Uber küresel harita projesine hız verdi…!

Dünyadaki haritalama girişimlerine katılan araç paylaşım devi Uber, 500 milyon dolar yatırım yapmayı planladığı projenin son ayağı için Avustralya'da çalışmalarına başlıyor.

17 Ocak 2017

Google ve Tesla gibi, araç paylaşım devi Uber de dünyanın haritasını çıkartma girişimlerine hız vermiş durumda. Uber’in bu konudaki son çalışması Avustralya’da faaliyete girecek.

ABD, Kanada, İngiltere, Meksika ve Güney Afrika’daki haritalama projelerinin ardından, Uber Avustralya’nın Queensland eyaletinin güney doğusunda Pasifik sahillerinde bulunan ve deniz kıyısında 40 kilometreden fazla uzanan ve diğer şehirleşmiş bölgelerle birleşen idari bölge Gold Coast (Altın Kumsalı) ile haritalama projesine bir yenisini daha ekliyor.

Uber Maps bölümü direktörü Manik Gupta, “Var olan haritalar başlangıç için oldukça iyi ancak bazı bilgiler Uber için geçerliliğini  kaybetmiş durumda. Buna özellikle okyanus topografyası dahil” diye konuşuyor. Gupta, “Bunun dışında trafik paternleri ve müşterilerin alınıp bırakılabileceği kesin noktaları da öğrenmemiz gerekiyor. Dahası, ayrıntılı haritaları bulunmayan dünyanın diğer bölgelerine kusursuz bir deneyim sağlamak istiyoruz” ifadelerini kullanıyor.

uber2

Araçlardan yararlanılacak…

Uber’in haritalama projesini kullanıma sürdüğü diğer pazarların çoğundan farklı olarak, Gold Coast’da veri toplamaları için belirli cihazlarla donatılmış bir dizi araç yollarda olacak. Bu projede Uber kendi araçlarını kullanmayacak. Google Street View aracı gibi, Uber’in sağladığı kamera araçların tepelerinde yer alacak.

Uber yetkilileri, kameralarla donatılmış birkaç düzine aracın Gold Coast yollarında veri toplamak için yollara çıkacağını belirtiyor.

Manik Gupta, “Güney Afrika’nın Cape Town kentinde, araçlara monte edilmiş kameralarla yapılan çalışma çok başarılı olmuştu. Bu yöntemle, yollara ekstra araçlar çıkarmak durumunda kalmıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Uber, kişisel mahremiyetine önem veren sürücüler için, kameraların araçların ilk hareket ettiği ve müşterinin son bırakıldığı yeri kaydetmeyeceğini belirtiyor.

Son dönemde hızla artan küresel haritalama yarışında Uber sadece parçalardan bir tanesini oluşturuyor. Uber Maps bölümü direktörü Gupta, daha önce Google Maps ekibinde çalışıyordu ve dolayısıyla araç paylaşım devi, onun tecrübesiyle haritalama hizmetinin birçok bölgeye ulaştırılabileceğini düşünüyor.

uber3

Ayrıntılı olarak hazırlanmış yol haritaları, ABD’li yetkililerin düzenlemelerine rağmen Uber’in şu an için amatörce ilgilendiği sürücüsüz araç teknolojisinin ayrılmaz bir parçası durumunda. Google’ın bu konuda belirli bir ilerleme sağladığı biliniyor. Hatta Google’ın araç paylaşım işine girebileceği dedikoduları daha yapılıyor.

İşte böyle bir ortamda Uber kendi haritalama operasyonuna hız verme kararı almışa benziyor. Bu çerçevede haritalama ve arama hizmeti veren deCarta adlı startup 2015’te satın alındı. Buna ek olarak eski bir Google Maps çalışanı Brian McClendon’a da kanca atılmış durumda. 2016 sonuna doğru çıkan haberlerde Uber’in küresel haritalama projesi için 500 milyon dolar yatırım yapmaya hazır olduğu belirtiliyordu.

 

 

Kaynak: www.mashable.com

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap