Ercan Aktaş ve Yasin Ersoy Dijital Hayat’a konuk oldu

freelyshout.com kurucusu Ertan Aktaş ve freelyshout.com Yazılım Destek Gönüllüsü Yasin Ersoy ile "Yerli Facebook" konuşuldu

13 Şubat 2015

insansiz-hava-araci-07

Her cuma 15.30’da TRT Radyo 1 ‘de canlı yayınlanan DijitalHayat.TV Genel Koordinatörü Bilal Eren’in sunduğu  Dijital Hayat programında bu hafta freelyshout.com kurucusu Ertan Aktaş ve freelyshout.com Yazılım Destek Gönüllüsü Yasin Ersoy ile “Yerli Facebook”  konuşuldu.

“freelyshout.com tamamen Türk yazılımı

freelyshout kelimesinin türkçe karşılığı olarak “özgürce haykır” anlamına geldiğini ve tamamen yerli bir yazılım olduğunu belirten Aktaş, 1 yıldan kısa bir sürede 315.000 üyeye ulaştıklarını ve mobil uygulamaları olmadığı halde 80.000 aktif üyelerinin olduğunu söylüyor. Ancak devlet desteği olmadan belirli bir yere kadar ilerleyebileceklerini, globalleşme için muhakkak arkalarında devlet desteğini hissetmelerini gerektiğininde altını çizen Aktaş, melek yatırımcıların sosyal ağ projelerine yatırım yapmaktan kaçındığını söylüyor.

Üniversite mezunu olmayınca da destek verilmiyor

Kendisinin Lise mezunu, Yasin Ersoy’un ortaokul mezunu olduğunu söyleyen Aktaş ,Tübitak dan destek alabilmek için üniversite mezunu olma zorunluluğu olduğunu belirtiyor. Teknoloji Bakanlığı desteğininde üniversite mezunu olunmadığı taktirde mümkün olmadığını, projeyi üniversite mezunu bir kişiye devir ettikleri taktirde bunun mümkün olduğunu ancak buna pek sıcak bakmadıklarını söylüyor.

insansiz-hava-araci-07-

Haykırmak için birçok alternatif var

freelyshout.com yazılım sorumlusu Yasin Ersoy,”Kişiler arkadaşları, akrabaları, ve yeni tanışacağı kişiler ile fotoğraf, video, düşüncelerini yazı ile paylaşmanın yanı sıra çiz haykır özelliği ile düşüncelerini bu şekilde paylaşabiliyor, yakın zaman içinde sesli haykır özelliği de site yerini alacak” diyerek tamamen yerli sosyal ağ platformunun kullanıcılara bir çok alternatif sunduğunu belirtiyor.

Ayrıca sitenin paylaşım platformu olma dışında arama motoru görevi de gördüğünü söyleyen Ersoy, arama motorlarına birşey yazdığınız zaman milyonlarca sonuç çıkardığını ancak “freelyshout” da yazmış olduğunuz konu ile nokta atışı yaparak karşınıza tek sonuç çıkardığını  belirtiyor.

Diğer sosyal ağ platformlarından ayrı olarak kullanıcıların kan gruplarını da bilgilerine yazarak acil durumlarda kana ihtiyacı olan kişilerle iletişime geçme imkanı da tanıyan freelyshout, kullanıcı bilgilerini koruma konusunda da ileri bir teknolojiye sahip. Yasin Ersoy, “Sistemimize olabilecek bir siber saldırıya karşı kullanıcı bilgilerini ayrı bir şifreleme programı ile muhafaza ediyoruz, bu program sayesinde kullanıcılarımızın bilgilerine ulaşmak için saldırı düzenleyen kişinin aylarını alacak olan güvenliğimiz sayesinde biz çoktan bu saldırıyı fark edip önlemimizi almış oluyoruz” diyerek kullanıcı bilgilerine verdikleri öneminde altını çiziyor.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap