İkinci “Blog Yazarları Çalıştayı” tamamlandı

Türkçe içerikli blogların geleceğine yön verecek Blog Yazarları Çalıştayı'nın ikincisi gerçekleştirildi. Çalıştayda blog yazarlarının belirlediği 20 konu üzerinde konuşmalar yapıldı.

30 Aralık 2016

İnternetin içerik geliştirici alanında en önemli gücü olan blog yazarlarının son durumunun değerlendirildiği 2. Blog Yazarları Çalıştayı tamamlandı.

Blog yazarları bir araya gelerek sosyal ağlar  ve mobil teknolojideki gelişmeler karşısında blog/blog yazarlığı kavramını masaya yatırıp, blogların sorunlarını ve geleceğini ele aldı. Çalıştayda daha önce belirlenen 20 konuda görüş alışverişinde bulunuldu.

Alanında uzman isimler blogların Türkiye’deki serüveninin 11. yılında Blog Yazarları Çalıştayı için İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Halkalı Yerleşkesindeki Tarihi Bina Seminer 2 salonunda katılımcılarla bir araya geldi. İZÜ Türkçe Öğretmenliği Bölümü Ana Bilim Dalı koordinasyonu ve ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştayda Evren Soyuçok, Atıf Ünaldı, Daron Yöndem, Funda Güleç Yalçın, Hilal Meriç ve Yeşim Mutlu daha önce belirlenen 20 konu üzerinde konuşmalarda bulundu.

blogyazarlari

Konuşmacılardan Evren Soyuçok edebiyat mezunu olduğunu fakat blog tutmaya uzun süredir devam ettiğini belirterek “Üniversitede okuyan gençler içerik üretiyor olmalı. Bu anlamda blog önemli bir mecra. Dijital bir miras bırakmalısınız” açıklamasında bulundu.

Özellikle Microsoft Azure bulut sistemi konusunda yazdığı yazılarla tanınan Daron Yöndem “Blog yazmak zorunda değilsiniz. Önemli olan içerik üretmek. Ne tarz içerik üretmek istiyorsunuz. Önce buna karar vermelisiniz” diyerek, blog yazmaya başlamak isteyenlere tavsiyelerde bulundu.

Blog yazarlarının rahat olduklarını ve istedikleri gibi hareket edebildiklerini belirten Yeşim Mutlu “Blogger’lar gerçekten rahatlar. Bir samimiyet söz konusu. Bu sebeple bu toplantılarda basın-blog iki grubu ayırmak gerekiyor” ifadelerini kullanarak, son dönemde markaların lansmanlarına basın mensuplarının yanında blog yazarlarını da çağırdığına dikkat çekti. Aynı konuda konuşan Atıf Ünaldı ise “İlk olarak PR Şirketleri blogger’ları basın toplantılarına çağırmaya başladı. Bazı sorunlar gündeme gelince gruplar ayrıldı” yorumunda bulundu.

blogcalistayi2

Çalıştayda ele alınan başlıkları ise şöyle sıralamak mümkün:

1- Blogun tanımı nedir? Nasıl daha işlevsel hale getirilebiliriz?

2- Blogların başarısını sürdürülebilir hale nasıl getirebiliriz?

3- Blog yazarlarının blog türlerinden herhangi birinde uzmanlaşması gerekli mi? (Moda blogu, yemek blogu)

4- Hangi blog türünde daha hızlı ilerlenir. Kalıcı başarı nasıl sağlanır?

5- Bloglarda özgün içerik nasıl oluşturulur? Kaliteli içerik oluşturmanın bir kuralı var mı?

6- Blog takip etme / okuma kültürü internet kullanıcılarında nasıl yerleştirilir?

7- Dünya çapında gündem oluşturabilecek değerde içerik üretmek nasıl mümkün olabilir?

8- Günümüzde bloglar medyanın ve gündemin neresinde?

9- Bloglar can mı çekişiyor yoksa yeniden yapılanması mı gerekiyor?

10- Önce blog yazmanın keyfi mi yoksa ünlü olmak mı?

11- Üniversite öğrencilerinde blog yazarlığı kültürünü geliştirmenin önemi (İnternette tüketen taraftan üreten tarafa geçiş.)

12- Belli bir uzmanlık çerçevesinde istikrarlı içerik üretimi sağlamada zorluk yaşaması

13- Deşifre olma (Özellikle gizli yazarlı bloglar için)

14- Blogların okunma oranının hızla düşmesi

15- Okuyucu (ziyaretçi) katılımının düşüklüğü (Yorum azlığı)

16- SEO rekabeti

17- İçerik üretiminde istikrarsızlık

18- Kullanmadıkları ürünlerin bile tanıtımını yapan blog yazarları yüzünden internet kullanıcılarının blog yazarlarına olan güveninin zedelenmesi

19- Blog yazarlarına basın kartının verilmemesi

20- Blog yazarlığını hobi mi yoksa meslek olarak mı yapıldığının karıştırılması

21- Hem internet kullanıcılarının hem de blog yazarlarının da YouTube, Instagram gibi diğer sosyal medya mecralarına kayması

22- Her blog yazarı aynı zamanda YouTube’da da olmalı inancı

23- Daha fazla okunma, daha fazla trafik, daha fazla ziyaretçi çabası

 

 

Kaynak: www.yenisafak.com

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap