Vine Fenomeni Halil Söyletmez TRT Radyo1’de Dijital Hayat’ın Konuğu Oldu

DijitalHayat.TV Genel Koordinatörü Bilal Eren'in sunduğu programa katılan Vine Fenomeni Halil Söyletmez ile "Nasıl Fenomen Olunur" konusu konuşuldu.

9 Ocak 2015

fenomen-nasil-olunur-02

Her cuma 15.30’da TRT Radyo 1 ‘de canlı yayınlanan ve DijitalHayat.TV Genel Koordinatörü Bilal Eren’in sunduğu  Dijital Hayat programında bu hafta Vine Fenomeni Halil Söyletmez ile “Nasıl Fenomen Olunur” konusu konuşuldu.

Ülkemizde çoğunlukla lise ve üniversite öğrencilerinin kullandığı platform olan Vine ve bu mecrada Türkiye de 1.5 Milyon takipçiye sahip Halil Söyletmez’e  Vine nedir? diye sorduğumuzda  “6 saniyede durum-anlık komedi ile kendini ifade edebilmektir” diye yanıtlıyor sorumuzu.

Nasıl Fenomen olunur?

Vine’ın ilk olarak Türkiye de boy göstermeye başladığı zamanlarda çekimlere başladığını ancak bu şekilde bir takipçi kitlesine erişeceğini başlarda düşünmediğini söyleyen Söyletmez, bu seviyeye gelebilmek için dikkat edilmesi gereken konulara da değinerek;

Vine mecrasının kendine has bir kültürü olduğunu, diğer sosyal medya ağlarında anlık paylaşım olağan görülebilmesine rağmen Vine da sürekli paylaşım yapmanın pek iyi birşey olmadığına değiniyor ve aynı zamanda, Vine çekimlerinde kurgu ne kadar ağır basarsa izleyici kitlesinde etki bırakma konusunda bir o kadar düşüş olduğunu, Vine çekimlerinin anlık komedi ile daha iyi olduğunu belirtiyor.

Vine da kendisini takip eden kişilerin, diğer sosyal medya mecralarında da takip etmek istediğini söyleyen Söyletmez, Vinelarının bu mecralarda da paylaşılması ile geniş kitlelere ulaştığını sözlerine ekliyor.

 

fenomen-nasil-olunur-02-

Sosyal medyada malesef sansür mekanizmasının olmaması ve bazen küfürlü paylaşımlarda bulunduğunu ancak küçük yaşlarda takipçileri olduğunu ve kendisini örnek alan bir kitlenin varlığından  da haberdar olduğunu  söyleyen Vine Fenomeni, bu sebeplerden dolayı ülke çapında birçok sosyal sorumluluk projesine katıldığını ve geçtiğimiz yıl 40 şehirde seminerler düzenlediğini söylüyor.

Vine da takipçi satın almak mümkün mü?

Vine aleminin küçük bir mecra olduğunu ve herkesin birbirini hemen hemen tanıdığını söyleyen fenomen, 500 bin takipçisi olan bir kişinin video izlenme sayısı olan “döngü” süne bakılarak, takipçi sayısı ile video izlenme sayısının tutarlı olmadığı kişilerin takipçi satın aldığının anlaşıldığını ve bu kişinin de fenomen olarak nitelendirilemeyeceğini söylüyor.

Halil Söyletmez, sosyal medya sektöründen sonra ise televizyon ve film sektöründe yer almak istediğini belirtiyor.

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap