Çocuklar için araç paylaşım hizmeti sağlayan startup’lar çoğalıyor…

Araç paylaşım uygulamaları sunan startup'lar dünyada büyük bir rekabet altında hizmet verirken, çocuklar için araç paylaşım hizmeti fikri Silikon Vadisi'nde garip şekilde şüphe yaratmış durumda...

14 Ocak 2017

araçpaylaşımçocuk

İngilizce’de kullanılan ve çocuklarını hemen tüm etkinliğe götüren ebeveynler anlatan “helikopter anne-baba” ifadesi kimileri için bir saldırı anlamına gelse de, birçok ailenin çocuklarını okuldan, piyano dersine, oradan da futbol antremanına götürmek için bir helikopterden yardım alma imkanı olsa buna hayır demeyecekleri çok ortada. Çocukları gidecekleri yerlere götürmek hem birçok ayarlama yapmayı gerektiriyor hem de oldukça maliyetli olabiliyor. Bu özellikle anne ve babanın çalıştığı durumlarda geçerli. Uber ve Lyft gibi araç paylaşım hizmeti veren şirketler yetişkinlerin hayatını oldukça kolaylaştırmış durumda. Ancak bu şirketlerin sürücüleri, yanlarında yetişkin birisi olmayan çocukları almak durumunda değil.

Bu duruma rağmen gençler yeni bir fırsat sunuyor. Çocuklar için araç paylaşım hizmeti veren şirketlerden Zum’un kurucu ortağı Ritu Narayan, bu sektörün Amerika’da 50 milyar dolarlık bir pazar haline gelebileceğini belirtiyor. Bu hizmetler tıpkı Uber gibi çalışıyor, ancak ebeveynlerin önceden çocukları için araçları programlaması gerekiyor. Çocuklara doğru sürücü ile buluştuklarını garanti edecek “sözlü” bir kod veriliyor ve ailelere çocuklarının araca bindiğine ilişkin bir uyarı mesajı gönderiliyor. Üstelik aracın hızı gibi güvenlik önlemleri de bu mesajlarda yer alıyor. Bu hizmeti veren şirketler, sürücüler için çok daha titiz bir geçmiş araştırması, parmak izi tespiti ve eğitim sözü de veriyor.

araçpaylaşım

Amerika’nın önde gelen telekom devlerinden AT&T’de çalışan Annette Yolas, çocuklarının okul servisini zamanında yakalaması ve ardından da bale kursunu götürmesi için, California’nın belirli bölgelerinde faaliyet gösteren HopSkipDrive adlı şirkete ayda 200 dolar ücret ödediğini belirtiyor ve ekliyor: “Bu hizmet gerçekten hayatımızı kurtarıyor ve daha uzun saatler çalışmamıza imkan sağlıyor.”

Bu hizmetin gelişip gelişmeyeceği soru işareti

Anne ve babalardan gelen bu olumlu tepkilere rağmen, çocuklar için araç paylaşım hizmeti veren şirketlerin beklenen gelişmeyi gösteremeyebileceği belirtiliyor. Çünkü bu hizmetleri veren şirketler bazı güçlüklerle karşı karşıya… Bunlardan bir tanesi yeterli sürücü bulmak. Tüm sürücülerin sınırlı saatlerde çalışması gerekiyor. Bu saatler de okulun başlaması öncesi ve bitmesi sonrasını kapsıyor. Bu da sürücüler için yeterli talep sunamama sorununu beraberinde getiriyor. Aynı zamanda, çocuklarını yabancı birisinin aracına bindirmemeye alışmış aileler için bu hizmetlerin çekici olması sorunu da var.

Ayrıca yetişkinler için araç paylaşım hizmeti veren şirketler, belirli durumlarda gecikse de, konu çocuklar olduğunda bu tür sorunlar bir faciaya dönüşebilir. Çocuklar için araç paylaşım işine ilk giren şirketlerden olan Shuddle, 2016 yılında kapanmak zorunda kaldı ve yukarıdaki sorun nedeniyle Yelp’te sadece 5 üzerinden 2 yıldız alabilmişti. Ailelerin eleştiri içeren yorumlarının sayısının fazlalığı da bunun cabası olmuştu. Ayrıca şirket, yeterli gelir elde edebilmek için fiyatları yükseltmek durumunda kalmıştı.

shuddle

Shuddle’ın kapanmak zorunda kalması Uber için bir caydırıcılık unsuru olmamışa benziyor. Uber’in kısa süre içinde 18 yaşından küçük çocuklar için bir pilot uygulamayla, araç paylaşım hizmeti vermeye başlayacağı belirtiliyor. Ebeveynlerin, kullanmaya alışık oldukları bir hizmeti kullanmaktan memnun olabileceğine vurgu yapılıyor. Ancak Uber’in bu sektöre girmesi, müşteri ve yeni finans kaynakları bulma konusunda rekabet içinde olan küçük şirketlerin şansını azaltabilir.

Daha şimdiden Silikon Vadisi’nde taksi, masaj, terapi ve yiyecek gibi talebe dayalı hizmet veren küçük startup’lara yönelik hava olumsuza doğru gitmeye başladı. Talep üzerine park hizmeti veren Stratim’in yöneticilerinden Sean Behr, “Yeni girdiğiniz bir sektörde, herhangi bir kategorinin Uber’iyim demek, risk sermayedarlarının şirketinize yatırım yapmasını hiç de kolaylaştırmıyor” ifadelerini kullanıyor.

 

 

Kaynak: www.economist.com

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap