Alibaba ABD’de 1 milyon yeni iş imkanı sözü verdi…

Çinli e-ticaret devi Alibaba'nın kurucusu Jack Ma, ABD Başkanı seçilen Donald Trump ile bir araya geldi. Ma, Amerikalı küçük ve orta ölçekli şirketler ile çalışma önerisi getirdi.

11 Ocak 2017

alibaba2

ABD’de başkan seçilen Donald Trump’ın Çin Halk Cumhuriyeti’ne yönelik sert açıklamaları sürerken, Çin merkezli e-ticaret devi Alibaba’nın kurucusu ve CEO’su Jack Ma, Trump ile bir araya geldi.

İkili görüşmenin ardından yaptıkları açıklamada, Amerikalı küçük ve orta ölçekli şirketlerin, Alibaba’nın platformlarını kullanarak Çin’e satış yapmasının yolunu açarak, ABD’de 1 milyon yeni iş alanı yaratma planlarını görüştüklerini söyledi.

Alibaba tarafından Twitter’da atılan bir mesajda, “Alibaba, Amerikalı küçük şirketlerin ve çiftçilerin, Çin’deki 300 milyonluk güçlü orta sınıfa satış yapmasına yardımcı olarak ABD’de yeni iş alanları yaratmayı istiyor” ifadeleri yer aldı.

“Harika bir toplantı yaptık”

Donald Trump görüşme sonrası gazetecilere, “Harika bir toplantı oldu. Jack Ma dünyadaki en iyi girişimcilerden bir tanesi. Ülkesini çok seviyor, Çin’i çok seviyor” ifadelerini kullandı.

Trump Tower’da gerçekleşen görüşmenin ardından konuşan Alibaba’nın CEO’su Jack Ma ise tekstil, şarap ve meyve gibi Amerikan ürünlerinin Alibaba platformu üzerinden satışını ele aldıklarını söyledi. Ma’ya göre görüşmede, Çin ile ABD arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ihtiyacı da masaya yatırıldı.

Donald Trump bir süredir Çin’in izlediği ekonomik politikaları sert şekilde eleştiriyor ve ABD’deki iş alanlarını sınırlamakla suçluyordu. Trump aynı zamanda, Amerikan pazarına giren Çin ürünleri üzerindeki vergiyi artırabileceğini de ifade etmişti.

Alibaba bir süredir ABD’de agresif şekilde işini büyütmeyi planlıyor. Şirket New York’taki merkezini genişletti ve aynı zamanda kendi ilan ettiği “Bekarlar Günü” satışının uluslararası tanınırlığını artırmanın yollarını arıyordu.

Alibaba’nın Twitter adresinde, Jack Ma ve Donald Trump’ın görüşmesine ilişkin fotoğraflar da paylaşıldı.

alibaba

Jack Ma’nın New York ziyareti, Donald Trump’ın Asya’nın bir diğer teknoloji devi olan SoftBank’ın CEO’su Masayoshi Son ile yaptığı  görüşmeden birkaç hafta sonra gerçekleşti. Trump, Son ile yaptığı görüşmede şirketin daha önce açıkladığı yatırım kararını övmüş ve bu yatırımın ABD’de 50,000 yeni iş yaratacağını söylemişti.

Bu arada Jack Ma ile Donald Trump’ın görüştükleri haberinin yayılmasının ardından Alibaba’nın hisseleri %1.26 artış gösterdi.

Görüşmenin ardından ikilinin yaptığı açıklamaları izleyebilirsiniz:

 

 

 

Kaynak: www.businessinsider.com

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap