Microsoft 700 kişiyi işten çıkartacak…!

Teknoloji devi, geçen mali yılda aldığı karar uyarınca işten çıkarmalara devam ediyor. Şirkete yakın kaynaklar, gelecek hafta açıklanacak yıllık faaliyet raporunun ardından 700 kişinin daha işine son verileceğini belirtiyor.

21 Ocak 2017

Teknoloji devi Microsoft yeni bir işten çıkartma dalgasıyla  karşı karşıya kalacak. Şirketin gelecek hafta çeyrek rakamlarını açıklamasının ardından 700 kişiyi daha işten çıkartacağı belirtiliyor.

Bu rakam, şirketin 113,000 kişilik çalışan kadrosu düşünüldüğünde büyük görünmeyebilir ancak, 700 kişinin işten çıkarılacağının duyulması şirket içinde büyük bir gerilime neden olmuş durumda.

Aslında işte çıkarmalar yaşanacağı Microsoft’un geçen yıl Temmuz ayında açıkladığı yıllık raporunda belirtilmişti. Raporda teknoloji devinin 2850 kişinin işine son vermeyi planladığı belirtiliyordu. Şirket o dönemde, 2017 yılı Haziran ayına kadar işten çıkarmaların süreceğini duyurmuştu. 2017 yılının Haziran ayı, Microsoft’un mali yılının sonu anlamın geliyor.

microsoft2

Şu ana kadar geçen yılki raporda açıklanan 2850 kişiden çoğunluğunun şirket ile ilişkisinin kesildiği belirtiliyor. Gelecek hafta işte çıkarılması beklenen 700 kişinin belirli bir bölümde toplanmayacağı, Microsoft’un dünya genelindeki yapılanması içinde bulunan satış, pazarlama, insan kaynakları, mühendislik ve finans gibi alanları kapsayacağı vurgulanıyor.

Microsoft bu işte çıkarmaları maliyetleri düşürmek amacıyla değil, istihdam edilenlerin yeteneklerini güncellemek amacıyla yapıldığını belirtiyor. Ayrıca işten çıkarılacak kişi sayısı şirketin tüm personeli içinde büyük bir azalmaya da işaret etmeyecek. Çünkü Microsoft LinkedIn’de 1600 kişinin işe alınacağını duyurmuş durumda.

Microsoft işten çıkarılacak kişilere 60 günlük ihbar süresi tanımış durumda. Ayrıca bu kişilerin yeni iş bulmalarının ardından geçenek ilk 6 ayda, yarım maaş ödemeyi de taahhüt ediyor.

microsoft3

Satya Nadella’nın CEO’luk görevini üstlenmesinin ardından Microsoft, aralarında geçen mali yılda 7400 kişinin topluca işten çıkarıldığı bir istihdam politikası uygulamaya başlamıştı. İşten çıkarılanların büyük bölümünü, şirketin telefon sektöründeki çalışanları oluşturmuştu. Microsoft 2014 yılında da 18,000 kişiyi işten çıkararak, şirket tarihinde bu alanda bir rekor  kırmıştı.

 

 

Kaynak: www.businessinsider.com

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap