Dijital dünya genişlerken, teknoloji sektörü çocukları nasıl korumalı?

Eğer internet daha iyi ve daha güvenli hale getirilecekse, gençlerin ve çocukların endişeleri de dinlenmeli ve ona göre hareket edilmeli.

29 Ocak 2015

İnternet hemen hemen her hafta ortaya çıkan ve çoğunlukla ünlü kültürü, medya, markalar ve ayın sözü gibi yeni trendlerle hızlı bir şekilde büyümeyi sürdürüyor. En yeni teknoloji ya da hizmet arkadaş gruplarında konuşulmaya başladığı andan itibaren, komşu okullara ve üniversitelere anında yayılıyor.

Tabii ki, dünyanın artan bir hızla dijital ve internet üzerine kurulmasına karşı çocukların korunmasında eğitim büyük bir rolü var. Başlangıçta şunu söylemekte büyük fayda var; internet hepimiz için büyük bir potansiyel içeriyor, yeni şeyler öğrenmek, yaratmak ve iletişim kurmak için inanılmaz bir mecra. Ancak, bu büyük olasılıklar ne yazık ki, çocukların ya da gençlerin incinmesinin de kaynağı olabiliyor.

İnternetteki riskler çok farklı boyutlarda ve şekillerde karşımıza çıkabiliyor. Son olarak İngiltere Güvenli İnternet Merkezi’nin yardım hattında, popüler sosyal medya platformlarına ait “dikkat edilmesi” gereken sayfaların listesi yayınlandı. Bunların asıl amacı, insanları utandırmak, alay etmek ve rahatsız etmek. Üstelik bu konuda kimse ayrıcalıklı değil; öğretmenler, öğrenciler, kamunun tanıdığı kişiler bu sayfaların hedefi halinde. Bu kişilerin çoğunluğu fotoğraflarının çekildiğinden ve bu sayfalarda yayınlandığından bilgi sahibi bile değil. İnsanların maruz kaldığı diğer riskler arasında seks içerikli mesajlar ve rahatsız edilmeler var.

Bu risklere tepki verebilmek için herkese bir rol düşüyor. İngiltere Güvenli İnternet Merkezi tarafından yayınlanan “Have their Say” isimli bir araştırmada, 24,000’den fazla çocuğa ve gence internetteki hakları ve sorumluluklarını bilip bilmediklerini sordu.

Bilgilendirme ve raporlamanın önemi

Araştırmaya katılan gençler, internette kendilerini güvende hissetmenin ve gizliliklerini yönetebilecekleri yeterli araçlara sahip olmaları gerektiğini belirtiyor. Güvenli şekilde internette dolaşabilmek için arkadaş ve ebeveynlerinin desteğinin yanı sıra, gençler güvenlik araçları ve hizmetlerinin değerine dikkat çekiyorlar. İlkokul ve ortaokul öğrencileri, endişelerini bildirebilme ve gizliliklerini yönetebilmeye hakları olduğunu belirtiyor.

Araştırma gençlerin çoğunluğunun sorunları raporlamaları gerektiğinin bilincinde olduğunu ortaya koyarken, bazı gençler bu aracı yeterince kullanmıyor. Bunun nedeni ise raporlama süreci hakkında yeterli bilgiye sahip olmamaları ya da bu sisteme güvenmemeleri.

children229

Suç teşkil eden içeriklerin internette çıkarılması konusunda ise, internet endüstrisi tamamen Internet İzleme Kurumu’na bağımlı durumda. Bu kurum, daha çok çocuk istismarına ilişkin görüntü ve videoları internetten çıkarmak için oluşturulmuş durumda. Kurum, çocuk istismarına yönelik içeriği belirledikten sonra, kaynağın İngiltere’de olması halinde kaldırılması için bir uyarı yayınlıyor. 1996 yılında dünyadaki bu çeşit içeriklerin %18’inin İngiltere kaynaklığı olduğu tespit edilmiş durumda. Ancak bu girişimin ardından 203 yılından bu yana bu oran %1’e geriledi. Bu düşüş, gönüllü şirketlerin, insanların bu tarz içerikleri internette yüklemelerini engellemek için yürüttüğü çalışmalar sonucunda gerçekleşti.

Kurum ve kuruluşlararası işbirliği

Peki, çocukların internetteki güvenliği için pro-aktif bir şekilde çalışan şirketlere ilişkin hangi örnekler var?

Gençlerin ve çocukların kullandığı hizmetlerin internet güvenliğini sağlamak için kurulan işbirliklerinin büyük önemi bulunuyor. Facebook, Twitter, YouTube, Ask.fm ve Tumblr’nin yanısıra internet servis sağlayıcılar, sitelerinin güvenlik önlemlerinden sorumlu kişilerin iletişimlerini İngiltere Güvenli İnternet Merkezi’ne ilettiler.

İngiltere’nin önde gelen 4 internet servis sağlayıcısı BT, Sky, Virgin ve TalkTalk, kuruma güvenlik kontrollerinin nasıl çalıştığını ve nasıl uygulamaya koyulabileceklerini gösteren videoları sağladılar. Bu videolar, tarafsız ancak güvenilir bir kaynak olan UKSIC’te toplandı ve ebeveynler bunun varlığından haberdar edildi.

Tabii ki internet servis sağlayıcıların yapacağı daha çok şey var. Daha iyi ve güvenli internet sağlayabilmek için, gençler ve çocuklar da dinlenmeli ve talepleri dikkate alınmalı. Öncelikle, gençlerin ya da çocukların olumsuzlukları rapor edebilmelerinin önündeki engeller kaldırılmalı. İnternet servis sağlayıcılar, bu mekanizmanın daha belirgin ve daha kolay kullanılır olması için çalışmalarını hızlandırmalı. Ayrıca, kullanıcılara, raporlamaları hakkında neler yapılacağı ve bu raporların dikkate alınacağı konusunda daha şeffaf bilgiler sağlanmalı. Üstelik, güvenin artırılması için geri dönüşüm mekanizmaları çok daha etkin kullanılmalı.

Çocuklar ve gençlerin, güvenlik ayarları konusunda bilgilendirilmesi konusu daha da geliştirilebilir. Bu tabii ki, talimatlar ve bilgilerin daha anlaşılabilir ve daha özlü olmasıyla ve bunun görsellikle desteklenmesiyle sağlanabilir.

 

Kaynak: www.guardian.com

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap