İnternet Sosyolojisi Dijital Hayat’da Masaya Yatırıldı

İletişim Bilimci Yalçın Arı Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

11 Eylül 2015

internet-sosyolojisi

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu, İletişim Bilimci Yalçın Arı oldu.

“Artık Herkes Bilgi Üretiyor”

Eskiden bilgiyi sadece medya araçları olan insanların üretebildiğini ve yönetebildiğini söyleyen Yalçın Arı, bugün milyonlarca insannın istediği şeyi yazıp paylaşabildiğini ancak sosyal medyanın dinamiğini bilmeyen birisinin yazılanları hemen paylaştığını ve bunu kınadığını belirtti.

“İnternette ki İçeriklerin Yarısından Fazlası Gerçek Dışı!”

İnternet deneyimi olmayan kişilerin bilmeden paylaşımda bulunduğunu ve bilenlerin ise bilerek yanlış haber paylaştığını belirten Yalçın Arı, ” Artık insanlar inanmak istediklerine inanıyorlar ve inanmak istediklerini paylaşıyorlar” dedi.

Gerçek dışı haberlerin sosyal medya da yayılıp haber yapılabildiğini ve sosyal medya da paylaşılan içeriklerin etkilerinin çok ciddi olduğunu ve insanların bu şekilde kutuplaştığını söyleyen İletişim  Bilimci,

“İnsanlar yeni birşey duyduğunda ilk paylaşan olmak istiyor, benim içeriğim daha fazla paylaşılsın istiyorlar.” diyerek sosyal medyanın ayrı bir dinamiğinin olduğuna ve dikkat edilmesi gerektiğinin altınızı çizdi.

Hangi Sosyal Medya Mecrasında Kimler Var?

İnterneti harekete geçiren insanlar ve öncüleri olduğunu,  Facebook da daha genç nesilin var olduğunu ancak yavaş yavaş bu yaş ortalamasının arttığını gençlerin aile fertlerinin  Facebook’ a girmesi ile beraber başka mecralara geçmeye başladığını,  Twitterı eğitim düzeyi daha yüksek olan insanların kullandığını belirten Yalçın Arı,

İnsanların sosyal medyada  kötü bir bilgiyi kendi ideolojisine uygun ise paylaştığını fakat kendi ideolojisine uygun değilse paylaşmadığını belirtenin İletişim uzmanı, daha objektif olunması  ve bu şekilde doğru habere herkesin ulaşım sağlayabilmesi için gayret gösterilmesi gerektiğini söyledi.

internet-sosyolojisi-01

“Neyi Ne Zaman Paylaştığınız Çok Önemli”

Bugün farklı bir kitlenin var olduğunu,  Televizyon izlemeyen, kendi etik değerleri olan dünyası /siyasal açısı farklı olan bir kitle ile karşı karşıya olduğumuzu belirten Arı,

“Neyi ne zaman paylaştığınız çok önemli. Elif Şafak 16 şehitimizin olduğu gün paylaştığı tweet den dolayı linç edilmişti” diyerek sosyal medyanın hayatımıza artık tamamen yerleştiğini ve kullanırken bazı kaidelere uyulması gerektiğinin altını çizdi.

İnsanların  deneyim sonucunda yalan bir bilginin insanları şiddete yönelttiğini göreceğini ve daha hassas olacaklarını, her insanın bir gün sosyal medyada gerçek dışı bilgi paylaşabileceğini söyleyen Arı,

“Sosyal medya geri dönüşü olmayan bir yer değil. Siz ömür boyu yalan haber paylaşamazsınız. Bir süre sonra itibarınız zedelenecek ve takipçileriniz azalacak” diyerek sürekli yalan haber paylaşan kişilerin bir süre sonra farkına varılarak takipten çıkarılacağını ve insanların sözlerine inancının kalmayacağını söyledi.

Yalçın Arı, yalan haber üreten kişilerin piyasaya sürdüğü bilginin zararlarını görünce bunu yapamayacaklarını ve toplum tarafından dışlanacaklarını bu şekilde zamanla insanlar gerçek dışı bilgi paylaşmayı bırakacaklarını sözlerini ekledi.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap