TRT Radyo-1 “Dijital Hayat” da Dijital Ekonomi Konuşuldu

Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz "Dijital Hayat" Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

6 Mart 2015

dijital-ekonomi

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu haftaki konuğu Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz oldu.

Ekonomi içerisinde Dijital dediğimiz kısımın bilgi ve iletişim araçlarının üretilmesi, onların etrafında oluşan teknolojilerin bütünü olan; Radyo,Televizyon, Uydular ve bunlara bağlı tüm ekipmanlar olduğunu belirten Şeref Oğuz ancak bunların tam olarak Dijital Ekonomiyi tanımlamadığını bunun bilgi ve iletişim teknolojilerinin doğurduğu sektörler olduğunun altını çizdi.

İngiltere de gerçekleştirilen 1.Sanayi Devrimi “Dokuyan Mekik” ve 2.Sanayi Devrimi “Buhar Teknolojisi” ile başlangıç da buhar üreten sektörlerin yeni zenginler ve baronlar zannedildiğini ancak daha sonraları buharı geleneksel bütün teknolojilerinde kullanan şirketlerin ekonomiyi 5 katına çıkardıklarını söyleyen Oğuz, şuan dünya ekonomisinde de aynı şeyin olduğunu Microsoft ve Apple gibi şirketlerin şuan zirvede olduklarını ancak zaman ile yerlerini, bu teknolojileri işletmelerinde kullanan geleneksel şirketler, üreticiler ve üretim ekonomisi olan; tarım, otomotiv, enerji sektörlerine devir edeceğini belirtti.

“10 Yıl Sonra Kaputunun İçinde Bilgisayar Olan Arabalar Olacak”

Günümüzden 10 yıl sonra bir aracın kaputunun açıldığında, tıpkı bir bilgisayarın kaputunu açmış gibi olacağımızı belirten Şeref Oğuz, Sürücüsüz araçların artık çok da uzakta olmadığını ve Google şirketinin insansız araçlar ile F1 rallisi yaptığını artık otomotiv endüstrisinin ve dijital sektörün iç içe olduğunu söyledi. Teknoloji ile aletlerin bütünleştiğini söyleyen Oğuz, eski zamanlarda telefon, bilgisayar, fotoğraf makinasının ayrı ayrı isimlendirildiğini ancak günümüzde tek bir alet içinde bütün donanımlara sahip olduğumuzu belirtti.

Şeref Oğuz: “2020 yılında toplamda 30 milyar olmak üzere 8 milyarının insan olacak Nesnelerin İnternet’ine ulaşılacak, dijital ekonomi ve geleneksel ekonomi ve kavramlarının bulanıklaştığı bunun yerine her şeyin dijital ile kuşatıldığını “Yeni Ekonomi” kavramı oluşacak” dedi.

50 yıl önce bir ürünün içerisinde bilginin var olduğunu, o zamanlarda ki  ürünün %12.5 gibi bir payının pazar  bilgisi ve müşteri bilgisi, %87.5 lik kısmının ise ürünün kendi teknik bilgisi olduğunu ancak günümüzde tam aksine artık ürünlerin %10 luk payının ürünün teknik bilgisi, %90 lık payın ise pazar ve müşteri bilgisi olduğunu belirten Ekonomi Müdürü artık tüketici bilgilerinin ön plana çıktığını söyledi.

dijital-ekonomi01

Telgraf İle Dünya Ticareti 5’e Katlandı

Şeref Oğuz: “İnsanoğlu bilgi ile hareket etmeye başladığı andan itibaren Victoria çağının İnternet’i sayılan “Telgraf” ile bilgiyi daha önce göndermeye başlayınca, dünyada ki kişilerin kafasının karıştı. Telgraf sayesinde uzakta ki insanların yüzünü görmeden de ticaretin yapılabileceğinin keşfedilmesi ile Dünya ticareti 5 katına çıktı” diyerek kısmen bir online alışverişe giriş yapıldığını söyledi.

Gelişen teknolojiler ile beraber mutfak da ki buzdolabın dan alınan bir domates sonucunda buzdolabının bu eksikliği fark ederek gerekli yerlere bilgi yollayacağını ve bağlantılı olan tedarikçinin sistemine düşerek haberdar edeceğini, tedarikçi sisteminin ise bunu üreticiye aktaracağını söyleyen Oğuz,  Nesnelerin İnternet’i ile beraber hayatımızın bambaşka bir boyuta erişeceğinin altını çizdi.

“Sosyal medya bedava değil”

Sosyal medyanın ücretsiz olarak kullanılmadığını söyleyen Şeref Oğuz, kullanımlarımız sonucunda sosyal medya platformlarına mahremiyetimizi verdiğimizi ve hizmeti aldığımızı, paylaşım yapmamız gerekmiyorsa yapmamız gerektiğini ve aynı zamanda mağazalarda alışveriş yaptığımız da telefon numaramızın istenildiği, verdiğimiz taktirde ise mahremiyetimizi teslim ettiğimizin altını çizen Oğuz, bu şekilde konularda daha duyarlı olmamız gerektiğini söyledi.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap