Elektrik faturasını düşürecek Startup: Akıllı Tarife…

"Birlikte Akıllı Tarife" Portalı Kurucu Ortağı Volkan Öktem, serbest tüketici hakkı bulunan elektrik abonelerinin bundan böyle faaliyete geçen 'Birlikte Akıllı Tarife' portalını kullanarak toplu elektrik alımı gerçekleştirebileceklerini duyurdu.

18 Ocak 2017

Elektrik faturalarındaki şişkinlik hemen tüm tüketicilerin son zamanlardaki en büyük derdi durumunda. Ancak elektrik faturalarını düşürmek isteyen tüketiciler için iyi bir haber var.

Elektrikte serbest tüketici limitinin yıllık 2 bin 400 kilovat saate düşürülmesinin ardından elektrik tedarikçilerini seçme hakkı kazanan abonelerin, toplu elektrik alımı yapabileceği ve ne kadar çok katılımcı olursa o kadar indirimin kazanılabileceği    www.birlikte.akillitarife.com  artık hayata geçti.

“Birlikte Akıllı Tarife”, iki genç Fransız girişimci tarafından kurulan Selectra’nın, iki genç Türk girişimciyle el birliği sonucunda Türkiye pazarında Türk müşterilere hizmet vermek için yarattığı bir girişim.

VolkanÖKtem2 Ermanyugaç

İki Türk kurucu ortağın yolu INSEAD’da yaptıkları MBA sırasında kesişmiş. ODTÜ’nün ardından INSEAD’da MBA eğitimi almaya giden Volkan Öktem, Boğaziçi Üniversitesi’nin ardından aynı yerde öğrenimine devam etmek isteyen Erman Yuğaç ile bir araya gelince, Fransız Selectra ile birlikte Akıllı Tarife fikrini hayata geçirmeye karar vermiş.

akıllıtarife

“Birlikte Akıllı Tarife” portalı kurucu ortağı Volkan Öktem, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) elektrikte serbest tüketici limitini yılda 2 bin 400 kilovat saate düşürmesiyle serbest tüketici sayısının 8,4 milyona yükseldiğine dikkat çekiyor.

Peki sistem nasıl çalışacak? 

EPDK’nın elektrikte tüketici limitinin düşürülmesiyle, aylık faturası 82 lira ve üzerinde gelen kullanıcılar elektrik tedarikçilerini bundan böyle seçme hakkına sahip olacak. Böylece, “birlikte” olmanın gücünü kullanan elektrik kullanıcıları toplu elektrik alımı gerçekleştirip tedarikçilerini değiştirerek daha ucuz ve indirimli elektrik tarifelerine ulaşabilecek. İşte “Birlikte Akıllı Tarife” burada devreye giriyor.

“Birlikte Akıllı Tarife” portalına girecek olan tüketiciler, ilgili formu doldurarak hiçbir koşul aranmayan ve istenildiği zaman çıkılabilen “Birlikte Elektrik Alımı”na kayıt yaptıracak. “Mesken” ya da “iş yeri” elektrik aboneliği bulunan tüm kullanıcılar formu 19 Şubat 2017 tarihine kadar doldurabilecek.

“Birlikte Elektrik Alım” grubu oluştuğunda elektrik tedarikçilerine satın alma teklifi sunulacak ve kullanıcılar için en avantajlı teklifi veren tedarikçi yarışı kazanacak. Verilen indirim oranı ve seçilen tedarikçiye göre kullanıcılar indirimli tarifeye geçişlerini onaylayacak ya da gruptan ayrılacak.

akıllıtarife2

Akıllı Tarife’nin kurucu ortağı Volkan Öktem, “Ne kadar çok kişi davet edilir ve bu gruba katılırsa elde edilecek tasarruf da o kadar artacaktır. Böylece birlikte olmanın gücünü kullanan aboneler, toplu elektrik alımı gerçekleştirip tedarikçilerini değiştirerek daha ucuz ve indirimli tarifelere ulaşabilecekler” ifadelerini kullanıyor.

Yılda bir fatura indirim…

Uygulamanın yurt dışındaki örneklerine değinen Öktem, serbest tüketicilerin farklı elektrik tedarikçilerine geçerek yılda en az 1 fatura bedeli kadar tasarruf edebileceğine dikkat çekiyor.

Birlikte toplu elektrik alımı ile Fransa, Belçika ve İspanya gibi ülkelerde elektrik abonelerinin aldığı indirimlerde çığır açılmış duruda. Fransa’da 2016 yılında 320,000 mesken abonesi bu operasyonla elektrik tedarikçilerini değiştirerek avantajlı fiyatları ulaştı.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap