Dijital Hayat’ta “Trt Akademi” Konuşuldu

Trt Eğitim Dairesi Başkanı Adnan Arıkan ve Trt Akademi Dergi Editör Yardımcısı Ekrem Özdemir Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

26 Şubat 2016

trt-akademi

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu Trt Eğitim Dairesi Başkanı Adnan Arıkan ve Trt Akademi Dergi Editör Yardımcısı Ekrem Özdemir oldu.

Bilal: Nedir Trt akademi? Neler yapar?

Adnan Arıkanlı: Trt akademi ismi yeni fakat msyonu çok eski. Bildiğiniz gibi bizim trt olarak bir asra yakın bir geleneğimiz var. 90 yıldır radyo yayıncalığı yapıyoruz. Yarım asırlık kurumsal bir tecrübemiz var. yani trt akademi adı altında eğitim faaliyetlerini yapıyorduk. Hem radyo ve tv yayıncılığı hem de bu konuları basılı hale getirmek ve kendimizle beraber sektörü bu verilerden yararlandırmak. 90lı yıllara gittiğimiz de bu birikimimizi uygulama olarak sektöre yansıttık. 90lı yıllarda özel tvlerin ve radyonların hayatımıza girmeye başlaması da yine trtnin birikimi sayesinde gerçekleşmiştir. Sadece kurum içi eğitim faaliyetleri değil, kamu kurum ve kuruluşlarının bizden talep ettikleri eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Hatta son yıllarda uluslar arası boyutta eğitimler gerçekleştiriyoruz. Balkanlardan, asyadan ve afrikadan gelen talepleri değerlendirdik ve oralarda eğitim verdik. 2015 yılında 48 ülkeden 350 kişiye eğitim verdik. Sadece bugün trt akademi başlığı altında bunu biraz daha bilisel, biraz daha katalog haline getirmek ve arz olarak sunmak gayreti içindeyiz. Trt akademi isminden de böyle bir misyon oluşturmak ve bu misyonu uluslar arası boyuta taşımak arzusundayız. Trt akademi bu amaçla yola çıktı. Aslında trt akademi adı altında bir dergi çıkarıyoruz ama trt akademinin tek misyonu dergi değil. Yazılı olarak da bu konuda pek çok verimimiz var. hala Türkçenin en doğru konuşulduğu kurum olma misyonunu taşıyoruz trt olarak. bunu sürdürürken sadece radyo tv yoluyla değil basılı yayınlar yolu ile bu faaliyetlerimiz çevremize duyurmaya çalışıyoruz.

Bilal Eren: Dergide bu çalışmalardan biri anladığım kadarıyla.

Adnan Arıkanlı: Dergi akademi dünyasından bizatihi önce kendimiz istifade etmek ama bir yandanda akademi dünyasına bir mecra oluşturmak.

Bilal Eren: Yeni medya eğitimini söylediniz. Eğitimin başındaki kişi olarak özellikle bu yeni medyaya nasıl bakıyorsunuz?

Adnan Arıkanlı: Bizim bundan kaçınmamız yada uzak durmamız mümkün değil. Yeni teknolojiye ayak uydurmaki bundan yararlanmak ve bu alanda var olmak zorundayız.

Bilal Eren: Kurum dışından bu eğitimlere katılmak için ne yapmak gerekiyor?

Adnan Arıkanlı: Katalog haline getirme çalışması içerisindeyiz. Radyo ve televizyon yayıncılığının alt başlıklarındaki meslek gruplarını, bunların meslek tanımlarını ve bu meslek tanımlarında çerçeesinde alınması gereken eğitimlerin neler olduğunu planlayıp bir arz haline getiriyoruz. Ancak bu çalışmaları henüz tamamlamadık. Talepleri değerlendiriyoruz. Bize gelen talepleri imkanlarımız ölçüsünde, eğitici potansiyelimiz ve tabiî ki teknik imkanlarımız çerçevesinde talepleri değerlendiriyoruz. Daha sonraki aşamada akademi misyonunun alt çalışmalarını tamamladığımızda arz eder hale geleceğiz. Dolayısıyla kullanıcılar hangisini talep edebileceklerini daha rahat görebilecekler.

Bilal Eren: Web sitenizden ulaşma ihtimalleri var değil mi?

Adnan Arıkanlı: Evet tabiî ki. Ama oradan şuanda eğitim taleplerini değil trt akademi dergisine ilişkin çalışmaları alıyoruz. Onun içinde siteyi genişlettiğimizde eğitim talepleri için ayrı bir link oluşturacağız. Şu aşamada henüz o adresten talep alır duruma gelmedik.

Bilal Eren: Dergi kısmını da konuşmak istiyoruz.

Adnan Arıkanlı: Tabiî ki dergi bizim için önemli. Daha önceden bizim pek çok dergimiz vardı. Ama trt akadami daha bi yeni çalışma ve farklı bir içerik. Hakemli bir dergi. Çalışmayı yürüten arkadaşlarıma başta Akdeniz üniversitesi prof Bilal arık hocaya ve onunla birlikte çalışan editör arkadaşlarımıza emekleri için teşekkür ediyorum. Ve en sağlıklı bilgiyi onların vereceğini düşünüyorum.

Bilal Eren: Ekrem beyle görüşeceğiz. Nasıl bir dergi, neler yapıyorsunuz, hangi konuları işliyorsunuz?

Ekrem Özdemir: Trt akademi regisi ocak 2016ta ilk sayısını çıkardı. 2055 yılı mart ve nisan aylarında çalışmalarımız başladı. Eğlence endüstrisi içerikli akademik makalelerimiz geldi. Hakemli bir dergi olduğumuz için bu makaleler hakem sürecinden geçiyor. Kör hakem sistemi uyguluyoruz ve yazım kurallarımız var. daha sonra biz sadece akademik makalelerle yetinmedik bunu dışında konu ile ilgili çok güzel özel roportajlar yaptık. Konunun uzmanlarıyla konuştuk hem teorik hem de pratik yanını konuştuk. Buna ilaveten analiz değerlendirme diye bir bölümümüz var. o bölümde de konunun uzmanı olan kişilere konu ile ilgili yazılar yazdırmaya çalışıyoruz. İlk sayımızda sayın özden cankaya ya müzik eğlence anlayışı üzerine bir yazısı oldu ve radyo üzerine kitap yazmış olan Teoman Yazgan’da trt Ankara radyosunun özelliklerini tarihçesini ve misyonunu anlatan bir yazı yazdı. Birde bunu dışında dergimizde kitap eleştirileri diye bir bölüm var. tema başlığımız ile ilgili yerli ve yabancı kitaplar hakkında eleştiriler yayınlıyoruz.

Bilal Eren: Bu kadar yoğun emek sarf edilen bir çalışmaya insanlar nasıl ulaşabilir?

Ekrem Özdemir: Dergimizi türkiyedeki tüm üniversitelere gönderdik. bunun dışında dergimizin web sayfası var. bura dergimizin tüm içeriğine ulaşabilir adres www.trtakademi.net.

Bilal Eren: Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlardan ulaşılabiliyor. Çok önemli isimler de yazı yazmış inceleme fırsatı buldum. Çok önemli isimler de yazı yazmış. Buradan Bilal arık doğacı’yada selamlarımızı iletiyoruz. 2. Sayı içinde dijital medya konusunu seçmişsiniz. Bunu seçerken ki hedefiniz neydi?

Ekrem Özdemir: Dijital medya aslında kuşatıcı bir kavram. Yeni medya olarak da tarif ediliyor. Sosyal medya olarak da kullananlar var. bu konuda yapılmış özel sayılarda var. şimdi birinci sayımızda da bu konu biraz gündeme geldi. Yeni medya kavramı gerçekten doğru bir kavram mı? Başka bir kavram mı ifade edilmesi gerekiyor. Yoksa medya gerçekten buna mı dönüştü. Biz onun için yeni medya kavramı yerine dijital medya demeyi tercih ettik. Dijital medyanın içerisinde hepimiz ilgilendiren konular var. mesela dijital yayıncılık diye çok önemli bir kavram var. artık medya buraya doğru evrilmeye başladı. Ama şu da tartışıyorlar evet medya şuan dijitalleşiyor fakat esas işi geleneksel medya yürütüyor diye tartışmalar var. bu kavramlar tüm dünyada olduğu gibi bizde de yerleşti artık. Bunun dışında biz özellikle röportajlarla, yorum, analiz değerlendirme yazılarıyla eğrisiyle doğrusuyla konuşuyoruz. Bu dijital hayatın içerisinde hepimiz ilgilendiren sorunlar var. mesela fomo diye bir kavram çıktı biliyorsunuz. Gündemi kaçırma endişesi olarak tarif ediliyor Türkçe de. Bu problem psikolojik olarak şuanda konuşuluyor inceleniyor. Çok kimliklilik diye bir kavram var. insanlar farklı ortamlarda farklı kimliklerle oluyorlar. Acaba dijital medyada yer alarak yalnızlığımızı mı gideriyoruz.

Bilal Eren: Bütün bu konular dergi çatısı altında işlenebilir. Herkes yazı gönderebilir doğru mu anlıyorum?

Ekrem Özdemir: Akademik makale isteyen herkes gönderebiliyor. Dergi için 15 marta kadar makaleleri kabul ediyoruz. Web sayfamızdan da bize ulaşmak mümkün ayrıca kurumsal mailimize yazıları kabul ediyoruz. akademi@trt.net.tr adında resmi bir hesabımız var. ayrıca dergimiz hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler bütün sosyal platformlarda trtakademidergi ismiyle bizi ararlarsa bulabilirler.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap