Siber Güvenlik Uzmanı Halil Öztürkci TRT Radyo1’de Dijital Hayat’ın konuğu oldu

Halil Öztürkci Dijital Hayat'ta “Suriyenin bir Hack ordusu var!” açıklamasında bulundu.

20 Şubat 2016

beyaz-hackerlar-08

Siber güvenlik uzmanı Halil Öztürkci, TRT Radyo1’de Bilal Eren’in hazırlayıp sunduğu“Dijital Hayat” programına katıldı. Öztürkci, “hackerlık” konusu ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Hackerların hepsi kötü müdür?

Hackerlara karşı tedirgin olunmasını söyleyen Öztürkci, “her hacker kötü değildir, hackerlar siyah, beyaz ve gri şapkalı olmak üzere 3 gruba ayrılırlar. Siyah şapkalı hackerlar siber saldırı amaçlıdır, beyaz şapkalı hackerlar ise siyah şapkalı hackerların yapabileceği saldırıları ön görerek önlem alır ve bir nevi savunma görevli üstlenirler. Gri şapkalı hackerlar ise kendisinden yapılan işleri yapar bunlar iyi veya kötü amaçlı olabilirler” diyerek hacker gruplarının hepsinin kötü olmadığı belirtti.

Siber Savaş nedir?

Dünyada artık siber savaşların yaşandığı söyleyen siber güvenlik uzmanı,  ‘Siber ordu uzun zamandır dünya devletlerinin gündeminde. Devletler adına çalışan karanlık siber ordular var, bir takım istihbarat örgütleriyle çalışırlar’ dedi.

Halil Öztükci ‘Suriye kabul etmese de Suriyenin bir Hack ordusu var” dedi. Dünyada ilk siber savaşın Rusya ile Estonya ülkeleri arasında yaşandığını, Rus hackerların Estonya devlet kurumları sistemine sızdığını ancak Rusya’nın bunu hiçbir şekilde kabul etmediğini belirten Öztürkci, “devletlerin bu şekilde olayları kabul etmeme sebebi hukuki yaptırım uygulanması’ dedi.

Hacker olmak için bilgisayar mühendisi olmak mı gerekir?

Öztürkci, bu şekilde bir şart aranmadığını hacker olan kişilerin büyük bir çoğunluğunun bilgisayar mühendisi olmadığını, teknolojik bölümler dışında üniversite bölümlerinden mezun kişiler olduğunu belirtiyor. Beyaz şapkalı hacker olabilmenin ilk koşulunun ise bilgiyi çıkar amaçlı kullanmamaya söz vermek olduğunu bu şekilde sertifika sahibi olabileceklerini, aksi hareket edenlerin ise tespit edilerek sertifikalarının iptal edildiğini söyledi.

beyaz-hackerlar-08-

Bir hacker insana ne kadar zarar verebilir?

Teknoloji ile gün geçtikçe daha fazla haşir neşir olduğumuzdan İnternet’in günlük hayatta bize yardımcı olan her aletin içine girmeye başlayacağını, önümüzdeki yıllarda buzdolabında süt eksildiği zaman süt sipariş edebilen buzdolabı icat edileceğini söyleyen siber güvenlik uzmanı, bu şekilde hayatımızın her alanına girecek olan internetin hackerlar için fırsat olacağının altını çiziyor ve bu konuda dikkatli olmamızı öneriyor.

“Banka hesabımda benim para yok hackerlar neden benim banka hesabımı ele geçirmeye çalışsın” algısının çok yanlış olduğunu söyleyen Halil Öztürkci, asıl olarak hackerların içerisinde para olmayan hesapları hedef alarak para transferlerini bu hesaplar üzerinden gerçekleştirdiğini söyledi.

Hackerların fiziksel olarak verdiği hasarlara da örnek veren Öztürkci, “hackerlar uzaktan araçların fren sistemlerine müdahele edebiliyor ve geçtiğimiz yıllarda İran’ın nükleer santraline saldırı düzenlendi ve Uranyum zenginleştirme ünitelerini işlevsiz bırakacak zararlı bir kod yerleştirildi” dedi.

Hackerlara karşı nasıl korunuruz?

Öncelikle bireysel,kurum ve devlet olarak bu konu hakkında bilinçlenmemiz gerektiğini ve teknolojik aletlerde lisanssız yazılım kullanılmamasına özen gösterilmesi gerektiğini belirten siber güvenlik uzmanı, aynı zamanda filtreleme programlarını da kullanmamızı önerdi.

Devlet olarak siber savaşın farkında ve organizasyonlar geliştirmekte olduğumuzu, siber saldırılara maruz kalındığında koordinasyonu sağlayacak bir üst çatı olan “Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezinin (USOM)   kurulduğunu ve “Siber Olaylara Müdahele Ekiplerinin”(SOME) oluşturulduğunu belirtti.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap