“Sosyal Medya Nasıl Kullanılmaz” Konusu Dijital Hayat’ta Masaya Yatırıldı

İknatör, Şiirbaz ve Esprici Ceyhun Yılmaz Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

22 Ocak 2016

sosyal-medya-nasıl-kullanılmaz

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu İknatör, Şiirbaz ve Esprici Ceyhun Yılmaz oldu.

Bilal Eren: Sizin bir projeniz var. Bu proje çoktandır konuşuluyor. Geleneksel medyadan da sosyal medyadan da takip ediyoruz. İstedik ki bu konuşalım, çokta ironik başlığı var. Hep biz dedik ki sosyal medya nasıl kullanılır? Sosyal medya nasıl kullanır? dedik. Siz tersten yaklaştınız.

Ceyhun Yılmaz: Esasen sektörün kendisi sosyal medya, dijital dijital medya değilde herhangi bir konuda herkes nasıl yapılacağı ile ilgil i dikta ediyor bize kurallarını, kullanım kılavuzları veriyor, ilaç prospektüsü gibi anlatımlar yapıyor. Ben sosyal medya gibi herhangi birinin hakim olamayacağı bir konuda ahkam kesmek yerine nasıl kullanılmayacağının fikriyle gidecek şekilde bir fikirle doğdu. 2011 yılından beri sosyal medya yayınları yapıyoruz ve 2009 yılından beri yaklaşık altı yıldır sosyal medya kullanan ünlüleri,  öğrencileri, gençleri ve ev hanımlarını inceledik. İnceleme sırasında dikkatimizi çeken Twitter da Facebook da ve Instagramda yorumları kaydettik. Bu kayıtlarımızı belli müfredat içerisinde düzenleyip derdimizi anlatmak için bir yol bulduk. Giriş, gelişme ve sonuç bölümü olan video ve bazı görselleri olan Twitter gibi görselleri olan ve tabi ki şiir olan tamamının komedi olan bir şey hazırladık. Fatih belediyesi kendi ilçesi içerisindeki okullara sponsor oldu, ilk oradan başladık ve baka firmalarla Türkiye’yi gezmeyi düşünüyoruz.

Bilal Eren: Sosyal medya nasıl kullanılmaz.

Ceyhun Yılmaz: Çok büyük bir sinir harbinde iseniz mesela araba kullanırken alkolü içmemeniz gerekirken içtiyseniz nasıl araba kullanmamanız gerekir. Nasıl sevdiğiniz kızın ailesiyle konuşmamanız gerekir, sosyal medyayı da öyle kullanmamanız gerekiyor. Birinci ve ana omurga tavsiyem burada biri size laf atıyorsa ulan şuna bak şuna hadi şuradan bir laf atayım diyorsanız sosyal medya kullanmamalısınız.

sosyal-medya-nasıl-kullanılmaz-01

Bilal Eren: Peki, mecralar olarak ayırıyor musunuz? Twitter farklı bir kültür, Instagram daha farklı bir kültür.

Ceyhun Yılmaz: Twitter şaşılacak yer ne konuştuğunuz farklı anlaşılabilir. Herkes sizin o cümlenize hakim olmayabilir. Algıların tamamıyla inanılmasına müsait bir Facebook insanların müzesi. Instagram rahat olunabilecek, Twitter gibi yanlış anlaşılmayan yer.

Bilal Eren: Bu projeyle alakalı sorun takvimi belli mi? Haftaya biryere gidiliyor mu?

Ceyhun Yılmaz: Dünyanın en güzel sorusunun dünyanın en rahat verileceği yerde yaşıyorum. Sosyal medyadan duyacaklar.

Bilal Eren: Radyo programı konusunda çok tecrübeniz var. Radyo programcılığı internetle beraber birbiriyle nasıl örtüşebilir. Birbirini bitiren şeyler mi? Hep klasik sorular mesela TKT dan bir teklif gelse kabul eder misiniz?

Ceyhun Yılmaz: Benim çok kenara atamayacağım kendimce çok kriterlerim var. Radyo yapımı yapmak için hep bir istek var ki yapacağımda.

Bilal Eren: Özellikle genç kuşaktan  bahsederken genç kuşağın enerjisinden faydalanmayı çok önemsiyorsun, özellikle ekibini tanıtırken o heyecanı görüyorum.

Ceyhun Yılmaz: Biliyorsun kimin meşhur olduğuna o temanın gençliği karar veriyor. Rahmetli Erol büyükburç’un meşhur olmasına anne ve babalarımızın gençliği karar verdi. Tarkan’ın Tarkan olmasına bizim gençliğimiz karar verdi. Her dönemde onların rağbet ettiği ve onların onayladığı kişiler ayakta kalabilirler. İnsanların sosyal medya için giriş çıkış saatleri koymaları gerekir kendilerine. Sosyal medyanın kullanımındaki hastalıklardan da konuşuyoruz bu arada. Sahnede sosyal medya nasıl kullanılmaz de sürekli kullanımın getirdiği rahatsızlıklardan da bahsediyoruz. Sosyal medya kullanılacak seyirci ve izleyicilerimize özellikle sanatçı dostlarımıza sesleniyorum, lütfen agresif yaşamayın. Siz agresifseniz orada bulunmamanız gerekir.

Bilal Eren: Genel olarak da yüz yüze söyleyemeyeceğini sosyal medyada söylemenin ben sosyal medyada örnek olmayacağını düşünüyorum.

Ceyhun Yılmaz: Ben sosyal medyanın iletişim biçimi olarak kullanılmasına karşıyım. Hepimiz kendi özel hayatımızda istediğimizi söylüyoruz, konuşuyoruz benim için bu iletişim aracıdır.

Bilal Eren: Söylediğiniz şu cümleyi önemsiyorum’’ iyi örnek olmak lazım kötülememek  lazım.’’ İnsanlara bu kadar sosyal medya da olmamaları gerektiğini nasıl anlatıyorsunuz?

Ceyhun Yılmaz: İnsanlara sosyal medya ya girme demiyorum. Onlara kendilerini gösteriyorum ve şunu soruyorum ; ” Sabah uyandığınızda, evden çıkarken mi eliniz telefona gidiyor yoksa uyanır uyanmaz mı?” Bunu yanı sıra dersten veya sinemadan çıktığınızda ilk işiniz telefonu elinize alıyor musunuz? Öncelikle bunları tespit etmelerini istiyorum. Eğer buna cevabınız evet ise artık sizde gündemi kaçırma hastalığı olarak nitelendirilen “Fomo” hastasısın ve hemen bunu düzeltmen lazım.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap