MEB Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Bilal Tırnakçı Dijital Hayat’ın Konuğu oluyor

16 Ocak 2015

e-okul-03

Her cuma 15.30’da TRT Radyo 1 ‘de canlı yayınlanan ve DijitalHayat.TV Genel Koordinatörü Bilal Eren’in sunduğu  Dijital Hayat programında bu hafta MEB Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Bilal Tırnakçı ile “e-okul veli bilgilendirme sistemi” konuşuldu.

“%100 Türk yazılımı bir sistem”

Tamamen Türk mühendisleri tarafından oluşturulan ve dünyada örneği olmayan e-okul sisteminde, 25 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmenin kayıtlı olduğunu ayrıca e-okul sisteminin artık bir marka haline geldiğini  söyleyen Tırnakçı, bu sistem sayesinde velilerin öğrenciler hakkında tüm bilgilerine erişebildiğinin de altını çiziyor.

Devamsızlık yapan öğrencilerin velilerinin haberdar olabilmesi için “8383 MEB Mobil Bilgi Servisi” ne abone oldukları taktirde sms aracılığı ile haberdar olabilme imkanı da tanıdıklarını sözlerine ekleyen Tırnakçı, “Alo 147” ile beraber velilerin ve öğrencilerin sorunlarına çözüm sağlayabilmek için hizmet verdiklerini belirtiyor.

Gerçekleşen TEOG sınavları ve okullardaki yazılı sınav sonuçlarının e-okul platformu üzerinden açıklandığı zaman dilimlerinde e-okul sayfasına ayda 100 milyon giriş yapıldığını belirten Bilal Tırnakçı, 26 milyon kişinin bilgilerinin bulunduğu sayfaya bir çok siber saldırının yapıldığını ancak uzman kadroları sayesinde bu saldırıları sorunsuz bir şekilde saf dışı ettiklerini söylüyor.

e-okul-03-

“e-okul beşikten mezara kadar insanlarla olacak”

Bilal Tırnakçı, “Beşikten mezara kadar eğitim olduğu için e-okul’da öğrenciler ile birlikte ömür boyu olacak” diyerek 2008 yılından sonraki bilgilerin şu an sistemde yer aldığını ancak kısa bir süre zarfından 2008 yılından önceki öğrencilerin bilgilerinin de e-okul sistemlerinde yer alması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtiyor.

Daha önceleri e-okul sisteminin sadece belirli arama motorlarını desteklediğini ancak şuan tüm arama motorlarında sorunsuz bir şekilde hizmet verdiğini belirten Tırnakçı “e-devlet” kapısından “e-okul” sistemine direk geçişlerin olacağını söylüyor.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap