Eğitim Teknolojilerinin Geleceği Dijital Hayat’ta Konuşuldu

Yıldız Teknik Üniversitesi Ögr. Gör. Eğitim Teknolojileri Uzmanı Işıl Boy Ergül, Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

7 Ağustos 2015

egitim-teknolojilerinin-gelecegi

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu, Yıldız Teknik Üniversitesi Ögr. Gör. Eğitim Teknolojileri Uzmanı Işıl Boy Ergül oldu.

Geçtiğimiz hafta yurt dışında apple şirketinin eğitimine katılan Işıl Boy Ergül, eğitimin çok faydalı bir program olduğunu merak edenlerin “ade.apple.com” dan eğitimi takip edebileceklerini belirtti. Eğitimcilerin apple da seçkin eğitmen olmak için başvurduğunu ve bu programın 2 senede bir açıldığını söyleyen Eğitim Teknolojileri Uzmanı, “Eğitime katılan kişiler daha sonraları başka yerlere gidip eğitim alıyorlar, bu yerleri apple belirliyor. Bizim burada yaptığımız şey eğitim almak, aynı zamanda dünyanın farklı yerlerinden gelen eğitimciler neler yapıyorlar, nasıl yapıyorlar bunları paylaşmak” dedi.

“Türkiye de 8 tane apple eğitmeni var”

Eğitimden yeni fikirler ve ilhamlar alarak Türkiye’ye döndüklerini, eğitim süresince maker hareketinden muz ile klavye oluşturmak, drone uçurmak ve nasıl kullanıldığına dair bilgi almak gibi bir çok etkinlik gerçekleştirdiklerini söyleyen Işıl Boy Ergül, maker hareketinin Türkiye de gelişmeleri takip eden bir hareket olduğunu ve bunu da apple’da yapmış olduklarını belirtti.

“Yeni teknolojiler için oyun alanı vardır. Bizde bunları deneyimleme şansına sahip olduk, Türkiye de şuan hali hazırda 8 tane apple eğitmeni olarak bulunuyoruz” diyen Ergül, apple eğitiminde gördüğü birçok şeyin kendisi için yeni olmadığını, Türkiye de bu konuda çok ileri seviyede bulunduğumuz. evde hologram yapma ile ilgili Türkiye de bazı çalışmaların yapıldığını da sözlerine ekledi.

Öğretmenler Teknolojiye Nasıl Bakıyor?

“Araştırmalara göre öğretmenlerin karar aşamasında ya da iyi bir eğitim almadan kullandığı teknoloji asla başarılı olamayacaktır. Onu kullanacak kişi öğretmen ve kötü bir deneyim yaşamışsa daha sonraki eğiticinin işi çok zorlaşıyor. 1950 ler de televizyon kullanılıyordu ve öğretmenler televizyon kullanmak istemiyorlardı. Şimdi tablet kullanmak istemiyorlar.” diyen Işıl Boy Ergül, öğretmenlerin teknoloji kullanmaları için Twitter’ın çok iyi bir araç olduğunu, teknolojinin yeni teknoloji eski teknoloji gibi kullanıldığını bunun da bir hata olduğunu ve öğretmenlerin mutlaka pedagojik  desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti.

egitim-teknolojilerinin-gelecegi-01

ETZ’nin Amacı Nedir?

ETZ’nin öncelikli amacının yeni gelişmeleri yani eğitim teknolojileri nereye gidiyor, öğretmenler neler kullanabilir, hangi hatalar yapılıyor, nasıl daha iyi kullanabiliriz bunu konuşmak ve öğretmenlere ilham vermek olduğunu, ETZ’nin senede 1 kez yapıldığını ilk sene 1000 kişiyle başladıklarını, geçen senede 1000 kişiyi aştık bulunduklarını söyleyen Ergül, hedeflerinin iş dünyası, medya ve eğitimi bir araya getirmek olduğunu belirtti.

“Bize bu cihazları yapan insanlarla bizim konuşmamız gerekiyor. Onlarında bizim ihtiyaçlarımı bilmesi gerekiyor. Amacımız biz bunu nasıl daha iyi kullanabiliriz ve hangi gelişmeler var,  bunu öğretmenlere aktarmak.Sitemizde 2014 yılında yaptığımız videolar var, videoları izleyebilir yeni İnternet sitesine koymuş olduklarımızı takip edebilirler. Videoları öğretmenler faydalansın diye Youtube’a yüklüyoruz” diyen Işıl Boy Ergül, uzaktan eğitime çok inandığını kendisi için çok faydalı olduğunu akademik hayatında verdiği en doğru karar olduğunu söyledi.

“Önemli Olan Teknoloji Odaklı Bir Eğitim Değil, Öğrenme Odaklı Bir Öğretim Olmalı”

“İnsanlar nasıl iyi öğrenir bunu araştırmalıyız. Tabletlerin eğitimde kullanılmasını en çok desteklememin sebebi öğrenci sırasına bağlı kalmıyor. Bende bir öğretmen olarak üniversite ortamında bunu görüyorum.Teknoloji sayesinde dersi ilginç hale getirmek , oyunlaştırmayı kullanmak bütün sınıf ortamının havasını değiştiriyor .Oyunları eğitim amaçlı kullanıyoruz. Öğrenci farkında olmadan öğreniyor  ve keyif alıyor.

Giyilebilir teknolojiler her yerde öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Twitter benim hayatımı değiştirdi diyebilirim. Yüksek lisans programımı oradan gördüm.  Apple’ın eğitimleri devam ediyor  Neler konuşulduğunu isteyenler olursa #ade2015’ten takip edebilirler.

Geçen haftalarda attığımız Türkçe Tweetlerde vardı. Hangi sunumlar var neler yapılıyor. Takip edebilirler. Twitter çok iyi bir kaynak diye düşünüyorum, Periscopda çok iyi..” diyen Ergül ,önemli olanın teknoloji odaklı bir eğitim değil, öğrenme odaklı bir öğretim olması gerektiğinin altını çizdi.

 

 

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap