“Akıllı belediyeciliğin ideolojisi çevre ve işbirliği”

TRT Radyo1'de Dijital Hayat programına konuk olan Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Cemal Arslan, Akıllı Belediyecilik Zirvesi 2015'i masaya yatırdı.

16 Mayıs 2015

dijitalhayat

Her Cuma saat 15.00’te TRT Radyo1’de canlı olarak yayınlanan Dijital Hayat programının son konuğu olan Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Cemal Arslan, ikincisi Bursa’da düzenlenen Akıllı Belediyecilik Zirvesi 2015’in amacı ve geleceğini anlattı.

Yapımcılığını ve sunuculuğunu Bilal Eren’in yaptığı teknoloji ve internet programı Dijital Hayat’ta soruları yanıtlayan Arslan, Zirve’nin Bursa’da yapılmasının nedenini, “Etkinlik merkezlerini İstanbul’dan Anadolu’ya kaydırmak istiyoruz. Ayrıca teknolojik gelişim açısından Bursa’nın önemli bir şehir olması bu kenti seçmemizin nedenleriydi” ifadelerini kullandı.

“Akıllı belediyeciliğin ideolojisi çevredir”

Akıllı Belediyecilik Zirvesi’ni organize eden Marmara Belediyeler Birliği’nin denizin temizliğiyle ilgili olarak biraraya gelen bir kuruluş olduğuna dikkat çeken Dr. Cemal Arslan, “Çevre, Marmara Belediyeler Birliği’nin temel ideolojisidir” diye konuştu.

dijitalhayat2

“Yerel Yönetim Akademisi, Şehir politikaları Merkezi ve Yöneticileri Geliştirme Merkezi kurduk. Şehirle ilgili tartışmaların yapılabileceği, tasarımların değerlendirilebileceği ortamlar kurmaya çalıştık. Yasaların yapılması, planların onaylanması ve bunlar yapılırken vatandaşın fikrinin alınması çok önemli” diyen Dr. Cemal Arslan üye olan belediyelerin eğitim ve danışmanlık hizmetlerini karşılamayı, belediyelerdeki etkinlik ve verimliliği arttırmayı amaçladıklarını, bunun için yeni çağa uygun dönüşümler yaptıklarını belirtti.

“Haberleşme çok önemli”

Marmara Bölgesi’nin ciddi bir afet tehdidi ile yüz yüze olduğunu söyleyen Arslan “Herhangi bir afet durumunda yerel yönetim ve insanlar arasındaki haberleşmeyi nasıl sağlayabiliriz diye düşünüyoruz. Haberleşmenin kesildiği anda elinizdeki kaynakların hiçbir önemi yok. İstanbul’da Afet Koordinasyon Merkezi teknoloji ve yazılım olarak donanımlı olsa da yerel yönetimler için aynı şeyi söyleyemeyiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin kalkınması konusunda özel sektör ile kamunun işbirliğinin önemine de dikkat çeken Dr. Cemal Arslan, “Kalkınacaksak, kamu sektörü ile özel sektör arasındaki utangaç ilişkinin sonlandırılması ve cesur olunması gerekiyor. Özel sektörün üretip, kamunun daha farkına varmadığı ya da kamunun desteği ile ilerletilebilecek çözümler varsa bunların ortaya serilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Dr. Cemal Arslan, Akıllı Belediyecilik Zirvesi’nin sonuçlarını yayınlamayı düşündüklerini, çünkü konuların sadece konuşulmasının değil, sonuçlarının takip edilmesinin de büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap