Apple’ın AppStore’u bir monopol mü…?

Apple'a yönelik açılan yeni bir dava, iPhone uygulamalarının sadece App Store'da değil, farklı platformlarda da satılması gerektiğini iddia ediyor.

15 Ocak 2017

appstore

Apple’ın tüm uygulamalarının satıldığı App Store belirli özellikteki ürünlerin satıldığı tek mağaza mı?

Bu soru, Apple’a karşı açılan yeni davanın tam da merkezinde yer alıyor. Pepper et al tarafından açılan davadaApple’ın iPhone uygulamalarını sadece App Store’da satmaktaki ısrarının ve geliştiricilerin iOS uygulamalarını farklı kanallarda satmasına izin vermemesinin rekabet karşıtı olduğu ve fiyatların suni şekilde artmasına neden olduğu iddia ediliyor.

Bu dava aslında 5 yıllık bir dava, ancak yasal süreç süresinde Amerikan Temyiz Mahkemesi tarafından reddedilmişti. Ancak davanın yeniden açılmasına ilişkin kapı açık bırakılmıştı.

Eğer bu dava dosyası yeniden açılır ve Apple kaybederse, iPhone ve iPad kullanıcıları iOS uygulamalarını Apple Store’un dışından yükleyebilir. Kullanıcılar ayrıca Apple’ı %30 oranındaki hizmet bedeli uygulayarak fiyatları suni şekilde yükselttiği iddiasıyla dava edebilir. Ancak bunlar şimdilik uzak ihtimaller görünüyor.

appstore2

Şu an için geliştiriciler ürünlerinin App Store’da listelenmesi için çok zorlu bir güvenlik araştırması sürecini tamamlamak zorunda. Bu tamamlandığında ve uygulamalar App Store’da satılmaya başladığında Apple %30’luk bir hizmet bedeli alıyor. Tek başına bu bile bazı geliştiricilerin ürünlerinin fiyatlarını artırmalarına neden olabilir. Bu arada Google Play’in de benzer bir uygulama yaptığını belirtmekte yarar var.

Olaya farklı bir açıdan bakılırsa, uygulamaları geliştirmeyen Apple fiyatları belirleyebiliyor ve hatta uygulamaları kendi sistemine yükleyebiliyor. Uygulama geliştiriciler aday ürünlerini yüklüyor, Apple bunları değerlendiriyor ve ardından App Store’da listeliyor.

Yani aslında geliştiriciler, bir perakende zincirinin alışveriş merkezinde yaptığı gibi, App Store’da bir yer kiralıyor. Tabii ki uygulama ücretsiz ise, Apple o zaman %30’luk bir hizmet bedeli almıyor.

Apple’ın iOS uygulama dağıtım stratejisi, Google’ın Android’i ile farklılık içeriyor. Google Play de, benzer bir güvenlik süreci yürütüyor, ancak Android kullanıcıları uygulamalarını farklı platformlardan yükleyebiliyorlar. Örneğin Amazon “Fire Tablet”leri için ayrı bir app store kullanıyor.

Gerçek endişe ne? 

Söz konusu dava olmasa bile App Store, tüketici değerlendirme sistemi ve geliştirme süreci bazılarını harekete geçmeye zorluyor.

Fancy.com’da eski ürün lideri olan ve şirketin mobil uygulamalarını yöneten Jake Frey, App Store’un rekabet kurallarına uymadığı görüşüne katılanlardan. Frey, “Hiçbir ürün geliştiricinin Apple’ın bu alanda bir monopol olduğu fikrine karşı geleceğini düşünmüyorum” diye konuşuyor.

appstore3

Hizmet bedeli ve uygunsuz ürün değerlendirmeler nedeniyle birçok uygulamanın tüketiciler tarafından keşfedilemediğini düşünen Frey, internet üzerinden uygulamaların değerlendirildiği NeueStore adında bir platform geliştirmiş. Bu platform kullanıcıların reytingleri yerine, uzmanların ürün değerlendirmelerini içeriyor. Frey platform sayesinde iOS ve Android uygulamalarına ilişkin her şeyin rahatlıkla keşfedilebileceğine inanıyor. Platformda sanal gerçeklik uygulamaları da değerlendiriliyor.

Tabii ki Frey, Apple’ın App Store için uyguladığı inceleme süreci sonucunda, tüketicinin kötü amaçlı yazılım içeren sahte bir uygulama yerine gerçek bir uygulamaya sahip olduğunu kabul ediyor. Ancak buna rağmen App Store ile ilgili temel sorunlar bulunduğunu belirtiyor.

Frey, “Şu an kullanılan App Store’da çok sayıda açık ve sorun bulunuyor. Bir geliştirici tüm engelleri aşsa, App Store’da listelense ve çok iyi yorumlar alsa bile, gelirinden %30’luk bir hizmet bedeli ödüyor. Bu gerçekten sorunlu bir durum” diye konuşuyor.

App Store’a karşı Apple’a açılan davanın görülmeye başlanmasına aylar, hatta yıllar varken, NeueStore birkaç hafta içinde yayına geçecek ve App Store’un konumunu sıklıkla tartışmaya açacak.

 

 

Kaynak: www.mashable.com

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap