Dijital Hayat’ta “TBD KAMU-BİB Kamu Bilişim Platformu” konuşuldu

TBMM Bilişim ve internet araştırma komisyonu başkanı Prof. Dr. Necder Ünüvar Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

20 Mayıs 2016

tbd-kamu-bib

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu TBD Başkanı İlker Tabak ve BTK Eski Başkanı Tayfur Acerer oldu.
Bilal Eren: Sayın İlker Bey ile başlamak istiyorum müthiş bir organizasyon nasıl karar verdiniz. Bu devamlı yapılan bir organizasyon sanırım.

İlker Tabak: Evet, 18. sini yaptığımız bir etkinliğimiz. Kamu kurum ve kuruluşlarında akademik dünyada görev yapan bilgi işlem merkezi yöneticilerini bir araya geldiği bir çalışma grubumuz var bizim ve biz bunlara kısaca kamu-bib diyoruz.

Bilal Eren: Burada çok yoğun bir katılım görüyorum Ankara daki hemen hemen tüm kamu kurumlarından katılım var ve sizin vizyonunuza ve bu programın temasına baktığımda 2023 ve ötesi demişsiniz. Çok ileriyi hedefleyende bir tema bu nasıl seçtiniz.

İlker Tabak: 2023’e çok az bir zaman kaldı bunlar konuşulduğunda aslında bu tema oluşturulduğunda bir kaç yıl önce idi ve zaman hızlı akıp geçiyor dolayısı ile sadece bu tarihle kısıtlı kalmayıp daha ilerisini hedefleyip yeni gelişmelerin peşinde de oluyoruz ve artık 2033 ve 2043 leri konuşmaya başladık. Teknoloji yerinde saymadığı için bunları masaya yatırıp özel sektör ve kamuda nasıl verim sağlarız bunu kararlaştırıyoruz.

Bilal Eren: Tayfun Bey’e de sormak istiyorum. Eski görevinden dolayı kamuyu çok iyi biliyor. Kamu 2023 ve ötesine bilişimde hazır mı?

Tayfun Acerer: Hazır demek mümkün değil. Bugün hazır olsanız yarın geri kalıyorsunuz herşeyden önce o tempoya ayak uydurmalısınız. Ama bu konferansın konusu çok önemli ve güncel bir konu olma özelliği taşımakta. Özellikle burada ki her konu ayrı bir konferans konusu. Mesela siber güvenlik bambaşka bir konu. Çünkü data her yıl ikiye katlıyor özellikle mobil daha çok çok daha fazla artıyor. Türkiye de 26 kat artan bir daha söz konusu. O kadar fazla data yükleniyor ki her yıl bu kadar büyük datanın sonuçları ve güvenliği çok önemli bir hal almakta.

İlker Tabak: Külfeti nimetinden fazla olmasın diye uğraşıyoruz. Veri sayın başkanın da belirttiği gibi sürekli artıyor ve silmeye kıyamıyoruz. Bilgi dediğiniz şey en kıymetli varlık aslında. Veri yeni bir petrol misali oldu aslında çünkü bilgiyi kullanılabilir veri haline dönüştürdüğünüz anda çok kıymetli bir hal almakta. Bir nevi silah ve güç olmakta. Bu yüzden araştırmacıların önünü açmamız gerekiyor tek başına bilgi hiçbir işe yaramaz.

Tayfun Acerer: Günümüzde artık çokca konuşulan bir durum söz konusu. Az önce İlker Bey’in de belirttiği gibi bilgi yarının petrolü olacak petrol boru hattınıda fiber kablolar üstlenecek. Hatta data ve fiberin petrolden çok daha fazla kıymetli olacağı öngörülüyor. Gerçekten de bu konjektörde yüzde yüz doğru bir durum söz konusu. Burada cesur kararlar alınması gerekiyor. Bir yerde kişisel veri güvenlikleri ve bu dataların işlenmesi gerekiyor. Eğer biz işlemezsek başkaları işleyecektir ki işliyorlar da. 2050 yılında toplam ticaretin yüzde doksanının e-ticaret platformunda olacağı konuşulmakta ve tahmin edilmekte. Bu e-ticaret sizin eğilimizi bilecek ki ve buna göre reklam yapanlar çok fazla yol kat edecekler. Bu konuda işte cesur olmamız ve buna göre kararlar almamız gerekiyor.

İlker Tabak: Güvenli ve doğru olarak saklayıp kullanamadığımız verinin bize bir faydası yok. Üstelik duracaktır bir kenarda ve başkasıda buna erişip bundan yararlanabilir farklı amaçlar için kullanacağı zaman risk altında olacaksınız. Verinizede sahip olacaksınız artık ve bununla alakalı veri merkezleri kuruluyor. Bunlar yüksek güvenlikli ve enerji tasarruflu verilerin bir arada tutulduğu merkezler gündeme gelmekte.

Bilal Eren: Siber güvenlik konusunda özel sektör kamudan sanki daha mı önde ?

İlker Tabak: Kamu kurumların da da önlemler alınmış durumda. Buna ilişkin bir şirketimizde çalışmaya başladı ve görevlendirildi. Siber olaylara müdahale ekipleri kuruluyor. Tabi ki bir yerden başlamak gerekiyor ve adımlar atılıyor.

Tayfun Acerer: Türkiye’nin bu konuda hiç hafife alınmaması gerekiyor. Türkiye bu konuda genç potansiyeli ile çok büyük bir kaynağa sahip. Biz çok genç bir ülkeyiz ve hızlı düşünen insanlara sahibiz. Eğitimimiz iyi yetişmiş genç kuşağımız çok kabiliyetli ancak burada en önemli sorun bu gençlere fırsat vermek. Milli firmalara fırsat tanınmalı. Teknoparklar kaynıyor bunu iyi anlamda söylüyorum öyle bir potansiyel var ki yeter ki bunlara fırsat verilsin ve güvenilsin. Siber güvenlik ve data bu ikisi konferansta çok güzel bir araya geldi ve ikiside birbirinden ayrılmaz.

tbd-kamu-bib-01

Bilal Eren: İlker Bey yazılımız el ile tutulmaz dedi. Buradan yola çıkarak yazılımda ön plana çıkıyor öyle değil mi?

İlker Tabak: Tabi ki . Bu veriyi kullanan kendi uygulamalarımızı milli ve yerli çözümlerimizi yazdığım devreye aldığımız zaman dünyada ki belirli güçlerden biri haline geliriz. Aksi taktirde bu başkasının ipi ile kuyuya inmeye döner. Kullanamadığınız şeyleri başkalarına satamazsınız, en iyi gelir kalemi bu tür sistemleri kullanarak elde ettiğiniz bir maliyet tasarrufu değil bunları ne zaman başka ülkelere satarız oradan gelen yüksek miktar gelir ile kişi başına düşen milli gelirimizi de yükseltecek.

Bilal Eren: Eğitim konusu hakkında ne düşünüyorsunuz İlker Bey?

İlker Tabak: Eğitim dediğiniz zaman bu sadece okul da olan eğitim ile algılanmamalı. Biz Türkiye Bilişim Derneği olarak ev hanımlarına 20 yıl önce internet eğitimi verdik. İnternet eğitimini verdik çünkü bilişimsizlik maliyeti dediğimiz durumdan hane halklarını uzaklaştırmak istiyorduk. İnternet üzerinden kıtalar arası bir ortamda çocuğu okuyan bir çift gelmişti biz internet üzerinden görüşme yapılan programları öğrenerek telefon masrafından kurtulmak için geldik demişlerdi. Bu bile birey ve hane olarak bilişimsizlik maliyeti dediğimiz olaydan bu kişileri kurtarmış durumdadır.

Bilal Eren: Bu tip eğitimler devam ediyor sanırım. Nasıl ulaşabilir dinleyenlerimiz?

İlker Tabak: Biz bunu örnek olsun diye başlattık ve bir kaç kez daha düzenledik. Daha sonra üniversiteler ve belediyeler ile işbirliği sağlayarak zaman zaman eğitim olanaklarını kullanarak gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımız belediyelere ve üniversitelere başvurursa bu konuda emin olun en kısa sürede örgütlenirler.
Bilal Eren: Reklamlardan sonra devam ediyoruz. Şimdi çok değerli 2 konuğum daha var yanımda Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey ve Türksat Genel Müdür Yardımcısı Halil Yeşilçimen ile beraberiz. İlk bölümde organizasyonu konuştuk şimdi içeriğe doğru giriş yapmak istiyorum. Sizin de başkanlığını yaptığınız kamuda ki akıllı uygulamalar ve siber güvenlik gibi çok önemli konular var. Kamuda nasıl görüyorsunuz 2023 ve ötesini.

Galip Zerey: Biliyorsunuz bu toplantının ismi Kamu-bib yani kamuda bilgi işlem konusunda yöneticilik yapan arkadaşların katıldığı kamuda ki bilgi işlem uygulamaları ve güncel konuları tartıştıkları bir ortam. Burada ki ana konular akıllı şehirler akıllı evler ve akıllı eğitimler gibi geleceğin ve günümüzde hızla gelişen olaylar zinciri ayrıca kamunun ortak bir veri merkezi oluşturması. Artık her kamu kurumunun kendine ait bir bilgi işlem merkezi var.Kendi data bilgilerini bu merkezlerde tutuyorlar. Önemli bir kısmıda bunları yedekliyor ve bir sorun olduğunda bunları kullanmak için yedekleme işlemi sürdürüyorlar. Biz bakanlık olarak bir ihale açıyoruz ve hangi kamu kurumunda ne kadar bilgi işleme dair veri var bunların bilgisini elde ediyoruz. Aynı zamanda gelecek 3 veya 5 yılda ne tür bir gelişim planlanıyor nasıl bir büyüme trendi olacak. Bu resmi çıkardıktan sonra kamu kurumlarımızın geleceğine yönelik tahminleri de aldıktan sonra ortak veri merkezinin kapasitesinin nasıl olacapı ortaya çıkacak. Bunun incelemesini de bakanlık yapacak.

Halil Yeşilçimen: Biz yaklaşık 2 yıldır bu konu hakkında çalışıyoruz ve bir takım projelerde ürettik. Bugünlerde de kendi kampüsümüzün içerisinde bazı ihtiyaçları karşılamak üzere daha modüler bir yapı üzerine çalıştık. Bizde ki yönetim değişikliği sebebi ile biraz daha zaman alacak gibi görünüyor ama alt yapı çalışmalarının bir çoğunu geliştirmiş ve tamamlamış durumdayız. Bu arada biz gelecekte bu tip ihtiyaçların olacağını bildiğimiz için bir takım hazırlıklarda geliştiriyoruz. Çünkü bu takım işleri geliştirirken ve işletirken gerçekte yetkin insanlara ihtiyaç var ve bunların sertifikalandırılarak belirlenebilir. Biz bu ekibi birazda geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. 2 yıldır yaptığımız çalışmalar bize çok ciddi birikimler sağladı ve bir çok şeye talibimiz.

Bilal Eren: E-devlet’in verilerini siz mi tutuyorsunuz?

Halil Yeşilçimen: Türkiye.gov.tr bir veri depolama platformu değil. Bir servisentegrasyon platormu biz oraya web servisler üzerinden gelen talepleri yine aynı servis üzerinden karşılıyoruz ve ilgili yere gönderiyoruz. Hiç bir şekilde bir veri depolama söz konusu değil. 75 kurumdan bilgi alıyoruz bu platform üzerinde belediyelerde var dolayısı ile bir şeye dikkat etmek lazım her belediyenin bilişim anlamından bir sistematiği yok. Dijital türkiye anlamında her belediyenin bir alt yapıya sahip olması gerekiyor ve bu hizmetleri vatandaşına iletiyor olmalı.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap