2016 yılının en çok tercih edilen programlama dilleri belli oldu…

Dünyada en çok popülerlik kazanan programlama dilleri 2016 verileri açıklandı. . TIOBE Index tarafından yapılan açıklamaya göre bu sene Java zirvede yer alırken, hızlı ivme kazanan diller arasında Google'ın programlama dili olan Go yer aldı.

13 Ocak 2017

programlama

Türkiye’de programlama ve yazılım konusunda ilkokul çağından itibaren eğitim verilmeye başlanması ile programlama ve yazılıma karşı ilgi her geçen gün artıyor. Dünya üzerinde 2016 yılı içerisinde en çok popüler olan programlama dilleri ise TIOBE Index tarafından açıklandı. 2016 verileri oluşturulurken mühendislerin sayısı, kursların verdiği dil hizmetleri, üçüncü parti tedarikçiler, Google, Yahoo, Bing, Wikipedia, YouTube ve Baidu gibi arama motorlarının sonuçları da değerlendirmelere dahil edildi.

TIOBE tarafından hazırlanan Ocak 2017 raporuna göre dünya genelinde tercih edilen en iyi 20 programlama dili ise şu şekilde:

graf

Bu sonuçlara göre dünya üzerinde en çok kullanılan programlama dili Java oldu. Ancak Java’nın eskiye göre popülaritesini gittikçe kaybettiği söylenebilir. İkinci sırada yer alan C programlama dilinin geçen yıla göre en çok düşüş yaşayan olmasına rağmen 2. sıradaki yerini koruduğu görülüyor. Visual Basic .NET, Javascript, Perl ve Pascal programlama dillerinin hala revaçta olduğu fakat Türkiye’de çok sık kullanılan programlama dillerinden biri olan PHP’nin düşüşe geçtiği görülüyor. Google’ın yeni programlama dili Go, hızlı bir artış gerçekleştirirken, Apple’ın programlama dili Swift  ise çok gerilerde…

Bu liste özellikle programlama dilleri öğrenmek isteyenler ve “nereden başlamalıyım?” sorusunu soranlara bir fikir verebilir.

 

 

Kaynak: www.yenisafak.com

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap