Dijital Nesillerde Zeka Gelişimi Dijital Hayat’da Konuşuldu

Düşünce Koçu Münir Arıkan Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

8 Mayıs 2015

dijital-nesillerde-zeka

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu, Düşünce Koçu Münir Arıkan oldu.

Z Kusağı Kimdir?

Z kuşağına Netgiller  demeninde mümkün olduğunu, bunların son jenerasyon olan ve şuan kolejlerde okuyan yaklaşık 17 milyon öğrencinin %70’ini kapsayan öğrencilerden ibaret olduğunu belirten Münir Arıkan, ülkemizdeki Z kuşağı dediğimiz nesilin Avrupa da ki 7-8 ülkenin nüfusundan daha fazla sayıda  müthiş bir potansiyel birikimi olduğunu söyledi.

Münir Arıkan son 100 yılda ki kuşaklar için;

“Yaşamış olduğumuz son 100 yılın 5 kuşağı var;

1927-1945 arasındaki nesile “sessiz kuşak” denilmekte,

1946-1964 arası 2.dünya savaşından sonra yeni dünya düzeni, ağır sanayi devrimi ve bununla beraber şehirleşme hayatı olduğu bir dönem bu nesile “babybumur” denilmekte çünkü çok fazla sayıda doğum ile beraber nüfüs artışı gerçekleşen bir dönem,

1965-1979 arasındaki nesil “X” nesli olarak adlandırılmakta,

1980-1999 arası dünyaya gelen nesil “Y” nesli olarak adlandırılmakta aslında “Y” nesline Dijital Kuşakta demek mümkün her ne kadar sosyal medyayı kullanmış olmasalarda mail kullanma şansına sahip olabildiler ve İnternet’e adapte olabildiler

1999 ve sonrasında dünyaya gelen nesil ise “Z” kuşağı olarak adlandırılmakta ayrıca bu nesil “Netgiller” ve “2000 Plus” olarak da isimlendirilmek de. Bu neslin her şeyi İnternet olmuş durumda ve İnternetsiz bir hayat düşünememekteler, İnterneti oksijen olarak görmekte” dedi.

dijital-nesillerde-zeka01

“Z Kuşağı Dünya Tarihinin En Yüksek Hızlı Değişimini Yaşayan Nesil”

“Dedelerimizin zamanında bir kadının hamile olduğu ancak karnı şiştiği zaman anlaşılabiliyordu, bizim zamanlarımızda ultrason ile birlikte bebeklerin cinsiyeti dahi öğrenilir oldu, ancak şuan gelinen teknoloji ile beraber daha bebekler doğmadan 3 boyutlu ortamda printerlar ile avatarları çıkıyor” diyen Arıkan, dolayısı ile Z kuşağının dünya tarihinin en yüksek hızlı değişimi yaşayan nesil olduğunu söyledi.

Z Kuşağı Dahamı Zeki ?

“Z kuşağı derinlemesine bizden daha zeki değil, dedelerimizin idrak dediği şeyden bahsedecek olursak Z kuşağı bu şekilde dedelerimizi asla yakalayamazlar. Ancak fazla zeki olmak sürekli başarı anahtarı da sayılmayabilir, dünya tarihine yön veren dehalardan olan Einstein’ın zeka seviyesinden çok daha üstün bir kişi kütüphanede evrak getir götür işi yaparken yaşamını yitirdi. Zeka ancak onu kullabildiğimiz de bize kazanç sağlamakta, Z kuşağı da bu şekilde çok zeki ancak maalesef gerisini getirememekte” diyen Düşünce Koçu, İnternette geçirdikleri süre zarfından bir şekilde insanları bazı konularda haberdar ettiklerini ancak bu nesile artık pc başından kalkması söylendiği zaman çok isteksiz olduklarını belirtti.

“Kontrol Edilemeyen Bir Kitle Geliyor”

Z kuşağının çalışmada bir sıkıntısı olmadığını ancak yaşamakta sıkıntı yaşadığını söyleyen Arıkan, 2020 yılında gelecek nesilin kontrol edilemeyeceğini, bu nesilin doyumsuz büyüdüğü için bazı zamanlar kendi öğretmenlerini düzelttiğini “Hocam bu ders bu şekilde anlatılmaz, akşam internetten arıştırdım daha eğlenceli anlatılan dersler var” dediğini ve artık eğitimlerde bu yüzden fıkra anlatamadığını söyledi.

“Yeni Nesilin Duygusal Yönleri Çok Yüksek”

“Dedelerimiz Kuran-ı Kerim öğrenmek için önce medreseye gittiler kapanınca camiiye gittiler ancak haylazlık yaptıkları için dayak yediler, buna küsmediler biz haylazdık hak ettik hocada bizi dövdü dediler. Günümüz nesli ise suratınızı astığınız zaman dahi hemen alınıyor okula gitmek istemiyorlar, yok cevabını kabul etmiyorlar ve doyumsuzlar” diyen Arıkan, bu neslin en önemli çıngınlığının sadece tüketim yapmak olduğunu ancak sadece tüketmek değil ufakda bir şey olsa bu cihazlar için bir veri üretmek veya kod yazmak gerektiğini söyledi.

 

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap