Haluk Bayraktar Dijital Hayat programında Bilal Eren’in konuğu oldu

Baykar Makina Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile Dijital Hayat programında " insansız hava aracı, Türkiye'nin İHA'sı göklerde" konusu konuşuldu.

6 Şubat 2015

insansiz-hava-araci-06 (1)

Her cuma 15.30’da TRT Radyo 1 ‘de canlı yayınlanan DijitalHayat.TV Genel Koordinatörü Bilal Eren’in sunduğu  Dijital Hayat programında bu hafta Baykar Makina Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile Dijital Hayat programında ” insansız hava aracı, Türkiye’nin İHA’sı göklerde” konusu konuşuldu.

Türkiye’nin havacılık sektörüne katmış olduğu en önemli projelerden birisi olan İHA’nın yazılımını gerçekleştiren Haluk Bayraktar insansız hava aracını, “teknoloji olarak havacılık arenasında  paradigma dönüşüdür” olarak tanımlıyor.

Neden İHA?

Uzun süreli hava görevlerini bir pilota gerek duymadan gerçekleştiren İHA, bilgisayar sistemi  ile yönetilmekte ve pistten kalktığı andan itibaren, iniş yapana kadar otomatik kontrol sistemi ile bu işlevi gerçekleştirebilmek de olduğunu söyleyen Bayraktar, uçaklarında insanlar gibi doğduğunu ve geliştiğini söyleyerek bundan sonraki süreçte de bu sistemi geliştirmek istediklerini sözlerine ekliyor.

insansiz-hava-araci-06-

“Yüzde yüz Türk yazılımı sistem”

İnsansız hava araçların yazılımlarının tamamen milli, uçak yapımında kullanılan malzemelerin ise %93’ünün Türk sanayi sistemi olduğu söyleyen Bayraktar, üretimi en son yapılmış olan “bayraktar taktik blok-2” modelinin sınıfında dünya da eşsiz olduğunu söylüyor.

7 yıl devlet desteği olmadan çalışmalarını sürdürdüklerini ve belirli bir noktaya kadar  ancak gelebildiklerini, 2014 yılında devletin Savunma Sanayiye vermiş olduğu destek ile çalışmalarına devam ettiklerini belirten Bayraktar, Katar devletine 20 adet mini İHA sattıklarını ancak öncelikli hedeflerinin Türkiye’nin %100 ihtiyacını karşılamak olduğunu sözlerine ekliyor.

Projelerinin henüz ARGE aşamasında iken bazı devletler tarafından fark edildiğini ve çok cazip teklifler aldıklarını belirten Bayraktar, çalışmalarının bunda sonra ki süreçte de askeri alanda olacağını söyledi.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap