bizim bildiğimiz ilk Bilal Bey. Genelde Türkiye de sosyal medya etkisi dediğimiz zaman insanların sosyal medyada ki çeşitli platformlarda ki sayıları hakkında sıralamalar yapılıyor. Biz bu eksikliği gördük ve insanların sadece kaç takipçisi olduğu çeşitli platformlarda ya da kaç tane görüntülenme aldığı üzerinden bir sıralamanın çokta adil olmadığı kanaatine vardık. Dernek olarak bir istişare mekanizması yürütüp nasıl bir model geliştirebiliriz üstüne çalıştık. Uluslararası modelleri inceledik, diğer reyting modellerini inceledik ve İstatistiki model oluşturduk ve bazı ağırlandırmalar yaptık. Şu sonuca vardık insanların sosyal medyada ki sadece takipçi sayısına göre sıralamaların çokta uygun olmadığını gördük. Bizde yeni model geliştirdik ve 68 adet kriter geliştirdik.
Bilal Eren: Mustafa Özcan da yanımızda. Mustafa Bey beraber yaptınız sanırım bu projeyi. Başlıkta şu şekilde bir şey gördüm “dijital varlıklar”. Bu dijital varlık ne demek?
Mustafa Özcan: Dijital varlığı biz 3 ana eksende inceliyoruz. İlk olarak dijital web siteleri. Bu araştırmada 240 kullanıcı kullandık biz. 240 olmama sebebi 81 il belediyesi ve belediye başkanı ile İstanbul’un 39 ilçe belediyesi ve belediye başkanının web siteleri ve mobil uygulamaları ile sosyal medya platformlarını tabi tuttuk. Az öncede bahsettiğim gibi kaç sosyal medya platformu daha öndedir. Doğal olarak Youtube Facebook gibi platformlar öndedir ancak biz Periscope Vine gibi mecralara baktık. Bu araştırma mikro olarak yapıldı aslında. 3-4 aylık bir süreçte bu araştırmayı gerçekleştirdik bunda ki amacımız insanlara bir röntgen çekerek eksik yönleri ve iyi yönleri neler hangi uygulamalara bakarak neler geliştirilebilir bunu anlamak ve anlatmak istedik.

sosyal-medyanin-en-iyi-kentleri-01
Bilal Eren: Aslında birkaç tane soruya cevap vermiş olduk. Dijital varlığı tanımladık, mobil uygulamalar web sitesi ve sosyal medya mecralarına değindik. Peki bu araştırmalar sonucunda en iyi belediyeler hangileri oldu. Hangi mecraları kullanıyorlar bunlardan bahsedebilirmiyiz.
Mustafa Özcan: İl bazında en iyi belediye Kocaeli Belediyesi . İl başkanlarında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel , İstanbul ilçelerinde Beşiktaş Belediyesi ilçe başkanlarında ise Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç en iyiler oldu. Gökhan Bey’in söylediği gibi burada dengeli dağılım çok önemli. Bizim baktığımızda dijital varlığın sahipliği erişim etki ve etkileşim ile güncellik önemli durumda. Güncelliğe biraz daha ağırlık verdik.
Bilal Eren: Mesela Kocaeli ilinde bu birinciliği elde edecek ne gibi durumlar var?
Gökhan Yücel: Facebook Twitter ve Youtube kanalında etkili bir dağılım var. Twitter da mesela en iyi kullanan iller; Antalya, Gaziantep, Kırşehir, Rize ve Şanlıurfa. Facebook da; Adana, Antalya, Aydın, Erzurum ve Kocaeli. Youtube da; Adana, Kırklareli, Rize, Şanlıurfa ve Uşak. Bunlar birinci sırada.
Bilal Eren: Ne gibi kriterlere bakıyorsunuz? Mesela Twitter için hangi kriterler var?
Mustafa Özcan: Öncelikle kullanıcı sayıları, etkileşim, retweetlerin geri dönüşleri yani cevap verme ortalamasına bakıyoruz. Belediyelerin ve diğer hesapların takip ettiği kişilere de her ne kadar küçük bir pay sahibi de olsa baktık. Bizde takip etmeme hastalığı var dolayısı ile buda etki ediyor.
Bilal Eren: Peki kurumları öğrendik başkanlarda durum nedir?
Mustafa Özcan: En iyi başkanlar sırası ile Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, Adana Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü oldu. Bunlar yerel yönetimlerde örnek olabilecek kişiler. Hem sosyal medya hem de web sitesi olarak oldukça aktif durumdalar.

Gökhan Yücel: Şunu söylemek istiyorum bu araştırmamızda herhangi bir parti ismi yok. Çünkü bizim için hiçbir kıymeti yoktu bizim asıl önemsediğimiz dijital kullanıcı olma bilinci ve farkındalığı ile beraber etkileşimi önemliydi. Bizde raporun sonucunda dedik ki kim bakmak istiyorsa buyursun bizim datamız açık baksınlar ve yeni araştırmalar yapsınlar. Mesela Kahramanmaraş belediyesi büyükşehirler arasında durum nasıl diye bir portal oluşturmuşlar buda bizi fazlası ile sevindirdi. Bu bizim için çok büyük bir katkı oldu.

Bilal Eren: Dinleyicilerimiz bu araştırmaya nereden ulaşabilir. Bir internet sitesi verelim onlara.

Gökhan Yücel: Bizim internet sitemiz “dijitalkent2015.diplomaci.live” bu bizim 5-6 yıl önce dernek olarak kurduğumuz bir oluşum. Ülkemizde yapılan G20 zirvesinde gerçek zamanlı dediğimiz sosyal medyada ki veri kürasyonu kurtmuştuk diplomaci.live adında bu araştırmaya da bu şekilde bir isim vermiş olduk.

Bilal Eren: Benim düşündüğüm birşey Twitter da nasıl Melih Gökçek’i geçmişler yani aslında çok aktif kullanıyor.

Mustafa Özcan: 1. Yalova Belediye Başkanı oldu. Melih Gökçek’i geçme sebebi ise retweet ve cevaplama yani vatandaş ile sürekli etkileşim halinde buda çok etkili ve aynı zamanda güncel tutuyor.

Bilal Eren: Bu araştırmanızda ilk 10 sıralamaya giremeyenler için tavsiye bölümü var mı?

Gökhan Yücel: Raporun en sonuna tavsiye niteliğinde bir metin hazırlayarak ilk etapta nelerin yapılması gerektiğini neyi yaparsa daha iyi olabileceğini belirttik. Belediyelerin öncelikle kurumsal bir kimliklerinin olması gerektiğini belirttik ve her zaman yardımcı olmaya hazırız. Bunların yanında sosyal medya kullanma kılavuzu ve içerik üretme konusunda neler yapılacağını belirttik.

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap