Sosyal Medya Ve Siyaset İlişkisi Dijital Hayat’da Konuşuldu

Kayseri Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Mustafa Bostancı Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

14 Ağustos 2015

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu, Kayseri Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Mustafa Bostancı oldu

Kitabınız Macerası Nedir?

7 Haziran seçimleri ve sonrası halkın siyasilere vermek istediği bir mesaj olduğunu siyasilerinde bu mesajın farkına vararak çalışmalarda bulunduğu günlerden geçtiğimizi söyleyen Bostancı, kendisinin de  sosyal medya ve siyaset üzerine bilimsel çalışmaları olduğunu ve bunu doktora vesilesi ile bunu kitaplaştırdığını belirtti.

Bostancı, kitabın kendisinin bir tez konusu , tez konusunun da “sosyal medya ve siyaset” olduğunu, 2013 yılında tezini yazmaya başladığını ve yaklaşık 2 yıl sonra tamamladığını belirtti.

Bu Kitap Yorumlar Ve Düşüncelerden Çok  Saha Araştırması, Analiz Ve Rakamlar İçeriyor”

Kitap süresince Türkiye’nin 26 ilinde bir anket geliştirdiğini, anket süresince 128 milletvekili ile anket yaptığını ve yine Türkiye’nin 26 farklı ilinde 1200 seçmen ile anket gerçekleştirdiğini söyleyen Dr. Mustafa Bostancı amaçlarının siyasilerin ve seçmenlerin sosyal medyayı nasıl kulladığını anlamak olduğunu bu yüzden kitabının yorumlar ve düşüncelerden çok saha araştırması, analiz ve rakamlar içerdiğini belirtti.

Oy Verme Davranışlarında Sosyal Medya Ne Kadar Etkili?

Yaptıkları araştırmalar sonucun da seçmenlerin , siyasi tercihlerin de sosyal medya dan etkilendiğini gördüklerini söyleyen Bostancı, 26 farklı ilde gerçekleştirmiş oldukları ankette  1200 seçmene “sosyal medyada görmüş olduğunuz içerikler siyasi düşüncenizi etkiliyor mu ?” sorusunu sorduklarını ve %35 lik bir kesimin buna olumlu cevap verdiğini ve sosyal medyada ki içeriklerin siyasi düşüncelerini etkilediğini ifade ettiklerini belirtti.

“Sosyal medyayı geleneksel bir medya gibi görmemek gerekiyor, bunun kendine has bir dili var, kendine has bir kitlesi var, zamanlaması paylaştığınız içeriğin türü formatı fotoğraf mı? video mu? yazı mı ? bütün bunlar bir araya geldiğinde etkiyi fark ettirebiliyor. Klasik basın bülteni hazırlar gibi her şeyi sosyal medya da paylaşmamak gerekiyor, bu mecralarda diyalog kurmak gerekiyor. Tüm bunları yapan siyasetçiler, kurumlar, bireyler ve hesaplarda sosyal medya da daha başarılı oluyor” diyen Bostancı, sosyal medyanın farklı bir boyut olduğunu ve öncelikle bunun anlaşılması gerektiğini söyledi.

 

Bunu Ülkemizde Başarabilenler Kimler?

Kitabının hazırlanması süresince bunları araştırdığını ve öncelikle Mecliste bulunan 4 Siyasi Partinin kurumsal web sitelerini incelediklerini bilgisayar, tablet ve telefonlardan giriş yapıldığı zaman ne kadar rahat gezilebildiğini araştırdıklarını ve araştırma sonucunda AKP  ve HDP’nin  bilgisayar, tablet ve diğer mobil cihazlar için responsive tasarım yapmış olduklarını gördüklerini söyleyen Bostancı,  CHP’de responsive olmadığını, aynı zamanda CHP’nin web sitesinin anasayfasın da sosyal medya ögelerinin olmadığını belirtti.

Bostancı, “Web sitesine girilen haberlerin sonlarında sosyal medya da paylaşmak adına buton var mı diye de kontrol ettiklerini, AKP ve CHP de bu şekilde buton olduğunu ancak MHP de olmadığını” söyledi.

Paylaş Butonu Neden Önemli? 

“Çok büyük bir kitleye ulaşmak istiyorsanız, yada sizin taraftarlarınız sizi desteklemek için kendi takipçilerine ulaştırmak istiyorlarsa tek tuşla kolaylıkla bunu paylaşabilmeliler, çünkü bugün en basit sitelerin haberlerinin sonunda bile paylaş butonu bulunmakta. Sosyal medya çok geniş bir kitleyi barındırıyor ve içeriği dağıtıp duyurmak için daha fazla kişiye ulaştırmak için bunu kullanmak gerekiyor, Milliyetçi Hareket Partisinde bunu göremedik çok küçük bir detay ama aynı zamanda çok da önemli” diyen Bostancı, partilerin siyasi merkezlerine kendi kitabından ikişer tane yolladığını ve bu görüşlerini kendileri ile paylaştığını söyledi.

Liderler Sosyal Medya da Ne Durumda?

“4 parti  liderini Twitter de inceledik. En fazla twit atan ve ilk Twitteri açanın Recep Tayyip Erdoğan olduğunu gördük. 4 milyon takipçi ile Recep Tayyip Erdoğan en çok takipçiye sahip lider. En çok kişiyi takip eden ise Kemal Kılıçdaroğlu. Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu en çok salı günleri twit atıyor, Devlet Bahçeli çarşamba günleri, Selahattin Demirtaş’ın ise en fazla cuma günleri twit attığını gördük. Liderlerden en çok retweet alan ve favori twit alan kişi yine Recep Tayyip Erdoğan.

Liderlerin twitterların dan en çok kullandığı kelimeleri analiz ettik Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu; “Biz veTürkiye” , Devlet Bahçeli;” İyi ve Allah” , Selahattin Demirtaş; ” Ama, Günaydın” kelimelerini en çok kullanıyorlar.”

 

 

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap